سامانه‌ای که هک شدن چاپگر 3بعدی را اعلام می‌کند
محققان موسسه فنی جورجیا و دانشگاه راتگرز آمریکا موفق به طراحی سامانه‌ای شدند که در صورت هک شدن چاپگرهای سه‌بعدی، کاربران را مطلع می‌کند.
 شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تا 20 سال آینده همه‌ی خودروها، برقی و خودران می‌شوند
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس‌اکس در گردهمایی فصلی انجمن فرمانداران آمریکا گفت: بیست سال دیگر راندن خودروهای غیر خودگردان همچون اسب‌سواری به نظر می‌آید.
 شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا 90 درصد استارت‌آپ‌ها شکست می‎خورند؟
بیشتر استارت‌آپ‎ها شکست می‌خورند و عمر آنها اغلب کم است. یک استارت‌آپ معمولی به‌طور متوسط ۲۰ ماه فعالیت می‎کند و تا بسته شدن کامل درهایش حدود 3/1 میلیون دلار زیان مالی متحمل می‎شود. بنابراین چه فرمول موفقیتی را می‌توانیم برای این کسب‎وکارهای نوپا که در آغازین سال‎های‎ فعالیت خود با شکست مواجه می‏شوند، پیدا کنیم؟
 شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سه تهدید مهم امنیت سایبری
باج‌افزارها، حملات DDOS و استفاده از اخبار جعلی، از تهدیدهای امنیتی هستند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را مورد حمله قرار داده و از جمله مهم‌ترین تهدیدات جدید نیز به شمار می‌روند. نقض داده‌های عظیم و حملات بدافزار در سال جاری میلادی قابل توجه بوده و مهم نیست که کلاهبردارها از چه نوع شیوه‌ای برای این کار استفاده می‌کنند. سه نوع تهدید امنیت سایبری مهم در سال ۲۰۱۷ مطرح شده است.
 شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
درآمد مالیاتی حتی نیمی از هزینه‌های دولت را نیز تامین نمی‌کند.
بخش قابل توجهی از دارایی‌ بانک‌ها امروز یا استمهال شده یا مشکوک‌الوصول است. در هر حال، این دارایی برای بانک پول نقد تولید نمی‌کند. اگر بدین خاطر سود سپرده‌گذاران را نپردازیم، آیا این کنشگران اقتصادی می‌توانند خود را تطبیق دهند؟ چون نمی‌توانند، از محل سپرده‌های جدید پول سپرده‌گذاران قبلی را می‌دهیم. بدین نحو، امور ما فعلا می‌گذرد. باشد تا هر گاه مسوول بعد خواست پول سپرده‌گذاران امروز را تامین کند، کاسه چه‌کنم به دست گیرد. بودجه عمومی سال ۹۶ «398 هزار میلیارد تومان» است. کل درآمد غیرنفتی «174هزار میلیارد تومان» پیش‌بینی شده است. یعنی درآمد مالیاتی حتی نیمی از هزینه‌های دولت را نیز تامین نمی‌کند. بخشی از کسری درآمد با فروش نفت که منبع تجدیدناپذیر و فرانسلی است، تامین می‌شود. اصلاح ساختار بودجه مستلزم نوشتن بودجه بدون نفت است. کنشگران اقتصادی با افزایش مالیات تطبیق می‌یابند یا با اخراج نیمی از کارمندان دولت؟ فعلا ما نفت را می‌خوریم، باشد تا نسل بعدی کاسه چه کنم به دست گیرد.
 پنج شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا صادرات به کشور همسایه افول کرد؟
عراق مهم‌ترین بازار و بهترین فرصت تجاری برای ایران است؛ اما آسیب‌شناسی روابط اقتصادی با عراق نشان می‌دهد به اهداف توسعه در تجارت با کشور همسایه دست نیافته‌ایم و در حال واگذاری آن به رقبا هستیم. اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با رصد تحولات تجاری دو کشور، متهمان کاهش صادرات ایران به عراق را معرفی کرده است. از یک ماه پیش و بعد از آزادسازی موصل، فعالان اقتصادی به فرصت طلایی حضور شرکت‌های ایرانی در عراق اشاره کردند؛ اما اعمال موانع سیاسی و اقتصادی از سوی عراقی‌ها و چالش‌های شرکت‌های ایرانی، سد راه تجارت دو کشور است.
 پنج شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
توماس اردبرینک از نیویورک تایمز:
کارآفرین پکنی: ایران در مرکز همه چیز قرار دارد.
قتی لین زورو، یک کارآفرین پکنی، برای نخستین بار در مورد فرصت‌های کسب و کار در شرق ایران چیزهایی شنید، در این مورد شک داشت. اما پس از مدتی یک نقشه خرید و شروع به بررسی منطقه به‌عنوان یک بازار بزرگ، بدون توجه به مرزهای آن کرد. آقای لین 49 ساله می‌گوید: «ایران در مرکز همه چیز قرار دارد.»
