چاپ        ارسال به دوست

همراه با مجلس، اولین چالش مشارکت در قانون‌نویسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«همراه با مجلس»: اولین چالش مشارکت در قانون‌نویسی در مجلس شورای اسلامی است که به همت شفافیت برای ایران و حمایت دو تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. در ادامه با جزئیات این چالش بیشتر آشنا شوید.

معرفی چالش

 

برای آشنایی بیشتر و راحت تر با چالش، ابتدا این کلیپ را ببینید:

http://www.aparat.com/v/gY39c

چکیده چالش

عنوان چالش

«همراه با مجلس»

موضوع

مسابقه‌ی ارائه پیشنهادات اصلاحی/تکمیلی نسبت به دو طرح پیشنهادی مجلس شورای اسلامی

زمان مسابقه

از شنبه 6 خرداد 96 لغایت پنج‌شنبه 25 خرداد 96

عنوان طرح‌ها

 • طرح پیشنهادی با عنوان «طرح جامع مدیریت شهری» شامل 150 ماده 
 • طرح پیشنهادی با عنوان «کنترل واردات کالای خارجی» شامل ماده واحده همراه با 7 تبصره 

جوایز مسابقه

 • جوایز چالش ارزیابی «طرح جامع مدیریت شهری»: سه سکه تمام بهار آزادی برای سه نفر، به همراه لوح تقدیر از نماینده مربوطه
 • جوایز چالش ارزیابی طرح «کنترل واردات کالاهای خارجی» سه جایزه دویست هزار تومانی برای سه نفر، به همراه لوح تقدیر از نماینده مربوطه

دریافت فایل‌های مسابقه

 • متن «طرح‌ جامع مدیریت شهری» و قالب ارائه نظرات را از اینجا دریافت کنید.
 • متن طرح «کنترل واردات کالای خارجی» و قالب ارائه نظرات خود را از اینجا دریافت کنید.

نکته مهم

ادامه مطلب را با دقت بخوانید!

 

مقدمه: چالش چیست؟

امروزه، برگزاری چالش‌ها مسیرهای بسیار کم‌هزینه و پرفایده‌ای برای حل معضلات مختلف جامعه در تمامی حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، حاکمیتی و … می‌باشد. حکومت‌ها با بکارگیری سازوکار چالش تلاش می‌کنند تا معضلات خود را با استفاده از ایده‌های نوآورانه و خرد جمعی مرتفع کنند. در ایده‌ی برگزاری مسابقات حکومتی (چالش) اینطور فرض می‌شود که راه‌کارهای حل معضلات مختلف بین مردم توزیع شده و هنر دولت‌ها در شناسایی و بکارگیری این ایده‌هاست. سازوکارهای اصلی جلب مشارکت عمومی نیز اعطای جوایز مادی و معنوی به مخاطبان برگزیده می‌باشد.

برگزاری چالش، سابقه‌ای طولانی در کشورهای مختلف و در حوزه‌های متنوع دارد (اطلاعات بیشتر از اینجا). در کشور ما نیز اخیراً فرآیندهای حل مسائل با استفاده از خرد جمعی و جمع‌آوری بهترین راه‌حل‌ها در حوزه‌های فناورانه بکارگیری شده است، هر چند در حوزه‌های علوم اجتماعی و حکومتی کمتر شاهد برگزاری چالش‌ها بوده‌ایم.

چالش‌ها ویژگی‌های مهم و خاص خود را دارند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • با ایجاد چالش می‌توان از ایجاد رانت‌های خاص (مثلا در اعطای پروژه‌های پژوهشی) جلوگیری کرد و فرصت برابر را به عموم مخاطبان چالش داد.

 • با ایجاد چالش در هر حوزه ای میتوان به خروجی های متعددی دست یافت، بعبارتی میتوان مسئله را با هزاران چشم نگاه کرد و از هزاران بعد این مسئله را حل کرد.

 • از خود مردم نیز میتوان بعنوان ارزیابان شناسایی بهترین راه حل ها استفاده نمود. بعبارتی استفاده از خرد جمعی برای یافتن و ارزیابی بهترین پاسخها.

