جزییاتی از رایانه کوانتومی ناسا و گوگل
جعبه سیاهی که در قلب بخش سوپررایانه‌های پیشرفته ناسا در سیلیکون ولی قرار گرفته، در ابعادی کوچک‌تر از سوپررایانه‌های معمولی خودنمایی می‌کند. جعبه‌ای که قرار است در آینده، محاسبات رایانه‌ای را دگرگون سازد و ساختاری جدید در این زمینه ایجاد کند. این جعبه یک رایانه کوانتومی به نام D-Wave 2X است که یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌ها در میان رایانه‌های تولیدی برپایه ماشین‌های کوانتومی به شمار می‌آید. رایانه کوانتومی که می‌تواند مسائل و سوالات پیچیده را در عرض چند ثانیه حل کند حال آنکه این زمان برای رایانه‌های معمولی ممکن است سال‌ها به‌طول بینجامد.
 يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارشی از ریشه های تجاوز جنسی و اما و اگرهای آن
تجاوز به عنف نوعی رفتار خشن و تحقیرآمیز است که از طریق اعمال جنسی و برای ابراز قدرت، خشم و همچنین رفع نیازها که گاهی ریشه در مشکلات روانی متجاوزگران دارد صورت می‌گیرد و زنان و کودکان، افرادی هستند که بیشتر مورد تجاوز قرار می گیرند. شناسایی زمینه‎ها، انگیزه‎ها و علل تجاوزجنسی، می‎تواند در خصوص ارائه راهکارهای پیشگیرانه، مقابله‎ای و بازتوانی بزه‎دیده‎ها مؤثر واقع شود. اما در خصوص قتل آتنا اصلانی، دختربچه پارس آبادی که توسط یک مرد ۴۲ ساله مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت و سپس به قتل رسید و همچنین تبعات تجاوزات جنسی به کودکان و نحوه آموزش های لازم در این خصوص با روانشناسان گفت وگو شده است که در پی می آید
 يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
8 ميليارد دلار فاينانس کره‌اي‌ها براي تهران
چند روز گذشته را محمدعلي نجفي، شهردار تهران در سئول پايتخت کره جنوبي حاضر بود. شرکت در مراسم افتتاحيه اجلاس شهرداران پيرامون تغييرات اقليمي‌۲۰۱۷ با حضور شهرداران و مقامات کشورهاي عضو گروه رهبري آب و هواي کلانشهرها (C۴۰) يکي از برنامه‌هاي نجفي در سفر به سئول بود. با اين همه شهردار تهران پيش از ترک سئول با حضور در يک نشست خبري به سوالات خبرنگاران کره‌اي پاسخ داد.
 يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام تشکیل شد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام تشکیل شد.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : نفوذ و حضور آمریکا در منطقه به سر آمده
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اکثریت مردم کرد عراق خواهان یکپارچگی کشور خود هستند، گفت: حضور آمریکا در منطقه به سر آمده و ترامپ هم بی‌جهت دست و پا می‌زند.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر جهانگیری: اصرار بر حذف دلار داریم
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور به ۴۷ میلیارد دلار رسیده است گفت:امیدواریم این رقم به ۵۰ میلیارد دلار نیز برسد و ما به سمت صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری غیرنفتی حرکت کنیم.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
طرح تجمیع کارت های سلامت، گواهینامه و پایان خدمت در راستای دولت الکترونیک
وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات درباره طرح تجمیع کارت های شخصی، گفت: این طرح شامل کارت هایی نظیر سلامت، گواهینامه، پایان خدمت برای اجرای طرح دولت الکترونیک است و ارتباطی به کارت های بانکی ندارد.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر انقلاب: نمیخواهم وقت را صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی چاک دهن آمریکا کنم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان جوان تصریح کردند: نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخ‌گویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک و دهن آمریکا کنم، این ضایع کردن وقت است که انسان بخواهد پاسخ او را بدهد.
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارشی از وضع زیتون رودبار
امسال نخستین سالی است که زیتون‌های رودبار بعد از ١٤‌سال به دلیل تغییرات آب‌وهوایی آفت ندارند پس از ساخت اتوبان جدید، راسته زیتون‌فروش‌های رستم‌آباد سوت‌وکور شد
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تویوتا پیشتاز فناوری‌های آینده
شرکت تویوتا دو مدل مفهومی برقی کوچک در نمایشگاه توکیو ارائه خواهد کرد.