 پنج شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
توقعات جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از 50 میلیارد دلاری نفت، باز تنظیم کنیم.
ما اینک با این واقعیت مواجهیم که درآمدهای بالاتر از 100 میلیارد دلار سال‌های نیمه دوم دهه 80، فعلاً تا چند سال دیگر، در دسترس نخواهد بود. پس اولین نکته مهم آن است که فضای جامعه و همچنین توقعات جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از 50 میلیارد دلاری نفت، باز تنظیم کنیم.
 چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاددانان مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی کشور را تشریح کردند
حسین راغفر، اقتصاددان: سرانه هر تهرانی از سود بانکی ٥/١٠ میلیون تومان است فرشاد مومنی، اقتصاددان: مافیای سدسازی می‌خواهد تقصیر خشکسالی را به گردن قشر بی دفاع کشاورز بیندازد محسن ایزدخواه، کارشناس بازار کار: صندوق های بازنشستگی با کتمان کاری اداره می شوند
 سه شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کارکرد و هوشمندی فناوری تابلوی الکترونیکی آنلاین US Debt Clock در زمینه تنظیم سودبانکی
ایالات متحده آمریکا روز به روز بیشتر در باتلاق بدهی فرو می رود. شمار زیادی از تحلیل گران اقتصادی در درون خود آمریکا هشدار می دهند که پیکره اقتصاد آمریکا با همه بزرگی و اندازه آن، زیر بار سنگین بدهی دولتی نحیف شده است. تحلیل گران بدبین تر حتی صحبت از فروپاشی آمریکا در آینده نه چندان دور می کنند. چه این گمانه ها را بدبینانه یا بزرگنمایی شده بدانیم، چه قرین با حقیقت، واقع مطلب آن است که بدهی دولتی(یا بدهی ملی) آمریکا (Public Debt)به مرز 20.000.000.000.000 دلار، یا در یک کلام، 20 «تریلیون» دلار نزدیک می شود. هوشمندی فناوری تابلوی الکترونیکی آنلاین US Debt Clock به مدیران دولتی و مردم به صورت آنلاین آخرین وضعیت کشور را قرار می دهدتا برای مثال براساس میزان اشتغال، سود بانکی را تنظیم نمود. این روش در تالار بورس امریکا به شدت پی گیری می شود.
 دوشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
[ با روند فعلی]در آینده نزدیک منطقه زاگرس بیابانی خواهد شد
رئیس انجمن جنگلبانی ایران با بیان اینکه در آینده نزدیک جنگل‌های هیرکانی تبدیل به جنگل‌های زاگرسی خواهند شد، گفت:نمی‌توانیم به احیای جنگل‌های زاگرسی امیدوار باشیم اما برای احیای جنگل‌های هیرکانی فرصت بسیار کوتاهی داریم.
 شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عدم امکان فعالیت در شبکه بانکی بین‌المللی با قانون پولی بانکی‌ چهل سال پیش
می‌خواهیم با دنیای قرن بیست و یکمی تعامل کنیم، اما با قانون تجارتی که 85 سال پیش در مجلس مشروطه تصویب شده! می‌خواهیم در شبکه بانکی بین‌المللی فعال باشیم، اما با قانون پولی بانکی‌ای که چهل‌سال پیش نوشته شده. ضعف حکمرانی از اینجا شروع می‌شود.
 چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اسامی و برنامه های وزرای پیشنهادی رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی
رییس جمهور در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی و ماده ۱۸۸ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در نامه ای به دکتر علی لاریجانی رییس قوه مقننه، وزرای پیشنهادی و خط مشی، اصول کلی و برنامه دولت دوازدهم را به مجلس تقدیم کرد.
 سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نروژ و صندوق ذخیره درآمد‌های نفت و گاز
در سال 1990 میلادی بعد از نوسانات شدید قیمت نفت، دولت نروژ برای جلوگیری از تاثیر منفی این نوسانات بر اقتصاد کشور تصمیم گرفت تا با تاسیس صندوقی به‌منظور ذخیره درآمد‌های نفت و گاز اقتصاد کشور را از درآمدهای نفتی مستقل کند. در سال 1996 میلادی این کشور تصمیم گرفت تا 40 درصد ذخایر صندوق را در سهام شرکت‌های بزرگ در سراسر دنیا سرمایه‌گذاری کند.
 سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مگاترند سیمای داغ دنیا در آینده
محصولات و خدمات داغی در دنیای امروز وجود دارند. هرکدام از این محصولات حاصل پیشرفت‌های سال‌های پیشین بوده‌اند که منجر به پیشرفت‌های جدیدی شده‌اند. اما محصولات و پیشرفت‌هایی که در آینده خواهیم داشت، چه‌ چیزهایی می‌توانند باشند؟ در این مقاله می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به محصولات داغ آینده یا همان مگاترند‌ها.
