مواد و تجهيزات صنعتی
 
 
 
   «مواد»، نقاط عطف و بنیان‌های فیزیکی تمدن بشر را شکل می‌دهد. دوره‌های تمدن بشری با مواد نام‌گذاری شده است (دوره‌های پارینه‌سنگی، نوسنگی، برنز، آهن و سیلیکون یا دوره الکترونیک) که بیانگر تأثیر بالای مواد و فنون مربوط در توسعه جامعه بشری است. امروزه «مواد، انرژی و اطلاعات» نیز سه نقطه‌ اتکای اصلی در جوامع مدرن محسوب می‌شوند.
 
 

شکل: سه نقطة اتکای اصلی جوامع مدرن
 
 
   صنايع «مواد پيشرفته» در اوايل دهة 1980 به‌عنوان يكي از مهم‌ترين و پوياترين مباحث در تاريخ صنعت بين‌المللي ظهور پیدا کرد. اين مواد، نسل نوینی از مواد فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی هستند که به‌‌دلیل ساختار داخلی جدید و متفاوت، از خواص فیزیکی و شیمیایی جدید و ممتازی نسبت به مواد متداول برخوردار می‌باشند. خواص ارتقایافته و منحصربه‌فرد این دسته از مواد، کارکردهای برجسته‌ و بی‌نظیری را برای آن‌ها امکان‌پذیر می‌سازد. لذا در طول سالیانی که از پیدایش اولین نسل‌های این مواد گذشته است، جایگاه ویژه آن با سرعتی روزافزون و چشمگیر در تمام حوزه‌های اصلی فناوری و صنایع گوناگون، توسعه یافته و مزایای فنی و اقتصادی هنگفتی را برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به‌همراه داشته است.
 
   «فناوری‌های مواد پیشرفته» به تمامی فرایندها و تجهیزات پیشرفته طراحی، تولید، فراوری، اِعمال، ساخت، شکل‌دهی، محافظت، مشخصه‌یابی، عیب‌یابی، بازسازی و... برای مواد پیشرفته اطلاق می‌شود.
 
  وابستگی فراوان دیگر حوزه‌های فناوری (ازجمله هوافضا، انرژی‌های نو، تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید، آزمایشگاهی و...) به استفاده از فناوری‌ها و محصولات مواد پیشرفته و تأثیرات فنی و اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم آن بر این حوزه‌ها را نمی‌توان انکار کرد. به طوری که ردپای مستقیم فناوری ها و محصولات مواد پیشرفته در طیف وسیعی از صنایع به چشم می خورد.
 
ظرفیت‌ها و مزیت‌های کشور برای توسعه مواد عبارتند از:
 
- بازار بالقوه داخلی براي محصولات مبتنی بر مواد پيشرفته؛
 
- نيروی انسانی متخصص و با سطح كيفی بالا در حوزه‌های مختلف مهندسی مواد؛
 
- وجود مراكز دانشگاهی، پژوهشی و توليد نيمه‌صنعتی در این حوزه؛
 
- وجود منابع اوليۀ مورد نياز در داخل كشور؛
 
- امكان تكميل زنجيره ارزش‌افزوده مواد و تغيير رويكرد از خام‌فروشی مواهب طبيعه (مواد معدنی و نفت) به فروش مواد پيشرفته باارزش؛
 
- امكان دستيابی به سهم مناسبی از بازار جهانی مواد پيشرفته و دستيابی به جهش اقتصادی از طريق صادرات مواد پيشرفته با توجه به افزايش تقاضای جهانی؛
 
- امكان توليد مواد پيشرفته در شركت‌هاي كوچك و متوسط با سرمايه‌گذاری متوسط؛
 
- فعالیت حدود 25 انجمن علمی با ارتباط موضوعی مستقیم و یا غیرمستقیم در شاخه‌های مختلف علم و مهندسی.
 
 
برخی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده در این حوزه عبارتند از :
 
- کمک به انتقال دانش و فناوری برای انجام پروژه‌های صنعتی و فناورانه؛
 
-حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان به‌منظور رفع گلوگاه‌های موجود در صنایع مواد و ساخت پیشرفته و...؛
 
 - انجام پروژه‌های نرم و مطالعاتی برای ترویج و ارتقای جایگاه فناوری‌های مواد پیشرفته در کشور (پایش حوزه فناوری، آینده‌پــژوهی فنـاوری، حمایت از هم‌اندیشی‌های تخصصی و...)
 
 - ایجاد ارتباط موثر میان بازیگران مختلف در این عرصه.