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پرداخت ۴۰ هزار ميليارد تومان به عنوان يارانه
رئيس کميته امداد افزود: ۴۰ هزار ميليارد تومان پول را سالانه به عنوان يارانه پرداخت مي‌کنند که اگر نصف آن را هم حذف کنند، ۲۰ هزار ميليارد تومان مي‌شود.
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تخصيص 6 ميليارد و 300 ميليون دلار براي زيرساخت‌هاي آب
سخنگوي دولت گفت: با اجازه مقام معظم رهبری ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به ارزش ريالي 18 هزار ميليارد تومان از صندوق توسعه ملي برای مهار آب‌هاي مرزي و سرمايه گذاري براي توسعه زيرساخت هاي آب كشور برداشت شد.
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا انرژی برق می‌تواند یک کالای امنیتی باشد؟
دکتر حجت الله سوري مشاور معاونت امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت نيرو امروزه به دلایل متعددی، به‌ویژه در کشورهایی مانند ایران، برق در حال تبدیل شدن به یک کالای استراتژیک و امنیتی است. برای وقوع این رخداد عوامل گوناگونی وجود دارد که برخی از آنها اجتناب‌ناپذیر و در مقابل، برخی قابل کنترل هستند.
 سه شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
خلیج‌فارس در اسناد معتبر
ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه جمعه در جریان اعلام استراتژی تازه خود در قبال ایران، مرتکب یک اشتباه استراتژیک شد و خلیج‌فارس را با نام مجعول بر زبان آورد. گرچه سایت کاخ سفید در انتشار متن کامل سخنان وی به‌جای عنوان مجعول که از سوی ترامپ استفاده شد، از «خلیج‌فارس» استفاده کرد. ترامپ در واقع روی بد جایی دست گذاشت. «خلیج‌فارس» برای ایرانیان چیزی در حد نام‌خانوادگی است. اشتباه او در سخنرانی جمعه علاوه بر اینکه باعث شد حسن روحانی همتای ایرانی‌اش او را به مطالعه جغرافیا توصیه کند، موجی از انتقادات و محکومیت‌ها از سوی کاربران ایرانی فضای مجازی را در پی داشت.
 سه شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
۱.۲ میلیون انشعاب غیرمجاز آب شناسایی شد
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از 3 استراتژی کاهش هدررفت آب خبر داد و گفت: هدر رفت آب از 33 درصد سال 83 به 25.5 درصد در انتهای سال 95 رسیده است.
 دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کسری ٤٧ هزار ميليارد تومانی دولت
با گذشت پنج ماه از سال، دولت تمام بودجه خود را صرف كرده كه هيچ، حدود ٤٧هزار ميليارد تومان نيز كسري آورده است؛ كسري‌اي كه از دو سال قبل خود، پيشي گرفته و رشد كسري را به رخ مي‌كشد. اين عملكرد، نشان از عدم همخواني دوباره درآمد- هزينه دارد كه بارها درباره آن هشدار داده شده و راه‌حلي كارآمد براي حل اين مشكل ارائه نشده است. اين در حالي است كه در همين حال، دولت باز هم بر بدهي‌هاي خود مي‌افزايد. بنابراين بيراه نيست که بدهي دولت به بانک‌ مرکزي و بانک‌ها با رشد فزاينده خودنمايي مي‌کند چراکه بخشي از کسري‌ها را دولت با تنخواه‌گردان جبران کرده و بار بدهي را براي خود باقي مي‌گذارد. همچنين اين آمارها حكايت از آن دارد كه با وجود افزايش ٩٧درصدي نفتي، بخش زيرساخت‌ها و عمراني، چندان اقبال نداشته و فقط سهم هفت‌درصدي از بودجه نصيبش شده است.
 يکشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نظام آموزشی، رمز پیشرفت فنلاند
قرار است در آینده در مدارس این کشور دیگر درسی به نام فیزیک یا کلاسی تنها مختص شیمی وجود نداشته باشد، مرز میان رشته‌های درسی سیال شود و دانش‌آموزان نقش بیشتری در تعیین مواد درسی و مهارت‌هایی که می‌خواهند بیاموزند، ایفا کنند. اصلاح نظام آموزشی فنلاند قرار است از ماه اوت سال ۲۰۱۷ اجرایی شود.در اصلاحات پیش‌رو قرار است در نظام آموزشی فنلاند مواد درسی سنتی و معمول کنار گذاشته شده و دیگر دروس مانند شیمی، ریاضی، جغرافی یا تاریخ تدریس نشود. با متوقف کردن تدریس رشته‌های سنتی، دروس موضوعی و میان‌رشته‌ای جایگزین آنها می‌شود.برای مثال اگر دانش‌آموزان درس “کار یا مدیریت در کافه تریا” را انتخاب کنند، مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های گوناگون را فرا می‌گیرند. در این درس رشته‌هایی مانند زبان انگلیسی، مدیریت و حسابداری و مهارت‌های ارتباطی آموزش داده می‌شوند.
 شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سيدکامران باقری . مشاور مديريت نوآوری
خلاقیت برای سرزمين آينده
«آيا تابه‌حال به اين فکر کرده‌ايد چه می‌شد اگر تمام نوابغ، باهوش‌ترين‌ها و خلاق‌ترين آدم‌های جهان تصميم می‌گرفتند که واقعا جهان را تغيير دهند؟ اما کجا؟ کجا می‌توانستند دست به چنين کاری بزنند؟ آنها برای اين کار به مکانی نياز دارند که دور از سياست‌ورزی و پيچيدگی‌های اداری باشد. جايي که چيزی نتواند تمرکزشان را برهم بزند. جايي خالی از حرص و طمع. مکانی پنهان که در آن بتوانند بسازند هرآنچه در رؤياهای افسارگسيخته‌شان به تصوير ‌کشيده می‌شود».
 چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دیپلماسی آب در دستور کار ایران و افغانستان
دو معاون وزیر امور خارجه راهی کابل شده‌اند؛ عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین‌الملل و ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه. دو معاون با برنامه برگزاری دومین دور مذاکرات افغانستان و ایران و برای تهیه سند جامع همکاری‌های راهبردی بین دو کشور که روز یکشنبه در کابل برگزار ‌شد، به افغانستان رفته‌اند. بر مبنای خبرهای منتشرشده، مشخص است موضوع آب و دستیابی به دیپلماسی آب، در این سفر موضوع محل تمرکز دو طرف خواهد بود. ایران و افغانستان اختلاف چشمگیری بر سر مسئله آب و حقابه ایران از هیرمند و هریرود دارند که با افزایش سدسازی‌های افغانستان، شکلی نگران‌کننده به خود گرفته است.
 دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر مهدی فقیهی: باید به سمت ایجاد یونیکورن‌هایی از شرکتهای استارتاپی کوچک رفت
مهدی فقیهی با بیان اینکه ایران به سهم خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا دست نیافته است، اظهار کرد: براساس آن چیزی که پیش‌بینی‌شده است و نهادهای بین‌المللی بر آن صحه می‌گذارند، بخش اطلاعات و ارتباطات با توجه به سهم یک درصدی از جمعیت دنیا به جایگاه مطلوبی در این حوزه دست نیافته است.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واردات روغن با وجود کارخانجات نیمه تعطیل روغن‌کشی
دبیر انجمن روغن‌کشی با بیان این که برای تکمیل ظرفیت کارخانه‌های روغن کشی به جای واردات روغن خام، باید دانه‌های روغنی وارد شود، با واردات روغن خام، پول کارگران برزیلی و آرژانتینی را می‌دهیم.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
راه اندازی شبکه نوآوری در کشور و کاهش فساد و رانت با توسعه ICT
دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ما همگی در جبهه ای مقابل اقتصاد نفتی، در حال مبارزه هستیم، گفت: با وجود اقتصاد نفتی ، فرهنگ نادرستی در کشور شکل گرفته است که باید تلاش کنیم این تفکر اصلاح شود.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارشی تفصیلی از برگزاری دومین نشست سالیانه ایران و کره جنوبی؛
همکاری صنایع فرهنگی ایران و کره‌جنوبی: یک گام به جلو
در دومین نشست سالیانه ایران و کره جنوبی در حوزه صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی که با حضور هیئت عالی‌رتبه علمی و فناوری ایرانی، در پایتخت کره جنوبی برگزار شد، تفاهم‌نامه و توافق‌نامه‌های مختلفی میان این دو کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه به امضا رسید که گامی نو در گسترش همکاری‌های صنایع فرهنگی محسوب می‌شود.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاهم آستان قدس رضوی و معاونت علمی ریاست جمهوری برای تولید سوغات فرهنگی زائر
آستان قدس رضوی و معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری روز سه شنبه طی مراسمی در مشهد تفاهمنامه ای به منظور همکاری برای حمایت از تولید ایجاد سوغات زیارت و ایجاد مرکزی در همین راستا، امضا کردند.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
روز محاکمه خاوری مشخص شد