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آینده اینترنت و شکل جدید دنیای ما
معمولا اینترنت را به عنوان موجودی جوان و فناوری‌ای نوین تصور می‌کنیم. اما حالا اینترنت پا به سن گذاشته است و بیش از ۶۵ سال عمر دارد. هرچند آنچه ما امروزه به نام اینترنت می‌شناسیم با مفهوم آن در روزهای تولد اینترنت بسیار متفاوت است. اینترنت در دنیای امروز جایگاهی ویژه دارد. بسیاری از صنایع و فعالیت‌های امروزی بر پایه اینترنت است و حذف آن به معنای یک بحران خواهد بود. در این ۶۵ سال اینترنت از یک ابزار کوچک، به یکی از بنیادهای زندگی بشری تبدیل شده است. اما پرسش اینجا است که آینده اینترنت چگونه خواهد بود و این نوجوان کهن‌سال چطور ساختار جهان را تغییر خواهد کرد؟
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ترکیه و حدود 7 میلیارد دلار درآمد از محل گردشگران خارجی در شش ماه نخست درآمدی 2017
آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد این کشور در 6 ماه نخست سال درآمدی معادل 78/ 6 میلیارد دلار از محل گردشگران خارجی و 95/ 1 میلیارد دلار نیز از محل گردشگران ترکیه‌ای مقیم خارج از کشور کسب کرده است که در مجموع برای آن درآمدی معادل 78/ 8 میلیارد دلار ایجاد کرده است. درآمد حاصل از گردشگران خارجی تنها برای ماه ژوئن امسال 81/ 1 میلیارد دلار و از محل گردشگران ترکیه‌ای مقیم خارج از کشور در این ماه 313 میلیون دلار بوده که در مجموع در ماه ژوئن سال 2017 میلادی درآمدی معادل 13/ 2 میلیارد دلار به همراه داشته است.
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سه اولویت اقتصاد ایران
موقعیت اقتصادی ایران درحال حاضر از گذرگاه سختی عبور می‌کند. در قالب اقتصاد کلان و باتوجه ویژه به اقتصاد سیاسی بسیاری از نکات از جانب اقتصاددانان مطرح شده و مورد موشکافی قرار گرفته و راه‌حل‌هایی هم ارائه شده است. لیکن به لحاظ فزونی مشکلات و بعضا بن‌بست‌ها پیوسته توجه دست‌اندرکاران از موضوعی به موضوع دیگر معطوف می‌شود. اگرچه تمامی مسائل و مشکلات مطروحه از اهمیت بالا و حیاتی برخوردارند، مع‌الوصف ارائه اولویت ضرورت بیشتری پیدا می‌کند و با وجود رویارویی همزمان با یکایک موانع تمرکز را باید بر اولویت‌ها قرار داد. به‌نظر می‌رسد با بررسی شرایط اقتصادی ایران و نیاز مبرم به راه‌اندازی و رشد تولید و در نتیجه اشتغال‌زایی، سه مورد زیر در صدر اولویت‌ها قرار می‌گیرند.
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئيس كميته توسعه صادرات برق می‌گوید:
قیمت تما‌م‌شده هر کیلووات برق ١٠٠ تا ١١٠ تومان است و قیمت فروش برق تنها ٦٣ تا ٦٥ تومان
برق با ضرر فروخته می‌شود قیمت تما‌م‌شده هر کیلووات برق ١٠٠ تا ١١٠ تومان است و قیمت فروش برق تنها ٦٣ تا ٦٥ تومان
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معرفی کتاب نانوزیست‌فناوریNanoBioTechnology دستگاه‌ها و مواد الهام‌گرفته‌شده زیستی در آینده
این کتاب نگارشی پیشگام با هدف آشنایی دانشمندان و دانشجویان نسبت به ماهیت اساسی و پیشرفته نانوزیست‌فناوری است. تمرکز بر مواد و بلوک‌های ساختاری نانوفناوری، دانشمندان را از سراسر جهان به سمت اشتراک‌گذاری دانش و تخصص خود در این کتاب معتبر سوق داده است.
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تحقیقات آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت
هفته گذشته به نشستی علمی با عنوان فوق دعوت شدم. با وجود کاری که در اداره دارایی شرق تهران داشتم و باید مراجعه می‌کردم، درنهایت خوشحال شدم که از خیر دارایی گذشتم و در این جلسه شرکت کردم. شاید گزارش کوتاهی از آن برای شما هم آموزنده باشد. ابتدا یکی از اساتید دانشگاه مطرح کرد؛ برای این‌که بدانیم تحقیقات دنیا به چه سمتی می‌رود، مقالات ١٠٠ دانشمند برتر دنیا را به‌علاوه موضوع R&D یکصد شرکت برتر را مطالعه کردیم. ملاحظه شد که آینده تحقیقات دنیا بیش از ٨٠‌درصد آن مسائل بیوتکنولوژی و بررسی ژن موجودات زنده و چگونگی آرایش این ژن‌ها یا DNA افراد است.
