چاپ        ارسال به دوست

ظريف: لجن پراكني ترامپ خدشه‌اي به استقامت مردم ايران نمي‌زند


 محمدجواد ظريف که به دعوت ماشابانه وزير خارجه آفريقاي جنوبي و شرکت در سيزدهمين نشست کميسيون مشترک همکاري هاي اقتصادي ايران و آفريقاي جنوبي به پرتوريا سفر کرد ، در ديدار با ايرانيان مقيم اين کشور گفت: 

‌اين روزها که زمزمه هاي نامناسبي از سوي برخي تازه واردان به عرصه سياست شنيده مي شود لازم است يک بار ديگر براي خودمان يادآوري داشته باشيم که جمهوري اسلامي ايران به يمن حضور پرافتخار و پرصلابت مردم در 40 سال گذشته توانسته همه فشارها، تحريمها، جنگها و تجاوزات را با سربلندي پشت سر بگذارد و کساني که بر ايران فشار آوردند و ايران را مورد تهاجم قرار دادند عبرت تاريخ شدند و ملت ايران سربلندتر از روز اول، استوارتر و قدرتمندتر از روز اول حضور دارد.وزير خارجه اضافه کرد: ايران کشوري است که امنيتش را وامدار هيچ کس جز مردمش نيست. ايران کشوري است که پيشرفت اقتصادي و علمي و فناوري خودش را وامدار هيچ جا جز مغز ايراني نيست.

امروز در اين جمع بزرگاني از ايرانيان برجسته در آفريقاي جنوبي و دانشمندان و متخصصان برجسته داخلي از جمله رويان، شرکتهاي دانش بنيان، صنايع نفت و گاز براي کشور افتخار مي آفرينند و اين افتخارات عليرغم فشارهاي خارجي صورت گرفته است.

وي گفت: شما امروز به دور و اطراف کشورتان نگاه کنيد .يک کشور را پيدا کنيد که امنيت ايران را دارد و آن وقت يک کشور را پيدا کنيد که عليرغم همه فشارهاي خارجي امنيت دارد. تمام کشورهاي دور و اطراف ما زير چتر حمايتي يک يا چند ابرقدرت هستند. همه کشورهاي دور و اطراف ما يا خود سلاح هسته‌اي دارند يا زير چتر هسته اي يک ابرقدرت يا حتي چند ابرقدرت قرار دارند؛اما هيچکدام از اين کشورها امنيتي مانند ايران ندارند. همه کشورهاي دور و اطراف ايران را نگاه کنيد؛ ميلياردها دلار سرمايه خارجي به آن کشورها سرازير شده است. ثروت هاي عظيم نفتي کشورهايشان را روانه بازارهاي سرمايه خارجي کردند. به قول آقاي ترامپ صدها ميليارد دلار وسايل زيباي نظامي خريداري کردند که با اين وسايل مردم يمن را به خاک و خون بکشند. اما کدامشان امروز قدرت ايران را دارند؟ کدامشان مي توانند با افتخار بگويند امنيتشان درونزاست يا پيشرفتشان درونزاست.

وي يادآور شد: اين به معني انزواطلبي و جدا بودن از جهان خارج نيست، چرا که در عين درونزايي‌، برونگرا هستيم. ما خواهان صلح و ثبات منطقه هستيم. خواهان تعامل گسترده با تمام جهان هستيم. مثل کشورهاي حاشيه خليج فارس نيستيم که به محض ديدن يک اخم از سوي آمريکا سراسيمه روانه کمپ ديويد شدند. مثل آن کشورها نيستيم که به محض ديدن لبخند در رقص شمشيرهاي آقاي ترامپ مست اين حمايت شويم و ندانيم چه کار کنيم و اين اهميت تاکيد بر نقش مردم را براي همه دولتمردان زنده مي کند.