 • چالش، هزینه‌ی یافتن پاسخ ها و راه‌حل ها برای مسائل را بسیار کم میکند. با کمترین هزینه انبوهی از بهترین پاسخ ها را میتوان دریافت کرد.

 • ویژگی منحصر به فرد چالش شناسایی استعداد‌های جدیدی است که حاکمیت تاکنون از آن بی بهره بود است. حتما تابحال برای شما هم اتفاق افتاده است که در زمینه ای بخصوص راه حلی نوآورانه برای حل مسائل به ذهن شما رسیده است اما بستری برای ارائه راه حل و ایده خود پیدا نکرده اید. چالش برای این خلق شده است.

 • با ایجاد چالش میتوان ایده های خوب و دقیق را تقویت کرده و ذهن‌های خلاق را به سمت حل مسائل بنیادین هر کشوری هدایت نمود.

چالش همراه با مجلس (اولین چالش مشارکت در قانون‌نویسی)

این چالش (بعنوان اولین چالش در زمینه حاکمیتی و قانون نویسی در ایران) تلاش دارد تا با گردآوری نظرات دغدغه‌مندان و علاقه‌مندان به مشارکت در قانون‌نویسی، از جمله ذی‌نفعان و دانشگاهیان، به ارتقاء کیفیت و پخته شدن دو طرح از طرح‌های مهم و جاری در مجلس شورای اسلامی کمک نماید. در این چالش این فرصت را پیدا می‌کنید که هم در فرآیند قانون‌گذاری کشور مشارکت کنید، و هم در قبال نظرات خوب خود جایزه بگیرید، پس فرصت را از دست ندهید!

موضوع این چالش مشارکت در ارزیابی متون پیشنهادی برای دو طرحی است که هم اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. این دو طرح عبارت‌اند از:

 1. طرح پیشنهادی با عنوان «طرح جامع مدیریت شهری» شامل 150 ماده 
 2. طرح پیشنهادی با عنوان «کنترل واردات کالای خارجی» شامل ماده واحده همراه با 7 تبصره 

جوایز چالش

 • جوایز چالش ارزیابی «طرح جامع مدیریت شهری»: سه سکه تمام بهار آزادی برای سه نفر، به همراه لوح تقدیر از نماینده مربوطه و انتشار مطالب در سایت «شفافیت برای ایران»

 • جوایز چالش ارزیابی طرح «کنترل واردات کالاهای خارجی» سه جایزه دویست هزار تومانی برای سه نفر، به همراه لوح تقدیر از نماینده مربوطه و انتشار مطالب در سایت «شفافیت برای ایران»

نحوه مشارکت

کلیه افراد می‌توانند با طی کردن این سه مرحله، در هر یک از این دو چالش شرکت کنند:

مرحله اول: دانلود متن طرح‌های اولیه

نکته: علاقه‌مندان می‌توانند در یک و یا هر دوی این چالش‌ها مشارکت نموده و الزامی برای مشارکت در هر دو طرح نیست. ارزیابی این دو چالش نیز به صورت مستقل صورت خواهد پذیرفت.

مرحله دوم: ارزیابی و ثبت نکات در چارچوب ذکر شده

در مقدمه فایل هر دو متن قانونی، توضیحات لازم برای چگونگی ارزیابی و ثبت نکات اصلاحی و تکمیلی ارائه شده است. اما به طور کلی روش‌های ارائه پیشنهادات در رابطه با طرح‌های ارائه بدین صورت می‌باشد:

 • حذف یا اضافه کردن مواد یا تبصره‌ها؛

 • اصلاح یا تکمیل قسمتی از متن مواد موجود؛

 • جابجایی مواد طرح‌ها یا بندهای ذیل آنها؛

 • ارائه توضیحات تکمیلی، اصلاحی پیرامون هر بخش از محتوای طرح

بخاطر داشته باشید که اعمال هر یک از این تغییرات نیازمند استدلال و ارائه توضیحات است.