 پنج شنبه ٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ساز و کار ایجاد هماهنگی و نظارت بر اقتصاد
در آستانه شروع فعالیت دولت دوازدهم، از مباحث مهم دانشگاهیان، کارشناسان و علاقه‌مندان و دلسوزان پیشرفت اقتصادی کشور، بحث انتخاب تیم اقتصادی است. عملکرد گذشته اقتصاد، انباشت مشکلات و نابسامانی‌های موجود و اصلاحات ضروری آینده، درخواست چیدمان منطقی مسوولان را با مشخصه‌های دانایی و توانمندی و همچنین مسوولیت‌پذیری و تعهد، به یک مطالبه عمومی از دولت جدید تبدیل کرده است.
 چهارشنبه ٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معرفی فناوری نوین اصلاح ژن CRISPR
CRISPR یک فناوری برای تغییر ژن‌ها است که به موضوع بسیار بحث برانگیزی در میان گروه‌های مختلف تبدیل شده است. آیا باید ماموت‌ها را دوباره زنده کنیم؟ آیا اجازه داریم ژن انسان را دستکاری کنیم؟ با استفاده از این فناوری، چطور می‌توانیم نسل یک گونه را که برای انسان مضر است از روی زمین محو کنیم؟ الن یورگنسن (Ellen Jorgensen) در سخنرانی TED در مورد واقعیت فناوری CRISPR صحبت می‌کند.
 چهارشنبه ٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر دیناروند: 6 شركت واردات دارو 50 درصد بازار را در اختيار دارند
انحصار‌گرايي و وجود برخي روابط خانوادگي در رأس هرم تشكيلات دارويي كشور پيش از اين حرف و حديث‌هايي بود كه بيشتر به شكل زمزمه‌هايي در گوشي مطرح مي‌شد و هرگز به پرسش و پاسخ ميان خبرنگاران و مسئولان سازمان غذا و دارو منجر نشده بود.
 چهارشنبه ٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس اسبق امور اوپک وزارت نفت ترسیم کرد
نقشه‌راه نفت در دولت دوازدهم
جواد یارجانی، رئیس پیشین امور اوپک در وزارت نفت بر این باور است ایران باید با بازیابی توان تولید نفت و گاز خود و به‌کارگیری این ثروت، هرچه زودتر در مسیر توسعه قرار گیرد. وی معتقد است نباید نگاه تک‌بعدی به صنعت نفت داشت و علاوه‌بر توسعه اقتصادی کشور، باید از آن به‌عنوان اهرمی برای توسعه سیاسی و ایجاد روابط استراتژیک با دیگر کشورها استفاده کرد. او روسیه را نمونه‌ای از پیاده‌سازی این الگو معرفی می‌کند. به گفته یارجانی، اتخاذ چنین رویکردی در ایران نیز با توجه به تنش‌های فعلی در منطقه، ضرورت بیشتری یافته است.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
علت‌العلل مشکلات اقتصادی
بدون شناسایی ریشه‌های مشکل نمی‌توان چاره کارآمدی برای آن اندیشید. این حکم روشن عقل سلیم اغلب در تحلیل مسائل اقتصاد ایران نادیده گرفته می‌شود. علت بروز این معضل در پیچیدگی پدیدارهای اقتصادی و تشخیص درست روابط علت و معلولی در میان آنها است و این خود به فقدان تئوری علمی منسجم برای توضیح مساله باز می‌گردد.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نشانی تیم اقتصادی کارآمد کابینه از سوی 71 اقتصاددان
71 اقتصاددان کشور در نامه‌ای به حسن روحانی دوره چهارساله پیش رو را یک فرصت تاریخی برای عبور از چالش‌های اقتصادی عنوان کردند. به اعتقاد امضاکنندگان این نامه یکی از الزامات عبور از چالش‌ها داشتن تیم اقتصادی کارآمد و هماهنگ است. اقتصاددانان امضاکننده نامه اعتقاد دارند «تخصص در امور اقتصادی»، «سیاست‌گذاری مناسب برای چالش‌های کنونی»، «دیپلماسی و اطلاع‌رسانی صحیح»، «مقبولیت در میان اقتصاددانان و مردم»و... از جمله ویژگی‌های مسوولان اقتصادی دولت دوازدهم است. آنان از روحانی خواسته‌اند در انتخاب تیم اقتصادی به این نکات توجه کند.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
با نگاهی به رویکرد برخی کشورهای نوظهور در مقایسه با ایران صورت گرفت
تجربه جهانی داخلی‌سازی در مشارکت‌های خارجی
یکی از مهم‌ترین الزامات قراردادهای خودرویی در پساتحریم داخلی‌سازی 40‌ درصد در نظر گرفته شده است اما بررسی تجربه دیگر کشورها نشان می‌دهد، فرآيند داخلي‌سازي بدون همراهي شركاي توسعه يافته صاحب بازار در دنيا تقريبا امري محال است. براساس الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت، هر خودروساز خارجی که قصد حضور در ایران و همکاری با شرکت‌های داخلی را دارد، باید فعالیت خود را با 40 درصد ساخت داخل آغاز کند. داخلی‌سازی یکی از ابزارهای حمایت از تولید داخل است که به‌موجب آن خودروسازان ملزم به استفاده از قطعات ساخت داخل در تولید خودروها می‌شوند؛ بنابراین هدف سیاست‌گذار از پیگیری داخلی سازی، توسعه صنعت قطعه از طریق مشارکت‌ها است.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا فناوری هوشمند فرهنگ رانندگی را اصلاح می‌کند