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: جلسه رسیدگی به پرونده محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی در رابطه با اتهامات نامبرده روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه در دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار خواهد شد.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پدی که مانع ورود میکروب‌ها می‌شود
محققان انگلیسی پد جدیدی ساخته اند که شامل سه لایه پارچه الیافی است و روی درهای بیمارستانی نصب می‌شود تا از ورود میکروب‌ها جلوگیری کند.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرصت ارز تک‌نرخی را از دست ندهیم
دکتر بیژن بیدآباد: رابطه برابری پول ملی و ارزهای خارجی از نسبت ارز خارجی و گردش پول داخلی به‌دست می‌آید؛ یعنی هرچه نسبت پول خارجی به داخلی افزایش یابد، نرخ برابری ارز کاهش می‌یابد و بالعکس. اين يك رابطه قوي و بلندمدت در اقتصاد به شمار مي‌آيد و جريان حركت سرمايه خارجي و همچنين ميزان توليد نقدينگي در كشور 2متغير اساسي براي تعيين نرخ ارز هستند.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
۸۰ درصد تالاب‌های کشور خشک شده است
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که احیاء تالاب‌های کشور در دستور کار قرار دارد، از خشک شدن ۸۰ درصد تالاب‌ها خبر داد. به گزارش مهر، حمید ظهرابی اظهار کرد: در مناطق مختلف کشور به شدت تحت فشار خشک شدن و از بین رفتن تالاب‌ها هستیم.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مصرف آب‌هاي زيرزميني از خط قرمز عبوركرده است
معاون وزارت نيرو در امور آب و آبفا با بيان اين كه كشور ديگر تحمل شوك جديدي را در بخش آب ندارد، هشدار داد: با ادامه روش هاي سنتي و حتي استفاده غير اصولي از سيستم‌هاي نوين آبياري، مسير توسعه كشور مسدود خواهد شد. مهندس رحيم ميداني در گفتگو با خبرنگار اطلاعات در پاسخ به اين سوال كه به نظر مي آيد روش‌هاي نوين آبياري خسارت بيشتري به منابع آبهاي زيرزميني وارد مي كند، با تاييد اين مطلب خاطرنشان كرد: امروز علاوه بر خشك شدن بسياري از چاه‌هاي كشاورزي، حتي چاه برخي از شهرك‌هاي صنعتي هم خشك شده است؛ بنابراين وزارت كشاورزي علاوه بر گفته ها بايد در عمل هم براي كاهش مصرف و افزايش بهره‌وري آب تلاش كند.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آئین‌نامه کشت فرا سرزمینی
متن مصوبه این آئین‌نامه به شرح زیر است: آئین‌نامه کشت فراسرزمینی ماده 1- در این آئین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند: الف- کشت فراسرزمینی: بهره برداری از منابع، عوامل، ظرفیت‌ها و امکانات سایر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز در راستای حفظ منابع پایه تولید و ارتقای امنیت غذایی و سایر نیازهای صنعتی کشور. ب- متقاضی: کلیه اشخاص حقیقی ساکن ایران و اشخاص حقوقی ایرانی که در چارچوب ضوابط این آئین نامه داوطلب کشت فراسرزمینی در کشورهای هدف می‌باشند.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی:
لزوم ارزشمند شدن کشاورزی فراسرزمینی در سطح ملی و فرصت طلایی جنوب عراق برای سرمایه‌گذاری
یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی: لزوم ارزشمند شدن کشاورزی فراسرزمینی در سطح ملی/ فرصت طلایی جنوب عراق برای سرمایه‌گذاری اگرچه شهر موصل از زمین‌های فراوانی برای کشت و کار برخوردار است، اما به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق، هنوز امنیت در این منطقه برقرار نشده است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
5 فوتی به ازای هر 10هزار خودرو در کشور