ظريف ادامه داد: همه ما همانطور که امام راحل فرمودند بايد به خاطر داشته باشيم که نه به عنوان يک شعار بلکه به يک واقعيت، مردم ولي نعمتان ما هستند. هر چه داريم از اين مردم داريم، اگر امنيت و پيشرفت داريم به خاطر مردم است. اگر قدرت دفاعي داريم، بيش از همه چيز به خاطر مقاومت مردم داريم و اگر ابزار دفاعي داريم باز هم به خاطر همين مردم داريم و توسط همين مردم اين ابزار دفاعي را توليد کرديم. اگر در اقتصاد، علم و فناوري پيشرفت کرديم اگر بعضي داروهايي که امروز شرکت سيناژن ما مي سازد و در رتبه اول و دوم جهان است نه به خاطر اين است که کسي به ما تکنولوژي صدقه داده، بلکه به اين خاطر است که ذهن فعال و پوياي ايراني توانسته اين داروها را در عاليترين مرتبه علم و فناوري توليد کند.

وزير خارجه افزود: اين نشانگر اين واقعيت است که ما مشروعيت و قدرتمان و پيشرفتمان را از مردم مي‌گيريم و نشانگر اين واقعيت است تا زماني که شما (مردم) همراه کشور و نظام و انقلاب خود هستيد هيچ لجن پراکني توسط افرادي مثل ترامپ نمي تواند ذره اي در استقامت و پيشرفت و دفاع و مقاومت و در سربلندي و افتخار مردم ما خدشه وارد کند.

به همين دليل است که در وزارت خارجه به واقع و نه در شعار خود را خدمتگزاران شما مي دانيم. همه همکاران من در اين وزارتخانه موظفند با هر ايراني چه ايرانيان کارآفرين چه دانشجوي ايراني و چه ايرانياني که به دلايل مختلف تصميم گرفته‌اند در يک کشور خارجي حضور داشته باشند، هر ايراني که قدم به سفارت يا سرکنسولگري ايران مي‌گذارد قدم به خانه خود مي‌گذارد. ‌آنجا شما صاحبخانه هستيد و ما مستاجريم.

صاحبخانه سفارتخانه ها و سرکنسولگري هاي ما شما هستيد چون ما هر چه داريم از شما داريم.

رئيس دستگاه ديپلماسي گفت: ايرانيان در داخل ايران با استقامت، پايداري، تحمل سختي ها و سر فرود نياوردن در مقابل فشارها براي کشور امنيت و پيشرفت خريدند.

وي گفت: شما ايرانيان مقيم خارج با پيشرفت، اخلاق و انسانيت خود نمونه هاي زيبايي از تمدن و فرهنگ ايراني و اخلاق ايراني در خارج از کشور بوده ايد.

ايرانيان در خارج از کشور در هر جايي هستند بهترينها در دانشگاه، صنعت و جامعه خود هستند و اين افتخاري براي همه ايرانيها ست.چه آنهايي که در داخل هستند و براي ايران افتخار مي آفرينند و چه شما که در خارج هستيد معرف فرهنگ ايراني و آداب و سنن اسلامي ما هستيد و براي ما افتخار مي آفرينيد و مي توانيد بهترين پل براي ارتباط بين دو فرهنگ و چند فرهنگ باشيد. ارتباط بين فرهنگي نيازمند باور به فرهنگ خود است.اطمينان دارم تمام ايرانياني که در خارج از ايران هستند حتي بيش ايرانيان داخل کشور، به اين فرهنگ و آداب و سنن ايراني و اسلامي خود پايبندند، چرا که هويت خود را در جوامع خود در فرهنگ ايراني و اسلامي خود مي بينند. 

ظريف افزود: اميدوارم بتوانيم با همياري،همکاري و همفکري راه پر نشيب و فراز ماهها و سالهاي آينده را همانطور که در سالهاي سخت تر و دشوارتر با موفقيت طي کرديم و امروز ايران قدرتمندترين و با نفوذترين کشور در منطقه و کشوري داراي تاثير در جهان است بتوانيم اين راه را به همت والاي ايرانيان در آينده نيز طي کنيم.

در اين نشست برخي از ايرانيان به بيان مشکلات خود در اين کشور پرداختند و پيشنهاداتي را مطرح کردند.

يکي از ايرانيان خواستار افزايش مراکز فرهنگي ايران در آفريقاي جنوبي شد و گفت: خلاء وجود مرکز فرهنگي در آفريقاي جنوبي وجود دارد.

وي همچنين به فقدان مسجد شيعيان در ژوهانسبورگ اشاره کرد و خواستار اقدام در اين زمينه شد.منبع١١:٣٠ - چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٢٧٦٨    /    تعداد نمایش : ١٦٨١خروج