آیا تقویت تجهیزات و قوانین، میل به تخلفات رانندگی را مهار می‌کند؟ با توجه به پیشرفت تکنولوژی، هرساله سیستم‌های کنترلی و نظارتی پلیس راهنمایی‌ و رانندگی نیز توسعه پیدا می‌کند. با این حال، اگرچه قوانین و افزایش هزینه جریمه‌ها توانسته نقش بازدارندگی در تخلفات داشته باشد، اما از واقعیت سطح خیابان‌ها و رانندگی‌ها و آمار مرگ‌ومیر و تصادفات پیداست که هنوز بی‌توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی معضلی جدی در کشور است، بنابراین آیا باید برای کاهش تخلفات رانندگی، کنترل هوشمند را بیشتر کرد و نرخ جریمه‌ها را افزایش داد یا برای رفع این معضل، فرهنگ رانندگی و قوانین ترافیکی را آموزش داد؟
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جدال خاموش آب بین ایران و افغانستان
اخیرا اندیشکده اقتصاد و سیاست با انتشار مطلبی به ثروت‌های نهفته افغانستان پرداخته است. روزنامه نیویورک‌تایمز نیز با انتشار گزارشی درباره معادن افغانستان، نوشته است میزان ذخایر موجود در معادن تازه کشف‌شده لیتیوم، آهن، مس، کبالت و طلا در جنوب افغانستان به حدی است که می‌تواند این کشور فقیر را به یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان تبدیل کند. میزان لیتیوم این کشور برابر با نفت عربستان گزارش شده است. گفته می‌شود تمام کارخانه‌های صنعتی جهان ازجمله اپل، سامسونگ و حتی ناسا خواهان لیتیوم هستند؛ زیرا لیتیوم در ساخت باتری‌های موبایل و سایر فناوری نوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ذخیره معادن آهن دو میلیارد تن برآورده شده است. در زمینه اورانیوم افغانستان یکی از کشورهای ثروتمند به شمار می‌رود که میزان آن تاکنون ارزش‌گذاری نشده است. معادن اورانیوم در ولایات هلمند و کنر شناسایی‌ شده‌اند. ذخایر مس افغانستان برابر است با بزرگ‌ترین و ارزشمندترین معدن مس جهان در شیلی. بزرگ‌ترین معادن دست‌نخورده طلا در افغانستان انباشته ‌شده‌اند. مجموع ذخایر گازی آن با ارزش بیش از یک تریلیون دلار یعنی نصف ارزش مجموع گاز عراق است. افغانستان در زمینه سنگ‌های زینتی مانند زمرد، الماس و... نیز پیشتاز است. در کنار آن افغانستان بخش مهمی از آب‌های منطقه‌ای را کنترل می‌کند که ارزش آن ده‌ها‌ میلیارد دلار ارزیابی ‌شده است. افغانستان براساس سیاست‌های «وزارت انرژی و آب» به پنج حوزه آبی تقسیم‌ شده است که موقعیت آنها در نقشه دیده می‌شود. به‌طورکلی نگاه دولت افغانستان به آب، به‌عنوان یک منبع هیدروکربنی است و نگاه طبیعی! از نظر دولتمردان افغانستان، آب در حکم نفت است و دولت بخشی از هزینه‌های خود را باید از طریق فروش آب به همسایگان تأمین کند. درهمین‌راستا افغانستان تاکنون امتیازهای زیادی از ایران بابت اجازه ورود آب‌های رودخانه گرفته است. تنها در یک مورد در دهه ١٣٥٠، دولت ایران دو میلیارد دلار کمک مالی به افغانستان انجام داد. درباره اهمیت این میزان باید آن را با کل کمک‌های مالی ایالات‌متحده در طول جنگ سرد به افغانستان مقایسه کرد که نزدیک به ٥٠٠‌ میلیون دلار بود.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
امکان استحصال هلیوم ؛ محصول راهبردی توسعه‌ فاز ١١
قراردادهای بزرگی مانند قرارداد کنسرسیوم فاز ١١ علاوه بر کارکردهای اصلی آن مانند تولید گاز و میعانات، می‌تواند زمینه‌ساز دسترسی به یک‌سری اهداف جانبی و کمترشناخته‌شده‌ دیگری هم باشد. همواره از این قراردادها به‌عنوان دستاوردی در راستای به‌روزرسانی فناوری‌ها یا ایجاد و تجمیع و بومی‌سازی فناوری‌های نوین یاد می‌شود. چنین برداشتی درواقع یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر و حقیقی است.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
راهکارهای پیشنهادی برای ارتقای حکمرانی دولتی در حوزه اقتصاد
حضور دولت در بخش‌های مختلف در جایگاه حاکمیتی و نه اجرائی، از جمله ویژگی‌های حکمرانی خوب است. اقتصاد دولتی، اقتصادی بسیار آسیب‌پذیر است و تجربه شوروی و کشورهای اروپای شرقی مبین این نکته است. بنابراین دولت نمی‌تواند تمام بار مسئولیت اقتصادی را خود به‌تنهایی برعهده بگیرد و بر دوش بکشد. اگر بر دوش کشوری که بسیار پیشرفته هم باشد، این همه بار بگذارند، زیر فشار آن خرد خواهد شد، چه رسد به کشوری مانند ایران. یکی اینکه باید به سمت تمرکززدایی در دولت حرکت و فعالیت‌ها را به بخش خصوصی و نهادهای صنفی و مدنی واگذار کنیم.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گفت‌وگو با سيدمهدی حسينی به بهانه مستند نامه‌های يک جاسوس نفتی
