سد‌های جدید ترکیه، کشورهای جنوب غربی آسیا را دچار خشکسالی می‌کند
«اگر ساخت سد ایلیسو به اتمام برسد، کار همه ما تمام است و همه نقاط کشور ما درگیر ریزگرد خواهد شد؛ بنابراین ایران هرچه زودتر باید از تکمیل این سد که تا سال 2019 افتتاح خواهد شد، جلوگیری کند.» این جمله محمد درویش، مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست، درباره سدی است که ترکیه به‌زودی مراحل ساخت آن را به پایان می‌رساند و نه‌تنها به ایران بلکه به محیط زیست عراق، سوریه و ترکیه هم آسیب وارد می‌کند اما سد ایلیسو نخستین سدی نیست که ترکیه قرار است احداث کند که تبعاتی برای خاورمیانه دارد. پیش‌ازاین ساخت سد آتاتورک هم تبعاتی را برای خاورمیانه داشت و دارد که به‌تازگی مورد توجه کشورها قرار گرفته است.
 سه شنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
طرح ساخت کانال آبی مصنوعی از خلیج فارس به دربای عرب به نام نهضت دوم عریستان
عربستان سعودی در حال بررسی طرحی برای ساخت بزرگ‌ترین کانال آبی مصنوعی در جهان است که خلیج فارس را به دریای عرب متصل می کند. هدف عربستان از احداث این کانال دور زدن تنگه هرمز و قطع وابستگی به این تنگه برای صادرات نفت است.
 پنج شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس انجمن زمین شناسی ایران: از 609 دشت کشور وضعیت 300 تا 350 دشت ، ممنوعه و بحرانی است
عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگر برداشت آب به طور درست صورت گیرد به هیچ وجه با کمبود آب مواجه نمی شویم.
 سه شنبه ٨ دی ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
احداث آب‌شیرین‌کن‌ها براي رژيم اشغالگر
بررسی یکی از اسناد محرمانه‌ای که به‌تازگی از حالت طبقه‌بندی خارج‌شده است، نشان می‌دهد که شورای امنیت ملی آمریکا در تاریخ ۱۹ مارس ۱۹۶۹ به وزارتخانه‌های مختلف آمریکا طی نامه‌ای دستور داد تا تأمین آب رژیم صهیونیستی از طریق شیرین سازی آب دریا را بررسی نمایند.
 يکشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
حفاری تونل انتقال آب از سد 'کانی سیب' به دریاچه ارومیه آغاز شد.
تهران - ایرنا - عملیات حفاری مکانیزه تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، امروز (سه شنبه) با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو آغاز شد.
 سه شنبه ١٤ مهر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
رصد حوزه بين الملل/ بيابان زدايي:
Innovation for Sustainability: The Groasis Waterboxx fights desertification
The Groasis Waterboxx, an inexpensive, easy-to-use device for planting trees, is helping renovate degraded land and fight desertification from Spain to Ecuador. And the Waterboxx does it without constant irrigation. The Waterboxx device is an incubator for one to three tree saplings, trapping and reusing scarce water resources for long enough to allow the saplings to set down long roots and grow strong
 سه شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
نمک زدایی از آب با یک فناوری جدید در کشور با قابلیت صرفه جویی ۴۰ درصدی انرژی
پژوهشگران سازمان پژوهش های علمی و صنعتی موفق به ساخت دستگاه نمک زدایی از آب شور با استفاده از فناوری اسمز مستقیم شدند که مصرف انرژی را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.
 چهارشنبه ١٨ شهريور ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر جهانگيري: باید برای حل مشکل تامین آب کشور فکر و برنامه ریزی اساسی کنیم
معاون اول رییس جمهور تامین آب را یکی از مسائل جدی و پر اهمیت کشور دانست و با بیان اینکه در تمام کشور با محدودیت در منابع آب روبرو هستیم گفت: برای حل این مسئله باید فکر و برنامه ریزی اساسی کنیم و همه‌ی دستگاه‌ها نیز باید خود را در این موضوع دخیل و مسئول بدانند.
 دوشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
ساخت فیلتر تصفیه آب در زمان حوادث غیرمترقبه
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، از ساخت فیلتر تصفیه آب با هدف استفاده در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه در کشور خبر داد.
 شنبه ٣ مرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
ضرورت توسعه‌ فناوری‌های کم‌مصرف
راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی
در سال‌های اخیر، کمبود منابع به‌عنوان یکی از موانع اصلی پیشرفت کشور بیان شده است. رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۶ خرداد ۹۴، «صرفه‌جویی» را به‌عنوان راه‌حل این مشکل به مسئولین یادآور شدند. ایشان در سال‌های گذشته نیز در موارد متعدد، به ضرورت انجام صرفه‌جویی، اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از اسراف از طرف دولت و مردم اشاره فرموده بودند؛ تا آنجا که سال ۸۸ را سال «حرکت مردم و مسئولین به‌سوی اصلاح الگوی مصرف» نام‌گذاری کردند. در سال ۸۹ نیز سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغ شد و براساس آن، «قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی» در این سال به تصویب مجلس رسید. اما با وجود گذشت بیش از پنج سال از آن، همچنان زمینه‌ی صرفه‌جویی در زمینه‌ی انرژی و آب کم دیده می‌شود و ورود به فصل سرما و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، تأمین تقاضای این حامل‌ انرژی را با چالش مواجه می‌کند. همچنین با شروع فصل گرما و افزایش مصرف برق در کشور، صنعت برق در مرز خاموشی قرار می‌‌گیرد. این در حالی است که صرفه‌جویی و جلوگیری از هدررفت انرژی در کشور می‌تواند کسری تراز تولید و مصرف گاز و برق را به‌آسانی جبران نماید و در این زمینه، دولت و مردم هر یک نیازمند اصلاح رفتار مصرفی خود هستند. اما اصلاح رفتار دولت و مردم با سیاست‌گذاری صحیح توسط دولت و همراهی عملی مردم امکان‌پذیر است.
 يکشنبه ٢١ تير ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
معاون وزیر نیرو: ۲۰ سال زمان نیاز است تا منابع زیرزمینی آب کشور احیا شود
معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه ذخایر آب تجدیدشونده کشور سالیانه ۲۶ میلیون مترمکعب کاهش یافته است گفت: ۲۰ سال زمان نیاز است تا منابع زیرزمینی آب کشور احیا شود.
 يکشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
عدم مدیریت صحیح آب حتی شمال کشور را با مشکل تامین آب روبه‌رو می‌کند
اگر منابع آب به درستی مدیریت نشوند حتی در شمال کشور نیز ممکن است با مشکل تأمین آب شرب مواجه شویم از همین رو مدیریت منابع آب باید توسط همه مردم انجام شود.
 سه شنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
رصد نوآوري هاي فناورانه/ بازيافت آب:
فناوری هایی برای بازیافت آب مصرف شده در صنایع شیمیایی
صنایع شیمیایی پيشرفتهای دنیای مدرن را ممکن ساخته است. با اینحال اینگونه پیشرفتها برای محیط زیست ما خطرناک هستند. آیا می توان کارخانه های شیمیایی را به کمک فناوری های جدید با محیط زیست سازگار کرد تا بتوان منابع طبیعی را پایدار نگاه داشت؟ در یک کارخانه پلاستیک سازی در جنوب غربی هلند، موسوم به «دو بنلوکس» (DOW BENELUX CHEMICAL PLANT) برای انتقال گرما از آب شیرین استفاده می شود. آب را نمی توان با تلمبه از منابع زیر زمین کارخانه بیرون کشید و کارخانه مجبور است آبی را که نیاز دارد بخرد. این آب، از محلی که ده ها کیلومتر با کارخانه فاصله دارد، به اینجا آورده، یک بار مصرف و سپس به دریا ریخته می شود.
 دوشنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
بازسازی مجراهای قنات برای استحصال آب‌های زیرزمینی توسط فناوری‌های نوین
با توجه به قدمت چند هزار ساله قنوات در کشور نیاز بر راه ‌حلی اقتصادی، قابل‌اجرا و مطمئن برای بازسازی مجراها و خط لوله‌ها در کشور وجود دارد، بر همین اساس صنعتگران به جایگزینی محصولات موردنیاز در قنات‌ها پرداختند.
 دوشنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
رصد نوآوري فناورانه در کشور:
طراحی سیستم آبیاری هوشمند تحت‌فشار برای نخستین بار در دنیا
یک شرکت دانش‌بنیان، موفق به ساخت «سیستم آبیاری هوشمند تحت‌فشار» شده است که برای نخستین بار در دنیا از نرم افزار طرح آبیاری تحت فشار استفاده می کند.
 دوشنبه ٤ خرداد ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
Alaska Bulk Water Shipments to California Proposed
An entrepreneur attempting to pioneer the shipment of large volumes of water from an Alaskan town to thirsty global markets claims his company is a step closer after signing a contract to deliver 10 million gallons per month to a buyer in dry California
 پنج شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
Infographic: 10 Things You Should Know About Water
How much drinkable water is there in the world? How much water does an American, a European, an African use everyday? How many people lack even basic access to clean water? Circle of Blue’s newest infographic aims to answer these questions and many more
 پنج شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران : باران شدید ۲ شب پیش تهران نتیجه بارور کردن ابرها بود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از باروری ابرها در تهران خبر داد و گفت: باروری ابرها در تهران جواب داد و ریزش ۲ شب پیش باران در تهران بعد از باروری ابرها بود.
 يکشنبه ١٢ بهمن ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
ایرنا
آشنا: مساله آب بدون مشارکت مردم حل نمی شود/ باید از منطقه ای و موردی دیدن مسایل بزرگ ملی توبه کرد
تهران - ایرنا - سرپرست مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: سلسله نشست های آب، فرهنگ و جامعه برای اعلام ضرورت یک توبه دسته جمعی برپا می شود، توبه از سیاست گذاری های خطا، منطقه ای، بخشی و موردی دیدن مسایل بزرگ ملی، عدم تاکید بر رعایت مصوبات و استانداردهای ملی و از همه بالاتر توبه نسبت به بی توجهی به آینده تمدن ایرانی و نسل های آینده.
 سه شنبه ١٥ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی عصر ایران
پروژه شرکت اسپانیایی برای تبدیل بیابان های عربستان به قطب کشاورزی جهان (+نظرات)
آب بازیافت شده از فناوری کشاورزی هیدروپونیک برای آبیاری پوشش گیاهی بیرونی استفاده می شود و به گیاهان و تنوع زیستی اجازه گسترش در اطراف این تاسیسات را می دهد. محصولات تازه شامل سبزیجات، گیاهان و میوه ها از طریق سیستم تسمه نقاله زیرزمینی منتقل می شوند.
 سه شنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی یورونیوز
کلر جای خود را به تکنولوژی جدید تصفیه آب خواهد داد؟
اخیرا آب آکواریوم ها با یک تکنولوژی نوین بر اساس استفاده از دیودهای نورافشان و فتوکاتاليزور تصفیه می شوند. دستگاه های تصفیه آب از طریق برنامه های تحقیقاتی اروپایی توسعه پیدا کرده اند.مراکزی چون موسسه تکنولوژی “کارک” در ایرلند بر روی این موضوع تحقیق می کنند.
 دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی یورونیوز
تازه‌ترین کیسه‌ تصفیه آب دریا به آب شیرین آزمایش شد
در برنامه این هفته نوآوری به جزیره کِرت در جنوب یونان رفتیم، پژوهشگران در این جزیره زیبا و تاریخی برای نخستین بار، نمونه اولیه یک کیسه تصفیه آب را به آزمایش گذاشتند. کیسه‌ای از جنس پی.وی.سی که آب دریا را تصفیه و به آب شیرین تبدیل می‌کند. این نوآوری امکان دسترسی به آب شرب را برای ساکنان جزایر و مناطق کم آب ممکن می‌سازد.
 دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
مشرق
گزارش ویژه؛ کم‌آبی و خشکسالی؛خطری‌بزرگتر از گسترش سلاح هسته‌ای
در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان در دسترسی به آب سالم با مشکل مواجه هستند و خطر بیماری‌های مرگبار ناشی از آب ناسالم جان 2.5 میلیارد نفر را تهدید می‌کند؛ تهدیدی که شاید از هر سلاح هسته‌ای یا کشتارجمعی برای بشر خطرناک‌تر باشد. گزارش ویژه مشرق علل، ابعاد و پیامدهای کم‌آبی را بررسی کرده است.
 چهارشنبه ١٦ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
ایرنا
آب دریاچه ارومیه 9 سانتی متر افزایش یافت
ارومیه - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به افزایش 9 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه بر اثر بارش های روزهای ابتدایی پاییز گفت: این تراز در حال حاضر به 1270.24 متر رسیده است.
 سه شنبه ١٥ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی ایرنا
پرسش مهر رییس جمهوری؛ چگونه از آب های ایران بهتر نگهداری و استفاده کنیم.
تهران- ایرنا- رییس جمهوری در آغاز سال تحصیلی 94 - 1393 در پیامی این پرسش را از دانش آموزان مطرح کرد که «عزیزانم ایران ما با مشکل جدی کمبود آب روبه رو است، هر کدام از ما چگونه می توانیم از آب های کشور بهتر نگهداری و استفاده کنیم؟
 سه شنبه ١ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری
راهکار حل بحران حوزه آب و آبفا مدل‌های سرمایه‌گذاری و فناوری‌های جدید است.
با بهره گیری از مدل های سرمایه گذاری و فناوری های جدید در حوزه آب و آبفا می توان تنش های آبی موجود و بحران های آتی کشور را مدیریت کرد.
 سه شنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پايگاه اطلاع رساني آران مغان
فرماندار پارس آباد: "مغان" با وجود قرار گرفتن در کنار رودخانه ارس، تشنه آب است
فرماندار پارس آباد کمبود آب زراعی و کشاورزی را از مشکلات جدی این شهرستان برشمرد و گفت: منطقه مغان با وجود قرار گرفتن در کنار رودخانه ارس تشنه آب است و بخش کشاورزی آن با معضل کمبود آب مواجه است.
 پنج شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
دو فناوری جدید برای شیرین‌سازی آب‌های شور مورد استفاده قرار می‌گیرد
با حمایت ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دو فناوری جدید یکی بومی و دیگری انتقال فناوری پس از انجام مراحل آزمایش در زمینه شیرین‌سازی آب دریاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 سه شنبه ٢٤ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی یورونیوز
سنگاپور، در خط مقدم مدیریت آب
آب یکی از آن دسته منابع طبیعی است که ما اغلب آن را موهبت ابدی میدانیم. اما با رشد و گسترش شهرها، پیدا کردن منابع سالم و پایدار یکی از بزرگترین چالش های قرن 21 خواهد بود. در این برنامۀ شهر فردا، به سنگاپور آمده ایم تا در مورد برخی از روش های نوآورانه مدیریت آب، تحقیق کنیم. آب مایۀ حیات است. ما به لطف آب زندگی می کنیم. آب همواره مسیر حرکت انسان ها و مسیر زندگی شان را تعیین کرده است.
 يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی یورونیوز
روشی جدید برای شناسایی مواد سمی در آب
حدود یکصد میلیون اروپایی فاقد منابع آب سالم هستند. روش های مرسوم برای تشخیص عوامل بیماری زا(پاتوژن ها) طولانی و پیچیده اند. با این وجود چگونه می توانیم سموم موجود در آب را بسرعت شناسایی کنیم؟ با اولریخ و اریک در کیل در شمال آلمان همراه شده ایم، جایی که آنها بدنبال نمونه گیری از آب دریای بالتیک هستند. هر دوی آنها در یک پروژه اروپایی کار می کنند که هدفش آزمایش ریزآرایه های دی ان ای در آبهای شیرین است. نظارت بر کیفیت آب اهمیت زیادی برای سلامت عمومی دارد اما اهمیت آن فقط برای انسان ها نیست.
 يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>