«پلیس برای امنیت، امنیت برای همه»؛ شعاری که امسال برای هفته ناجا انتخاب شده است. چند کلمه ای که اگر بخواهیم نگاهی عمیق و جست وجوگر به آن داشته باشیم به خوبی در می یابیم همه آن چه که امروز داریم به واسطه نکاتی است که در این جمله نهفته شده است. بدون تردید آن جا که پای امنیت ، نظم ، مقابله با اشرار و سوداگران مرگ ، برقراری نظم و حتی ارتقای قانون مداری در جامعه به میان می آید نمی توان از تلاشگری و اقتدار نیروی انتظامی نگفت. به ویژه آن جا که اقتدار ایران و امنیت و آرامش مردم، هدف مشترک و اصلی آن هایی می شود که در قامت نیروی انتظامی به دل ماموریت های حساس می روند یا آن هایی که در روزهای سفر، از آرامش و استراحت خود چشم می پوشند تا سلامت و امنیت درجاده ها و شهرها تامین شود. سفیدپوشانی که با هر بار دیدن تصادف و جان باختن هموطنانمان در جاده ها تمام قد لرزیده و حسرت خورده اند که می شد تمام این حوادث فقط با رعایت قوانین و هشدارها اتفاق نیفتد.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش مالی شهرداری؛ اختلاف‌های هزار میلیاردی
زارش مالی منتشره از میزان درآمد و هزینه شهرداری تهران نشان دهنده اختلاف‌هایی با رقم‌های هزار میلیاردی از جمله اختلاف ۳۲ هزار میلیاردی در بدهی‌های شهرداری است. به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس بند ۱۰ ماده ۷۱ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران شهرداری موظف است؛ هر شش ماه گزارشی از میزان درآمد و نحوه هزینه‌کرد خود را به شورای شهر ارائه دهد، مهمی که پیش از این و در شورای چهارم، به آن بی‌توجهی شده بود، از همین رو هفته گذشته شهردار تهران پیرو درخواست شورای پنجم گزارش مالی میزان درآمد و هزینه شهرداری تهران را در شش ماهه اول سال ۹۶ منتشر کرد.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چالش خودروهای برقی برای بازار نفت
تحلیلگران موسسه بارکلیز پیش‌بینی کردند گسترش استفاده از خودروهای برقی و بهره‌وری بیشتر در مصرف سوخت ممکن است تقاضای جهانی برای نفت را به میزان تولید نفت ایران یعنی ۵/ ۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سودآفرینی فناوری‌ها برای رنو
رنو اعلام کرد اهداف درآمدی خود را افزایش داده است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تحولات حوزه فین‌تک و آثار آن بر اقتصاد ایران
با توجه به نقش تکنولوژی و تأثیر آن در عملکرد کسب‌وکارهای مختلف از جمله کسب‌وکارهای حوزه مالی و با توجه به تغییراتی که به علت بحران مالی در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ در سیاست‌ها و قوانین بانکداری‌ ایجاد شد، به تدریج تحولاتی در نظام‌های مالی و بانکی به وجود آمد که سبب ظهور استارت‌آپ‌های مالی یا تکنولوژی‌های ارائه خدمات مالی از دو دهه قبل شده است که به آن Fintech می‌گویند. از مزایای تکنولوژیهای مالی می‌توان به تسریع در انجام امور مالی، سهولت، کم هزینه بودن، امنیت، کیفیت و تنوع در خدمات اشاره کرد. ظهور یک نوآوری اینترنتی با کارکردی مشابه پول دیجیتال که «پول مجازی» نام دارد و یا «بانک‌های بدون شعبه»، که خدمات غیر حضوری در سایر بخش‌های مالی ارائه می‌دهند، از ابداعات صنعت رو به تکامل فین‌تک است که به سرعت در حال گسترش می‌باشد.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وزارت صنعت فهرست طرح‌های جدید در ثلث اول سال را منتشر کرد
۱۱ نقطه فرود سرمایه خارجی
کارنامه جذب سرمایه‌های خارجی در صنایع کشور در چهار ماه منتهی به تیر امسال از فرود سرمایه‌ها در ۱۱ نقطه کشور حکایت دارد. جدیدترین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد متولیان صنعتی برای اجرای ۲۰ طرح با سرمایه‌گذاران خارجی توافق کرده‌اند. بر این اساس افغانستان توانسته با سرمایه‌گذاری در هفت طرح صنعتی، معدنی و تجاری در ایران رتبه اول را در مدت زمان مورد بررسی به خود اختصاص دهد. از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری نیز ایرلند با حجم سرمایه بیش از ۴۶۶ میلیون دلار در رتبه اول قرار گرفته است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدل روسی عبور خودروسازی از تحریم‌ها
در سال ۲۰۱۴ اقتصاد روسیه بر اثر سقوط قیمت نفت و نیز اعمال تحریم‌های اقتصادی از جانب اتحادیه اروپا و آمریکا با مشکلات جدی مواجه شد. تنها تلاش بانک مرکزی روسیه بود که از بروز رکود گسترده اقتصادی جلوگیری کرد. اما سنگینی بار وضعیت نابسامان اقتصادی بر دوش مصرف‌کنندگان افتاد. کاهش ۵۰ درصدی ارزش روبل قدرت خرید را به نصف کاهش داد. کاهش تقاضا موجب تعطیلی خودروسازی‌ها شد. سرمایه‌گذاران خارجی نیز به سرعت از کارخانه‌های روسیه رخت بربستند. اکنون پس از گذشت سه سالِ دشوار، خودروسازان روس می‌کوشند ورق را به سود خود برگردانند. نشریه فایننشال تایمز در گزارشی روند احیای صنعت خودروی روسیه با وجود تحریم‌ها و نقش ورود سرمایه‌‌های خارجی در این احیا را بررسی کرده است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رویاهای فضایی جدید آقای ایلان ماسک
جمعه‌ای که گذشت ایلان ماسک موسس و مدیرعامل شرکت فضایی «اسپیس ایکس» (SpaceX) برنامه‌های خود را در رابطه با آینده این شرکت اعلام کرد: این شرکت قصد دارد نسل جدیدی از راکت‌های فضایی خود را با نام BFR تولید کند. این راکت پیشرفته قادر است به کره ماه و همچنین مریخ سفر کند و قرار است به‌عنوان وسیله نقلیه اصلی برای ارسال ماهواره‌ها به فضا و ارسال نیرو و تجهیزات به ایستگاه‌های فضایی به‌کارگرفته شود.اما سوال اینجاست که آیا شرکت اسپیس‌ایکس توانایی ساخت چنین راکت قدرتمند و پیشرفته‌ای را دارد؟ ایلان ماسک در جلسه معرفی این راکت، علاوه بر اعلام مصارف و زمان تکمیل این پروژه، برنامه‌های شرکت جهت تهیه هزینه‌های ساخت این وسیله را هم اعلام کرد. با اینکه برنامه‌های او برای ساخت راکت BFR و سودآوری شرکت کاملا واضح و قابل قبول است، اما همچنان یکسری موانع و کاستی‌هایی در برنامه او دیده می‌شود.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مانیتورینگ تجارت خرده‌فروشی‌ها
وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به وزیر اقتصاد، خواهان تجهیز واحدهای خرده‌فروشی به صندوق مکانیزه فروش در کوتاه‌ترین زمان و در اولویت قرارگرفتن اجرای این تصویب نامه هیات وزیران شد. این درخواست برای اجرای درست بخشنامه حذف برچسب قیمت برخی از کالاها از درب کارخانه است. محمد شریعتمداری به این نکته اشاره کرده است که برای «شفاف‌سازی و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار» یا همان حذف قیمت‌گذاری کالا از مبدا (کارخانه) نیازمند نصب صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی هستیم.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرایی عدم‌موفقیت در نظارت مطلوب
به‌رغم وجود قوانین و مقررات متعدد نظارتی و همچنین دستگاه‌های پرطمطراق نظارتی، نظارت بر عملکردها چندان مثمرثمر نبوده و به‌طور جد تخطی از قوانین و مقررات در عملکرد دستگاه‌های اجرایی در باب هزینه‌کرد، برنامه‌ها و... وجود دارد و موضوع فساد هر روز روند جدیدی به خود می‌گیرد. از اختلاس سه هزار میلیاردی گرفته تا املاک و حقوق نجومی و...
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
با مصرف برق چقدر آب مصرف می‌کنیم؟
در کنار هوا آب حیاتی‌ترین منبع مورد نیاز بشر و همه موجودات زنده است. شاید ذهن همه بر مصارف شرب و بهداشتی و کشاورزی آب متمرکز است؛ ولی علاوه بر آنها نقشی اساسی در صنعت و فرآیند تولیدات صنعتی برعهده دارد. صنایعی نظیر نساجی، فولاد، پتروشیمی، پالایش و برق همه نیازمند آن بوده و برای دسترسی به آب هزینه‌های مختلفی را می‌پردازند. در این یادداشت به بررسی مصرف آب و تأثیرات محیط زیستی در صنعت برق پرداخته شده است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا آرزویی ند‌‌‌اریم؟
هفته پیش خبری به نقل از راد‌‌‌یو بین‌المللی چین منتشر شد‌‌‌. فارغ از د‌‌‌رست و غلط‌ بود‌‌‌ن، این روایت قابل تامل بود‌‌‌ ...
 پنج شنبه ١٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برای پیشرفت در صنایعی مانند هوافضا باید در پروژه‌های بین‌المللی مشارکت کرد
در سال‌های گذشته اخبار خوبی در زمینه دستاوردهای فضایی ایران در حوزه هوافضا در رسانه‌ها منتشر شد که خشنودی بسیاری از مردم را در پی داشت. انتشار اخبار موفقیت در زمینه هوافضا همراه با اخبار دستاوردهای علمی و فناوری حوزه‌های دیگر، موجی از غرور و شادی را به همراه داشت و در ادامه امیدهایی را برای دستیابی هرچه سریع‌تر ایران به فناوری‌های نوین و رسیدن به قافله پیش‌تاخته علم و فناوری را دل‌ها زنده کرد. اما با گذشت زمان، این موفقیت‌ها تکرار نشد و مشخص شد دستیابی به بسیاری از این وعده‌ها آنچنان که در ابتدا گمان می‌کردیم، آسان نیست. یکی از این وعده‌ها، اعزام فضانورد ایرانی از خاک ایران به فضا در آینده نزدیک بود. هرچند در همان زمان اعلام این خبر، بسیاری از کارشناسان تأکید کردند اجرای چنین برنامه‌ای علاوه بر وقت و زمان کافی، به بودجه و دانش فنی زیادی نیاز دارد که هم‌اکنون در اختیار ایران نیست و به این زودی هم کسب نخواهد شد. علاوه بر این، برخی دیگر از کارشناسان تأکید کردند حتی انجام موفق چنین برنامه‌ای، هیچ دستاوردی برای کشورمان محسوب نمی‌شود. گذشت زمانی که کشوری بخواهد با ارائه دستاورد در حوزه علم و فناوری، کارایی سیاسی خود را اثبات کند. اما متأسفانه مدیران کشور بر انجام چنین طرحی تأکید داشتند اما مدتی است که خبری از این طرح و برنامه اجرای آن منتشر نمی‌شود. به مناسبت هفته جهانی فضا و برای آشنایی بیشتر با تاریخچه فعالیت‌های فضایی ایران، وضعیت کنونی پژوهش‌ها در این حوزه و همچنین چشم‌انداز آینده این حوزه تحقیقاتی، با دکتر «میثم محمدی‌امین» یکی از کارشناسان این حوزه گفت‌وگو کردیم. او بر این باور است که هرچند در ایران پروژه‌های تحقیقاتی فضایی انجام می‌شود، اما ما هنوز راه درازی برای دستیابی به «صنعت فضایی» پیش‌ِرو داریم و برای کوتاه‌کردن این راه دراز باید با کشورهای پیشرو در این زمینه همکاری و در پروژه‌های بین‌المللی مشارکت کنیم، البته این مشارکت‌های بین‌المللی با انجام تحقیقات داخلی و بومی‌سازی فناوری‌های نوین هیچ منافاتی ندارد.
 پنج شنبه ١٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وزارت اقتصاد در نصب صندوق‌ مکانیزه فروش تسریع کند
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار تجهیز واحدهای خرده‌فروشی به صندوق مکانیزه فروش در زمان‌بندی مناسب شد.
 پنج شنبه ١٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سرویس جدید ویژه استارت‌آپ‌ها گوگل از دسترس کاربران ایرانی خارج شد
در ادامه مسدود بودن ۱۰۰ درصدی خدمات گوگل در حوزه کسب و کارها برای کاربران ایرانی، سرویس جدید ویژه استارت‌آپ‌ها نیز از سوی این شرکت از دسترس کاربران ایرانی خارج شده است. شرکت گوگل اخیرا سرویس startup with Google را برای شرکت‌های نوپا (استارت‌آپ) راه‌اندازی کرده، اما دسترسی‌های ایران به این خدمت را به‌طور کامل مسدود کرده است.
 دوشنبه ١٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
شرکت‌های پیش‌تاز در واقعیت مجازی و ۸ شغلی که با واقعیت مجازی دگرگون می‌شوند
در طی چند سال گذشته به ما گفته‌شده که دوران واقعیت مجازی پیش روی ما قرار دارد. کمپانی‌های تکنولوژی، سخت‌افزارها و سیستم‌های جدیدی را معرفی کرده‌اند که هیاهوهای بسیاری ایجاد کرده؛ اما تا حالا درزمینه‌ی تبدیل این خبرسازی‌ها به تکنولوژی کاربردی، چندان موفق نبوده‌اند. واقعیت مجازی، و حالا واقعیت افزوده، به‌عنوان پدیده‌های نوظهور دیده می‌شوند؛ چیزی که در فروشگاه یا در خانه‌ی یک دوست خوره‌ی فناوری، استفاده از آن جالب است اما کمتر کسی وجود دارد که هدست بر چشم از خانه بیرون برود. هرچند، این‌طور به نظر می‌رسد که سرانجام، صنعت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در آستانه‌ی همه‌گیر شدن قرار دارند؛ زیرا صنایع مختلفی می‌خواهند درزمینه‌ی تجربه‌ی کاربری از چنین تکنولوژی‌های نوینی بهره ببرند. در ادامه ۸ صنعتی را انتخاب کرده‌ایم که از نظر استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پیشتاز هستند و با بهره گرفتن از آن‌ها فرصت‌های بیشتری را درزمینه‌ی بررسی محصولات و سرویس‌ها، در اختیار مشتری‌ها قرار می‌دهند.
 دوشنبه ١٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برترین فناوریهای نوظهور سال 2017
بر اساس فهرستی که اواسط سال 2017 توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، طیف وسیعی از فناوری های پیشرفته، از جمله "برگ های مصنوعی" که CO2 را به سوخت تبدیل می کنند و تکنیک هایی که از هوا آب استحصال می کنند، به زودی می توانند نقش مهمی در مقابله با چالش های اساسی جهان ایفا کنند. این فناوری ها توسط شبکه کارشناسان مجمع جهانی اقتصاد و شورای آینده جهانی با همکاری مجله Scientific American و هیأت مشاوران آن انتخاب شده اند. هر فناوری بر اساس توان آن در جهت بهبود زندگی، تغییر صنایع و حفاظت از کره زمین انتخاب شده است. در این زمینه کارشناسان به دنبال نشانه هایی مبنی بر بلوغ و امکان پذیری این فناوری ها ظرف 3 تا 5 سال آینده نیز بوده اند. مورانت سونمز، رئیس مرکز انقلاب چهارم صنعتی و عضو هیئت مدیره مجمع جهانی اقتصاد در این مورد می گوید: " فناوری های جدید در حال تعریف مجدد صنایع، نامشخص کردن مرزهای سنتی و ایجاد فرصت های جدید می باشند و این در مقیاسی است که پیش از این هرگز دیده نشده است. موسسه های دولتی و خصوصی باید سیاست های درست، پروتکل ها و همکاری ها را برای ایجاد چنین نوآوری هایی به منظور شکل دهی یک آینده بهتر توسعه دهند، در حالی که از خطرات تغییرات تکنولوژیکی دوری می کنند".
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بهبود 7 پله‌ای جایگاه ایران در شاخص رقابت‌پذیری اقتصاد
ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران در شاخص رقابت‌پذیری در سال 2017 تا 2018 از رتبه 76 در سال گذشته به رتبه 69 از میان 137 کشور مورد بررسی ارتقاء یافته و از میان 13 کشور حوزه خاورمیانه و شمال افریقا در جایگاه 8 قرار گرفته‌است.
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آب دزدی از ابرهای ايران
ايران جزو كشورهايي است كه چالش‌ها و مشكلات زيادي در زمينه بحران آب دارد. در سال‌هاي اخير با توجه به كاهش بارندگي در كشور، مساله كمبود آب به‌صورت جدي‌تر پيگيري‌ مي‌شود. ايران دچار وضعيت قرمز در مورد موضوع تامين آب است. رشد سريع جمعيت مهم‌ترين عامل كاهش سرانه آب تجديد‌‌شونده در قرن اخير بوده است. سالانه 10ميليارد متر مكعب آب با كيفيت توسط ابرها از ايران خارج مي‌شود. بحران آب روزبه‌روز چهره واضح‌تری از خود برای ما آشکار می‌کند و ابعادی مختلف از زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این شرایط، راهکارهایی مانند بهینه‌سازی مصرف، انتقال آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها مورد توجه قرار می‌گیرد، اما در کنار این راهکارها، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که نسبت به استفاده از آنها غفلت می‌کنیم. یکی از این راهکارها، استفاده از منابع آب جوی است.
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>