بدون تکنولوژی ميلياردها دلار دور ريزی داريم
سیدمهدی حسینی رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی، از مدیرانی در صنعت نفت است که نامش با شرکت‌های خارجی گره خورده است. او نه‌تنها در دولت یازدهم، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی شد تا زمینه برای بازگشت شرکت‌های خارجی به صنعت نفت فراهم شود، بلکه در دوران قبلی وزارت بیژن زنگنه هم در قامت معاون بین‌الملل، نقش مهمی در انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی، به‌ویژه در پارس جنوبی و دارخوین و بلال و...، البته پیش از تحریم‌ها داشت.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هدف تحريم‌های جديد عليه ايران
طرح تحريمي که از فروردين گذشته در دستور کار کنگره آمريکا قرار گرفته و در ١٥ ژوئن به تصويب سنا رسيده بود، قرار است امروز در مجلس نمايندگان به رأی گذاشته شود. اين طرح که بدوا قرار بود مربوط به تحريم ايران باشد، بعدا توسعه يافت و دو بخش جديد شامل تحريم‌هايی عليه روسيه و کره‌شمالی نيز به آن اضافه شد. بخش مربوط به ايران در اين طرح تحريم در شرايطي نهايي و احتمالا قطعی شده که حتی شماري از کارشناسان آمريکايی پيش از اين بارها توجه داده بودند که اين طرح جديد تحريم، نه مفيد است و نه لازم.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وزیر نفت قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را تشریح کرد
وزیر نفت با حضور در بخش گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، به تشریح صفر تا صد قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی پرداخت.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رصد آینده (شماره 5): ویرایش ژن‌ها با سامانه Crispr Cas9
در سال 2012 یک سامانه بسیار پیچیده و انقلابی ویرایش ژنوم ظهور کردکه می تواند هر ناحیه ای از ژنوم هر گونه جاندار را با دقت بالا و بدون آسیب رساندن به سایر ژنها تغییر دهد و به نام CRISPR-Cas9 شناخته می شود. این سامانه که توسط دو بیوشیمیست به نامهای دودنا و کارپنتیر کشف شده است به دانشمندان اجازه دو اقدام را می دهد. اول، این تکنیک می تواند ژن جهش یافته هدف که نیاز به تغییر دارد را شناسائی کند. دوم، این تکنیک می تواند ژن معیوب را برش دهد و آن را با یک نسخه صحیح جایگزین کند. این عمل مشابه عملکرد"جستجو و جایگزینی" در رایانه می باشد. کریسپر(تناوب های کوتاهِ پالیندرومی فاصله دارِ منظمِ خوشه ای) نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف دی‌ان‌ای ویروس و بعد نابودشان می‌کند. بخشی از سیستم کریسپر، پروتئینی به نام کَس۹ (Cas9) است، که قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام استحاله دی‌ان‌ای ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد، تغییراتی در دی‌ان‌ای سلول‌ها ایجاد کنند. سامانه CRISPR-Cas9 به دلیل سادگی، سرعت و دقتی که در ویرایش ژنها دارد، به عنوان یک پیشرفت مهم فناورانه به نحو گسترده‌ای به رسمیت شناخته شده است. این فناوری محققان را قادر می سازد تا در یک زمان، چندین ویرایش ژنی انجام دهند. به دلیل طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه در حوزه مهندسی ژنتیک، این فناوری به صورت یک موضوع قابل توجه برای تحقیقات، تبدیل شده و به موضوعی اصلی برای بحث و گفت و گو در جامعه پزشکی تبدیل گردیده است. در صنعت داروسازی، تولید کنندگان دارو، همکاری خود را با شرکت‌های ویرایش ژنی برای سرعت بخشیدن به استفاده بالینی از این فناوری آغاز کرده اند.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حدود یک‌سوم ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای ایران فرسوده است
کامیون‌های فرسوده ٣٠ برابر آلاینده‌ترند درآمد سالانه یک کامیون در دنیا بیشتر از ٣ کامیون در ایران است دبیر انجمن شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ایران: بهره‌وری کامیون‌های فرسوده یک‌سوم کامیون‌های نو است
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
میانگین مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران ٧,٢ برابر استاندارد جهانی است
نظام مهندسی عامل هدررفت بالای انرژی در ساختمان‌های ایران را کاربرد تجهیزات قدیمی ٣٠‌سال پیش می‌داند کارشناس معماری و تأسیسات: اقتصاد مهندسی در تأسیسات و ساخت‌وساز ما مغفول مانده است
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سیاست اقتصادی آمریكا در خاورمیانه
در هفته‌های اخیر با بالا گرفتن مناقشه بین قطر و چهار کشور عربی به رهبری عربستان، تصور ابتدایی بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی بر این بود که دولت آمریکا در این مناقشه طرف عربستان را خواهد گرفت. سفر ترامپ به منطقه و صحبت‌های وی در ریاض نیز به‌عنوان شاهد این مدعا مطرح شد و حتی بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که به‌زودی در ساختار حکومت قطر تغییراتی رخ خواهد داد.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سد «ایلیسو» ترکیه خطر جدی برای آذربایجان شرقی
نماینده تبریز در مجلس گفت: افتتاح سد «ایلیسو» در ترکیه بلای بزرگی برای استان ما خواهد شد و خطر بسیار جدی محسوب می‌شود.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
توصیه‌هایی برای کارکشته شدن مدیران استارت‌آپ‌ها
یکی از بهترین گزینه‌ها برای شروع حرفه مدیریت برای کسانی که تا کنون کار مدیریتی نکرده‌اند و تجربه‌ای در این زمینه ندارند استارت آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسطی هستند که مدیریت در آنها به مراتب آسان‌تر و کم دردسرتر از مدیریت در شرکت‌های بزرگ و مشهور است. اگرچه این عقیده از بسیاری جهات درست و منطقی به نظر می‌رسد، اما این به آن معنا نیست که مدیریت کردن در استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپا و پویا کاملا بدون چالش و خیلی ساده است. استارت آپ‌ها به خاطر ماهیت پویا و متحول خود باید به‌طور مداوم دست به نوآوری و خلاقیت بزنند و این وظیفه مدیر است با تشکیل تیم‌های خلاق و مبتکر در درون استارت آپ ها، آنها را برای رویارویی با شرکت‌های بزرگ و صاحب نام آماده و مهیا سازد. در اینجا توصیه‌هایی برای مدیران استارت‌آپ‌ها ارائه شده است که با به‌کار بستن آنها می‌توان از یک مدیر تازه کار که معمولا یکی از بنیانگذاران و مالکان استارت‌آپ‌ها هستند مدیرانی کارکشته و باتجربه ساخت.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
موانع طرح مهار موتورسیکلت‌ها
مدیریت شهری تهران طرح مهار آثار مخرب موتورسیکلت‌ها برای شهر را در قالب اجرای «طرح ترافیک» ویژه این گروه از وسایل نقلیه موتوری کلید زده است اما در عین حال اجرای این طرح با سه مانع جدی روبه‌رو است. تحقیقات اولیه «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد این طرح در گام اول تنها بر جمع‌آوری اطلاعات از موتورسیکلت‌ها متمرکز شده و فعلا زمان اجرای کامل آن مشخص نیست.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اتاق بازرگانی ایران بررسی کرد
جهش صادرات در چهار سناریو
قرار است طی اجرای برنامه ششم، صادرات کالای غیرنفتی (بدون احتساب میعانات گازی) به 58 میلیارد و 676 میلیون دلار و کل صادرات غیرنفتی (با احتساب میعانات گازی) به 75 میلیارد و 92 میلیون دلار برسد که به ترتیب از رشد 2/ 22 و 8/ 21 درصدی برخوردار خواهند بود. اما این هدف‌گذاری در شرایطی مطرح می‌شود که براساس گزارش پیش‌رو، مهم‌ترین چالشی که در زمینه صادرات غیرنفتی کشور وجود دارد این است که بیشتر محصولات صادراتی ایران محصولاتی هستند که در گروه کالاهای واسطه‌ای و اولیه قرار می‌گیرند و تولید آنها در کشور پیرو ساختار دولتی است. کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گزارشی، چهار سناریو را برای خروج صادرات غیرنفتی از این وضعیت مطرح کرده است. در سناریوی اول، بر افزایش سهم صادرات خدمات و محصولات با فناوری برتر در صادرات کشور تاکید شده و در سناریوی دوم، تسهیل و گسترش خدمات تجاری و بازرگانی مورد توجه قرار گرفته است. سناریوی سوم بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی به منظور تولید صادراتی اشاره دارد و سناریوی چهارم جلوگیری از انحصار و بازار‌شکنی و گسترش حضور موثر بخش‌خصوصی در بازار‌های بین‌المللی با تاکید بر بنگاه‌های خرد و کوچک را مورد تاکید قرار می‌دهد.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
با ابلاغ دو مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی صورت گرفت؛
تصویب دستورالعمل استقرار و توسعه مرکز ملی پایش محیط کسب و کار کشور
معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دو مصوبه جلسه اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورخ ۱۳۹۶. ۴. ۲۶ را به وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ کرد.
 يکشنبه ١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
خشکیدگی تالاب گاوخونی ریزگردهای سمی و سونامی نمک را به سمت تهران و سمنان سرازیر می‌کند
استاد دانشگاه ایجاد کارگروه احیای زاینده رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی را بسیار الزامی دانست و گفت: با فعال شدن کانون ریزگردها در این تالاب مشکلات شدید زیست محیطی در کمین اصفهان، استانهای مرکزی و تهران خواهد بود.
 چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کلیات لایحه «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در مجلس تصویب شد
بنا بر مصوبه دیروز نمایندگان مجلس ، متقلبان، خریداران و فروشندگان پایان‌نامه‌ها تا سقف ۵۵میلیون تومان جریمه مالی خواهند شد
 چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عارضه ثانویه بزرگراه‌سازی
ابرپروژه‌های بزرگراهی در پایتخت، علاوه‌بر عارضه اولیه‌ به شکل «تشدید ترافیک ناشی از تحریک سفر با خودروی شخصی» یک عارضه ثانویه نیز داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تخریب محله‌های سنتی‌نشین در مناطقی از شهر برای عرصه دادن به سواره‌روها، باعث از بین رفتن بافت اجتماعی از یکسو و اختلال در بازار مسکن به شکل افزایش جامعه اجاره‌نشین‌ها و متقاضیان خرید ازسوی دیگر شده است.
 چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
11 پیشنهاد پارلمان بخش‌خصوصی برای رقابت تجاری
پارلمان بخش‌خصوصی با همکاری دولت و مجلس بررسی چگونگی بهبود محیط کسب‌وکار را در برنامه کاری خود قرار داده و بر این اساس پنج شاخصی که طبق گزارش بانک جهانی پایین‌ترین رتبه‌ها را در آنها داریم مورد توجه قرار گرفته است. از این‌رو پنج اتاق بزرگ کشور، هر کدام یکی از این موضوعات را انتخاب کرده و پس از بررسی‌های لازم و مطالعات مقایسه‌ای با سایر کشورها، راهکارهای منطقی برای رفع دست‌اندازهای ایران در هر یک از این شاخص‌ها را ارائه خواهند داد.
 چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نسخه جهانی مهار گردوغبار اهواز در 3 مرحله
معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: مقرر شده یک بخش در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به مساله گرد و غبار بپردازد و مساله گرد و غبار را در نقاط مختلف جهان به هم وصل کند تا در نهایت یک مرکز جهانی بین‌المللی برای موضوع توفان‌های گرد و غبار ایجاد شود که احتمالا محوریت آن با ایران است.اریک سولهایم در همایش مقابله با گرد و غبار که در اهواز برگزار شد، با اشاره به سفر خود به ایران و شهر اهواز اظهار کرد: هدف اصلی من از سفر به اهواز این بود که از نزدیک با مردم و مسائل اجتماعی این شهر آشنا شوم و اطلاعاتی به دست بیاورم تا بتوانم برای کاهش مشکل گردوخاک کمک کنم.
 چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فعالان بخش خصوصی خواستار ورود نهادهای بازرسی به پرونده اقامتگاه‌های دولتی
طبق آمار منتشرشده دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری درخصوص مراکز اقامتی کشور که از تحلیل اطلاعات پلیس اماکن در سال‌های 93 و 94 به‌دست آمده، خراسان‌رضوی با بیشترین میزان رشد مثبت در سال‌های 93 و 94 به ترتیب یک میلیون و 918 هزار نفر و 2 میلیون و 92 هزار نفر گردشگر و مازندران در همین سال‌ها به ترتیب 123 هزار نفر و 93 هزار نفر گردشگر را در اقامتگاه‌های مجاز پذیرایی کرده‌اند. بر اساس این آمار اقامتگاه‌های مجاز خراسان در این بازه زمانی با 1/ 9 درصد رشد مثبت و اقامتگاه‌های مازندران با 24 درصد رشد منفی مواجه بوده‌اند؛ میزان رشد کلی کشور نیز در این بازه 9/ 12درصد رشد منفی بوده است. در این بین مشخص نیست چه تعداد از این آمار به مراکز اقامتی خصوصی و چه تعداد به مراکز اقامتی دولتی اختصاص دارد؛ مراکزی که حالا فعالیت موازی با آنها هم چالش‌هایی را برای سرمایه‌گذاران خصوصی ایجاد کرده است.
 چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>