مرحله سوم: ارسال فایل نهایی به همراه اطلاعات فردی و تحصیلی

بعد از ارزیابی و ثبت نکات، فایل‌های نهایی را همراه با رزومه (تنها حاوی اطلاعات فردی و تحصیلی)خود به آدرس salam [at] tp4.ir ارسال نمایید. دقت فرمایید که فایل نهایی بدون رزومه اعتبار نخواهد داشت و بررسی نخواهد شد.

مهلت چالش

مهلت ارسال فایل‌هایی نهایی تنها تا ساعت 23:59 روز پنج‌شنبه 25 خرداد 1396 می‌باشد. توجه بفرمائید که پس از این زمان، مطالب ارسالی به هیچ عنوان مورد پذیرش واقع نخواهد شد.

شاخص‌های ارزیابی

پاسخ‌های ارسال شده برای شرکت در هر دو چالش مبتنی بر معیارهای مختلفی ارزیابی خواهند شد که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • مشخص کردن اشکالات و ضعف‌های طرح‌های فعلی به همراه ارائه توضیحات لازم (نظیر ضعف‌های طراحی سازوکار، مغایرت با سیاست‌های بالادستی یا سایر قوانین، بار مالی غیرضروری، …)؛

 • توجه به رویکرد طراحی سازوکار و توجه به نقاط کلیدی و کانونی در طراحی سیاست؛

 • رعایت اختصار متن پیشنهادی در عین جامع بودن و توجه به کلیه نقاط کلیدی و لازم؛

 • رعایت اصول تدوین قانون و ادبیات حقوقی قانون‌نویسی؛

 • ارائه تحلیل‌ها، توضیحات و نکات تکمیلی لازم (که پشتیبان ادعاهای مطرح شده هستند)؛

 • نیاز به هزینه حداقلی در اجرای طرح (بویژه با توجه اشکال ماده 75 قانون اساسی)

نکات پایانی

 • شرکت در این دو چالش تابع هیچ شرط خاصی نیست؛ یعنی کلیه علاقه‌مندان در هر بازه سنی و با هر مدرک تحصیلی می‌توانند شرکت کنند.

 • شرکت در مسابقه می‌تواند به صورت فردی یا تیمی صورت پذیرد، هر چند در صورت برگزیده شدن، تنها یک جایزه به تیم تعلق خواهد گرفت.

 • چالش هر دو طرح به صورت مستقل برگزار می‌شود، لذا هم علاقه‌مندان می‌توانند در یکی و یا هر دو طرح پیشنهادی شرکت کنند، و هم برگزیدگان هر یک از چالش‌ها به صورت مجزا انتخاب خواهند شد. لذا این امکان وجود خواهد داشت که یک نفر در هر دو طرح برگزیده گردد.

 • به تمامی طرح‌های برگزیده (حائز امتیاز حداقلی) لوح تقدیری تقدیم خواهد گردید.

 • طرح‌های پیشنهادی افراد برگزیده (شامل افراد برتر و غیرآنها) در همین صفحه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

 • کلیه طرح‌های پیشنهادی ارسال شده برای «شفافیت برای ایران» در اختیار نمایندگان محترم ارائه کننده چالش قرار گرفته و آثار منتخب نیز در همین صفحه و با مجوز «انتشار عمومی» در دسترس همه قرار خواهد گرفت. لذا ارائه کنندگان طرح‌ها (پس از ارسال آنها) از حق مالکیت بر طرح‌ها برخوردار نخواهند بود.

 • برای ارسال سوال پیرامون این چالش، کسب اطلاعات بیشتر و یا ارسال هرگونه پیشنهاد و انتقاد برای ارتقاء این مسابقه، لطفاً با ایمیل salam [at] tp4.ir مکاتبه نمایید.

 یادگیری بیشتر پیرامون چالش 

برای یادگیری بیشتر در زمینه چیستی و چرایی چالش و آشنایی با مصادیق و تجربیات کشور های مختلف دنیا در این زمینه میتوانید ویدیوی زیر را مشاهده فرمایید.

هم چنین میتوانید مطالب مرتبط با چالش را از وبسایت شفافیت برای ایران از این لینک دنبال کنید.


١٠:٤٤ - شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٢٤٩٦    /    تعداد نمایش : ١٧١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج