نتیجه‌ی مردم‌سالاری، پیشرفت کشور است
نتیجه‌ی مردم‌سالاری، پیشرفت کشور است؛ پیشرفتها هم واقعاً خارق‌العاده است. ما دهه‌ی چهارم انقلاب را دهه‌ی پیشرفت و عدالت نامگذاری کردیم و پیشرفت به معنای واقعی کلمه در کشور اتّفاق افتاده است؛ عدالت را نمیگویم؛ درمورد عدالت ما عقب‌مانده هستیم؛ در این تردیدی نیست؛ خودمان اعتراف میکنیم، اقرار میکنیم. در دهه‌ی پیشرفت و عدالت بایستی هم در پیشرفت موفّق میشدیم، هم در عدالت؛ در پیشرفت به معنای واقعی کلمه موفّق شدیم، واقعاً پیشرفت کردیم و در همه‌ی زمینه‌ها پیشرفت اتّفاق افتاده است؛ [امّا] در زمینه‌ی عدالت، باید تلاش کنیم، باید کار کنیم، باید از خدای متعال و از مردم عزیز عذرخواهی کنیم. درمورد عدالت مشکل داریم و ان‌شاءالله با همّت مردان و زنان کارآمد و مؤمن، در این ناحیه هم پیشرفت خواهیم کرد امّا در زمینه‌ی پیشرفت مادّی انصافاً کارهای بسیار زیاد و بسیار مهمّی انجام گرفته.
 دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش اپراتوری هندی ها در بندر چابهار
مجری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار گفت: هندی‌ها در بندر شهید بهشتی چابهار تنها نقش اپراتوری دارند و قرار نیست مدیریت بندر به آنها واگذار شود.
 دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
زمینه هایی برای افزایش همکاری های ایران و هند
در این متن سه حوزه فرهنگی و هنری، آموزش و فولاد به عنوان زمینه هایی برای ارتقای همکاری ها میان دو کشور ایران و هند معرفی و بررسی شده است.
 دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس اتاق بازرگانی ایران: 25 میلیارد دلار ارز خانگی داریم
شافعی گفت: ما بین 20_25 میلیارد دلار ارز خانگی داریم و تنها در صورت جلب اعتماد مردم می توانیم این ارز را وارد اقتصاد کنیم.
 دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مصادف با سالروز ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی
چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی ۲۹ بهمن ماه برگزار می‌شود
چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع تقویت تولید داخلی و ایجاد اشتغال پایدار، ۲۹ بهمن ماه سال جاری در سالن بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود. این همایش معتبرترین رویداد سالانه کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی است که سالانه برگزار می شود و در آن به بررسی مهمترین تحولات اقتصاد مقاومتی و برنامه های آتی کشور در این زمینه پرداخته می شود.
 شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تهران و دهلی نو 15 سند همکاری امضا کردند
جمهوری اسلامی ایران و هندوستان برای تعمیق سطح مناسبات مشترک ، 15 سند و تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
 شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کل منطقه در کانون جنگ نفتی و گازی قرار گرفته است
سید حسن نصرالله با بیان اینکه «به نظر می‌رسد کل منطقه در کانون جنگ نفتی و گازی قرار گرفته است» گفت که دشمن اسرائیلی دنبال فرصتی مثل حضور دونالد ترامپ در رأس قدرت در آمریکا می‌گشت تا جولان را به خاک فلسطین اشغالی الحاق کند. جولان دیگر فقط مسئله امنیت ملی نیست بلکه منبع بزرگی برای آب، نفت و گاز است.
 شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مصمم هستیم مسیر تورم تک رقمی، رشد بالای 5 درصد و کاهش نرخ بیکاری را ادامه دهیم
رئیس جمهور، اراده، اطمینان، نشاط و امید به آینده را اساس پیشرفت دانست و با تاکید بر اینکه مدیرانی باید بمانند که به آینده امید صد در صدی دارند، اظهارداشت: انسجام و وحدت مردم، عامل پیروزی انقلاب اسلامی بود و تا زمانی که این انسجام و وحدت هست،هیچ قدرت خارجی کاری از پیش نخواهد برد.
 پنج شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مناسب‌ترین راهکار برای مقابله با آلودگی هوا گسترش شبکه حمل و نقل عمومی است
معاون اول رییس جمهور با اشاره به موضوع آلودگی هوا در کلان شهر‌ها و بویژه تهران، گفت: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت کمک به توسعه مترو در کلان شهر‌ها است.
 پنج شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دیدگاه: برنامه ملی بازآفرینی شهری
حمل‌ونقل حومه‌ای سریع و روان؛ و به‌طور عمده ریلی تاثیر مستقیمی بر پاسخگویی به تقاضای مسکن دارد. امروز شهرهای ایران با دو چالش بنیادین قابلیت زندگی (liveability) و روانی حرکت و جابجایی (mobility) مواجهند. در بحث قابلیت زندگی هرچند به ظاهر تعداد انباشت مسکن در ایران از تعداد خانوارها فزونتر است، در عین حال، برآورد می‌شود که ۱۹ میلیون نفر در بدمسکنی زندگی می‌کنند. چالش کُندی، صعوبت و نارسایی حرکت در درون کلان‌شهرها و هم‌چنین بین مرکزهای آنها و حومه‌شان، کمبود شناخته شده‌ای است که جای بحث آن اینجا نیست. هر چند حمل‌ونقل حومه‌ای سریع و روان؛ و به‌طور عمده ریلی تاثیر مستقیمی بر پاسخگویی به تقاضای مسکن دارد. چرا که عرضه‌ی محیطِ زندگی با کیفیت در حومه با دسترسی سریع، مطمئن و ایمن بین حومه و مرکز موجب کاهش تقاضا از مراکز کلان‌شهرها و گرایش به سکونت به حومه می‌شود.
 پنج شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
درباره موسسه ملّی تحوّل هند
نیتی آیوگ ، یا موسسه ملی تحول هند (اتاق فکر سیاست گذاری دولت هند)، در سال 2015 تاسیس و جایگزین کمیسیون برنامه ریزی، با سابقه 68 ساله، شد. هدف این موسسه دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تقویت همکاری فدرالی با تقویت مشارکت دولت های ایالتی هند در فرآیند سیاست گذاری اقتصادی با استفاده از روش پایین به بالا (ایالات به دولت مرکزی) است.
 پنج شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ایجاد اکوسیستم نوآوری نیازمند تغییر روش و نگرش است
مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، ایجاد اکوسیستم فناوری در استان را ضروری دانست و گفت: ایجاد اکوسیستم نوآوری نیازمند تغییر روش و نگرش است.
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
زنجیره تجاری‌سازی ایده‌های تحقیقاتی در کشور مغفول مانده است
دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی معتقد است برخی از اجزاء زنجیره تجاریسازی ایده‌های تحقیقاتی در کشور مغفول مانده است که توجه به بخش‌های مختلف اين فرآيند و ارتباط هماهنگ و نظام‌مند بين آنها از الزامات موفقيت در تجاری‌سازی ايده‌های تحقيقاتی است.
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ظهور مشاغل وابسته به علوم رياضي در جامعه جديد
علوم پايه جزو دانشهاي بنيادي است که بسياري از علوم روز از دل آن متولد شده اند، ولي اين مادر علوم و دانشها در ايران مهجور مانده است. اکنون جامعه نوين به طور مستقيم به علوم پايه از جمله رياضي نيازمند شده است و شاهد ظهور دوباره آنها هستيم. محمد صفدري دانش آموخته کارشناسي و کارشناسي ارشد رشته رياضي دانشگاه صنعتي شريف و دکتري دانشگاه برکلي امريکاست. او يکي از نخبگاني است که ايران را براي تدريس، پژوهش و زندگي انتخاب کرد و به کشور بازگشت. با او درباره جايگاه اين رشته به گفت وگو نشسته ايم.
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دستاوردهای انقلاب اسلامی
نتایج و دستاوردهای انقلاب اسلامی طی 39 سال گذشته را می‌توان به اختصار در چند حوزه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، علمی فناوری و دفاعی نظامی بررسی کرد که به اهم دستاوردها اشاره می‌شود.
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آغاز طرح نوسازی بافت های فرسوده شهری در 9 استان
رئیس جمهوری در مراسم طرح باز آفرینی شهری ، ضرورت ها و مزایای این برنامه را برشمرد رئیس کل بانک مرکزی: نرخ تسهیلات این طرح با دستور روحانی به 6 درصد کاهش می‌یابد وزیر راه و شهرسازی: زندگی 6 میلیون خانوار با اجرای طرح بازآفرینی بهبود می یابد نهاوندیان، معاون رئیس جمهوری: آثار طرح «بازآفرینی شهری» منحصر به مسکن نیست شهردار پایتخت: 5 درصد عرصه های مسکونی تهران بافت‌های فرسوده است.
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
شرایط جدید سربازی برای افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش بنیان و فناور
با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، شیوه نامه جدید برای سربازی افراد کلیدی در شرکتهای دانش بنیان و فناور ابلاغ شد.
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چله دستاوردهای انقلاب در حوزه سلول‌های بنیادی
پژوهشگاه رویان ۸ خرداد ۷۰ به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏‌های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد.
 سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تحلیل راهبردی روابط چین و امریکا
توسعه شتابان چین و تبدیل آن به یک ابرقدرت اقتصادی و نظامی نوید دهنده تغییراتی در نظم جهانی است. از این رو مطالعه تاریخچه روابط آن با امریکا و بررسی آینده های محتمل برای کشور ما دارای اهمیت است. در این متن تحلیل راهبردی از تاریخچه و آینده روابط امریکا و چین ارایه شده است. توضیح آن که این متن در سال 1389 نوشته شده است.
 شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آینده نگری فناوری‌های ذخیره‌سازی انرژی الکتریکی
بررسی باتری‌های پسا- لیتیوم-یون
بهبود فناوری‌های ذخیره‌سازی انرژی تأثیر مستقیم و عمیقی بر روی جنبه‌های مختلف و متعددی از وضعیت دنیای امروز داشته است. دراین‌بین باتری‌های لیتیوم-یون به دلیل قابلیت‌های بالای خود توانسته‌اند با سرعت بالایی رشد پیدا کرده و در کاربردهای متعددی نقش ایفا کنند. بااین‌حال محققان پیش‌بینی می‌کنند که این فناوری در حال نزدیک شدن به مرزهای خود بوده و در سال‌های آینده امکان بهبود بیشتر برای آن میسر نیست.
 دوشنبه ١١ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش
مطالعه سياست‌های جمعيتی فدراسيون روسيه و تاثیر آنها
جمعیت یکی از مؤلفه‌های قدرت به شمار مي‌رود و مي‌تواند عاملي براي افزايش اعمال اراده بر سایر کشورها باشد. همچنين توزيع جمعیت مناسب، به‌ویژه برای کشورهایی وسعت سرزمینی زیادی دارند، از عوامل اصلی متعادل سازی بسیاری از عرصه ها در داخل کشور محسوب مي‌شود. در این گزارش، الگوها و سياست‌هاي جمعیتی فدراسيون روسیه بررسي شده است. يکي از محورهاي اصلي این بررسی، بيان و بررسی اهم سياست‌هاي افزايش جمعيت در روسيه است. این سیاست‌ها باعث شده نرخ رشد جمعيت، پس از حدود دو دهه کاهش، افزايش معناداري داشته باشد. تجربۀ‌ روسیه در کنار تجارب سایر کشورها می تواند در طراحی الگوها و سياست‌هاي جمعیتی، ایده‌های مناسبي را برای کشورمان به همراه داشته باشد تا پس از بومی سازی در ایران اجرا شوند.
 سه شنبه ٥ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اقدامات کی دی آی اثرگذار بوده است
موفقیت سازمان پیشرفت KDI در حل مشکلات دهه اخیر کره جنوبی
سازمان پیشرفت KDI که سایه حمایت دولت را بالای سر خود دارد، توانسته با اصلاح و بهینه سازی سیاست ها، کره جنوبی را در مسیر پیشرفت قرار دهد، فرآیند توسعه را در این کشور ارزیابی و نکات لازم اصلاحی در خصوص آن را ارائه و پیگیری نماید.
 سه شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش وضعیت اینترنت اشیا در ایران و جهان در حوزه سلامت
اینترنت اشیا دنیایی از اشیای ناهمگون است که با استفاده از زیرساخت اینترنت و در بستر یک پروتکل ارتباطی به یکدیگر متصل گشته‌اند. این اشیاء توانمند شده به کمک اینترنت ابزارهای قدرتمندی را برای کاربران خود فراهم می‌آورند که در بسیاری از زمینه‌ها از جمله سلامت کاربردهای فراوانی دارند. در گزارش پیوست با عنوان «رصد وضعیت اینترنت اشیا در ایران و جهان در حوزه سلامت» پس از اشاره به بازار بسیار بزرگ اینترنت اشیا در حوزه‌ی سلامت و معرفی محصولات و شرکت‌های بزرگ در زمینه‌های مختلف کاربردی آن، به بررسی برخی چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد پرداخته شده است. جمع‌بندی بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که توسعه اینترنت اشیا در حوزه سلامت در کشور می‌بایست در سه مسیر کلیدی داده‌های عظیم، امنیت و توسعه بازار به‌طور همزمان پیگیری شود. در ادامه پیشنهادها و نکات اجرایی مرتبط با این سه مسیر بیان شده است.
 دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سازمان های پیشرفت
در این متن با سه «سازمان پیشرفت» از کشورهای هند، فیلیپین و کره جنوبی آشنا می شوید.
 شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اصلاح ساختار تعرفه آب
بررسی اجمالی بر روی 6 ماده پرمصرف ایرانیان نشان میدهد که جمعیت 80 میلیونی ایران، بیش از استانداردهای جهانی، شکر، نمک، بنزین، گاز، برق و آب مصرف میکنند. آمارها نشان میدهد که شدّت مصرف انرژی در ایران ۹ برابر ژاپن و نروژ، ۷ برابر کشورهای پیشرفته اروپایی، ۳ برابر عربستان سعودی و ۴ برابر ترکیه و متوسط جهان است. اوضاع در حوزه آب نیز نگران‌کننده و تأسف‌آور است. ایرانیها، بیش از متوسط جهانی، آب مصرف میکنند و بعضاً سرانه مصرف هر ایرانی در روز، به اندازه 250 لیتر میباشد که تقریباً 2 برابر متوسط جهانی میباشد. باید در بهینه‌سازی مصرف آب، یک کار جهادی و ملی صورت بگیرد به گونه‌ای که، مصرف بی‌رویه آب برای مردم به یک ناهنجاری و عمل زشت و ناپسند و غیرقانونی تبدیل شود تا مصرف‌کنندگان نسبت به مصرف آب حساس شوند. البته که برای رسیدن به این مهم لازم است دولت نسبت به برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آبی تغییر نگرش داشته باشد. یکی از مکانیزم‌های مناسب برای بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب استفاده از اهرم‌های اقتصادی است، به گونه‌ای که آب به عنوان یک کالای اقتصادی در جامعه نقش‌آفرینی کند. در این راستا برنامه ششم توسعه نیز، وزارت نیرو را مکلّف به اقتصادی کردن ارزش آب کرده تا در راستای حفاظت منابع آب و تعیین قیمت تمام‌شده آن، ضوابط قیمت گذاری و بهای آب مصرفی متخلّفان را با در نظر گرفتن ارزش اقتصادی آب لحاظ کند.
 دوشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
یک حزب مالزیایی پیشنهاد داد
حذف دلار از معاملات نفتی پاسخ کشورهای مسلمان به اقدامات آمریکا
یک حزب مالزیایی پیشنهاد داده است که کشورهای مسلمان می توانند با استفاده از فروش نفت به ارزهایی غیر از دلار، با اقدام آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مقابله کنند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برای اولین بار در جهان یک ربات چینی در آزمون پزشکی قبول شد
یک ربات اخیراً در تست کتبی آزمون مجوز پزشکی سراسری چین قبول شد که آن را به اولین رباتی در جهان تبدیل می‌کند که در چنین امتحانی قبول شده است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
موسسه RAND را بشناسید
تصمیم‌سازی برای پیشرفت و رصد آینده جهان، چشم انداز موسسه رَند
چشم انداز رند «کمک به پیشرفت سیاستگذاری و تصمیم سازی از طریق تحقیق و تحلیل» است و «کیفیت و بی طرفی» از ارزش های این موسسه است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
«نیتی آیوگ» اتاق فکری برای پیشرفت هند است
موفقیت هند در رفع چالش‌های اقتصادی با کمک «سازمان پیشرفت»
«نیتی آیوگ» یک سازمان و اتاق فکر دولتی در هند است که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد. این سازمان در تلاش است که با هماهنگی میان وزارتخانه های دولت هند به بهبود روند تصمیم گیری و اجرای برنامه های توسعه ای کمک کند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
«نیدا» پیشرفت فیلیپین را رصد می کند
۳ ماموریت سازمان پیشرفت فیلیپین برای ایجاد رشد اقتصادی
سازمان نیدا به عنوان سازمان پیشرفت کشور فیلیپین، در شکل گیری سیاست ها و برنامه های توسعه ای این کشور نقش مؤثری دارد. این سازمان با سایر نهادهای دولتی برای اجرای برنامه‌ها و پروژه‌ها همکاری می‌کند. برنامه ریزی، نظارت و بررسی روند پیشرفت کشور از اهداف این سازمان است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دولت هند تعریف کرد:
۴ ماموریت سازمان پیشرفت «نیتی آیوگ» برای ایجاد تحول در هند
نخست وزیر هند در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که یک نهاد مستقل از دولت به جای کمیسیون برنامه ریزی قرار خواهد گرفت تا با ۴ ماموریت، تحول و پیشرفت در این کشور را پیگیری کند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش مؤثر سازمان پیشرفت در رشد اقتصادی هند
از کمیسیون برنامه ریزی تا سازمان پیشرفت نیتی آیوگ هند
نیتی آیوگ سازمان پیشرفت کشور هند است که از طریق اقداماتی همچون تدوین برنامه توسعه ملی، همکاری با دولت در مقابله با چالش ها، اصلاح برنامه ها در راستای اهداف توسعه ای و همچنین ایجاد شبکه ای از افراد متخصص نقشی قابل توجه در روند رشد اقتصادی کشور هند دارد.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
انستیتوی KDI بررسی می‌شود:
۴ دهه رشد اقتصادی در کره جنوبی با کمک «سازمان پیشرفت»
یکی از اقدامات کره جنوبی برای مواجهه با چالش های خود در مسیر پیشرفت و دستیابی به رشد همه جانبه و متوازن، تأسیس سازمان پیشرفت KDI بوده است. این سازمان، پیشرفت کره جنوبی را رصد و پیشنهادهای سیاستی خود را برای تسریع آن ارائه می کند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده(شماره 7): دورحضوری
دورحضوری به فناوری‌هایی گفته می‌شود که به فرد اجازه می‌دهد حضورش را در مکانی از راه دور احساس کند. دورحضوری غالباً توسط ویدیوکنفرانس‌ها یا تله ربات‌ها پیاده‌سازی می‌شود. فناوری دورحضوری به فرد اجازه می دهد که در محیط دیگری مشاهده، احساس و با آن تعامل کند. تولید کنندگان سیستم های کنفرانس پیشرفته برای ایجاد محیط واقعی تر از راه دور از ترکیب فناوری هایی نظیر تصویربرداری وضوح بالا، صدابرداری باکیفیت بالا، حتی تطبیق مبلمان و رنگ دیوار نیز استفاده می کنند. سیستم های دیگر شامل یک ربات و دوربین متصل به آن است که با فرمان شخص از راه دور به مکان های مورد نظر رفته و با اشخاص تعامل برقرار می کند. ربات‌هایی که روی چرخ راه می‌روند و مجهز به صفحه‌نمایش، دوربین و میکروفن هستند و می‌توانند از طریق ارتباطات دورحضوری یا اصطلاحاً تِله‌پِرِسنس هدایت شوند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برای اصلاح قانون تجارت می‌توان از اصل ۸۵ بهره گرفت
مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت گفت: قانون تجارت در کد تجاری ناپلئون مصوب ١٨٠٧ میلادی و قانون اداره تصفیه در قانون فدرال سوئیس مصوب ١٨٧٠ میلادی ریشه داشته و با منبع اقتباس خود به ترتیب حدود ١٢٥ و ٧٠ سال فاصله زمانی داشته‌اند.
 چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برآورد میزان جابه‌جایی پوسته زمین در زلزله‌ کرمانشاه
سازمان فضایی ایران با تحلیل تصاویر ماهواره ای رادار Sentinel-1 متعلق به آژانس فضایی اروپا مربوط به قبل و بعد از وقوع زلزله میزان جا به جایی پوسته زمین در مناطق زلزله زده را برآورد کرده است.
 چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حفظ انگیزه و آمادگی‌های همه‌جانبه نباید فراموش شود
رهبر انقلاب اسلامی به نامه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش پاسخ داد.
 چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگزین‌کردن دلار به جای طلا در مبادلات جهانی یک کلاهبرداری بزرگ از سوی آمریکا بود
نماینده کلیمیان ایران در مجلس گفت: ما نباید این را فراموش کنیم که جایگزینی دلار در مبادلات بین‌المللی به جای طلا با کلاهبرداری عظیم آمریکا از تمامی کشورهای دیگر دنیا صورت گرفت و بی‌ثبات ماندن دلار باعث شد یک غارت جهانی به نفع ذخایر طلای آمریکا صورت پذیرد.
 سه شنبه ١٦ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حذف دلار در دستور کار
پیمان دوجانبه پولی که مدت‌هاست در بسیاری از کشور‌ها برای حذف دلار از مبادلات تجاری در دستور کار قرار گرفته و بعضا عملیاتی شده، به دنبال پایان دادن بر سیطره جهانی این ارز به ویژه از سوی کشور‌هایی همچون چین، روسیه و ایران بوده است و با فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بهترین راه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه، تلاش مشترک این دو کشور برای حذف دلار در مبادلات تجاری دو جانبه است، به نظر می‌رسد این موضوع با جدیت بیشتری در کشور دنبال خواهد شد. این در حالی است که در کشور ما از سالیان گذشته به ویژه از زمان اوج‌گیری تحریم‌ها علیه ایران، ضرورت اجرای پیمان دوجانبه پولی احساس می‌شد و اگرچه مطابق اظهار نظر برخی اقتصاددانان اجرایی شدن چنین پیمانی می‌تواند مشکلات تجار و فعالان اقتصادی داخل ایران را برای تامین ارز از طریق مرکز مبادلات و صرافی‌ها حل کند، اما چالش‌های موجود در زمینه مبادلات مالی، مخصوصا مبادلات نفت خام در جهان که عمدتا با دلار انجام می‌شود، می‌تواند از دلایل مقاومت برخی دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی برای اجرای این طرح باشد.
 دوشنبه ١٥ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری کشور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس از بررسی موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری کشور در اولین جلسه این کمیسیون بعد از تعطیلی یک هفته‌ای مجلس خبر داد.
 يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیش از 110 هزار نفر نیروی انسانی شهرداری تهران
دکتر نجفی، شهردار تهران: در زمینه منابع انسانی، هم اکنون در مجموع 68هزار و 136نفر در شهرداری تهران به شکل قراردادی، پیمانی و رسمی خدمت می کنند. علاوه بر این بیش از 50 هزار نفر کارمند و کارگران شرکت های پیمانکاری نیز هستند که فعالیت جاری شهرداری تهران مثل رفت و روب خیابان ها را انجام می دهند. شهردار تهران این تعداد نیروی انسانی را به نسبت نمونه های مشابه بین المللی بسیار زیاد توصیف کرد و گفت: اخیرا سفری به سئول داشتم، شهری با جمعیت حدود 10 میلیون نفر و مساحتی تقریبا برابر با مساحت شهر تهران اما در آنجا، 40 هزار نفر کارمند در شهرداری فعالیت می کنند. شهر شیکاگو با جمعیت و وسعت بیشتر از تهران حدود 38 هزار کارمند و شهر لندن با جمعیتی تقریبا برابر با تهران و خدماتی بیشتر از تهران، حدود 15 هزار نفر کارمند دارد.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ارتش دست از دست سپاه در نمی‌آورد تا عمر رژیم صهیونیستی به پایان برسد
فرمانده کل ارتش گفت: متعهّد می‌شویم که ارتش دست از دست سپاه پاسداران درنیاورد تا پایه‌های رژیم سلطه فرو ریزد و عمر رژیم صهیونیستی هرچه زودتر به پایان رسد.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وقتی همه‌چیز بر محور نفت می‌چرخد اقتصاد ناامن است
رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه امروز یکی از مسائل مهم کشور، اقتصاد و معیشت مردم است، فرمودند: وقتی همه‌چیز بر محور نفت می‌چرخد، اقتصاد ناامن است؛ اقتصاد هم باید امن شود.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
میکروسکوپ های کوانتومی جاسوس واکنش های شیمیایی درون سلول
میکروسکوپ های کوانتومی که از مولکول‌های الماس به‌عنوان سنسور استفاده می‌کنند، به محققان امکان بررسی رازهای مولکول‌های پیچیده در ابعاد نانو را می‌دهند. چگونگی چرخش رشته های DNA در درون سلول، عملکرد داروها و یا متابولیسم فلزات در باکتری‌ها از جمله این راز‌های مهم هستند. این میکروسکوپ‌ها قادرند بدون اینکه تداخلی در فرایند بیوشیمیایی ایجاد کنند، تصویر واضحی از یون‌های منفرد در یک محلول و نوع واکنش شیمیایی در حال وقوع در آن ارائه دهند.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ظريف: لجن پراكني ترامپ خدشه‌اي به استقامت مردم ايران نمي‌زند
وزير خارجه ايران با بيان اين که خواهان تعامل گسترده با جهان هستيم، گفت: مثل کشورهاي حاشيه خليج فارس نيستيم که به محض ديدن يک اخم از سوي آمريکا سراسيمه روانه کمپ ديويد شدند.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هند و ژاپن شريك اصلي امريكا براي توازن‌سازي در برابر چين هستند
با وجود گذشت ١٠ماه از حضور دونالد ترامپ در كاخ سفيد، دولت وي استراتژي جدي و منسجمي را در خصوص سياست خود در قبال شرق آسيا مطرح نكرده و سياست خود را بيشتر معطوف به چالش با كره شمالي كرد. از همين رو در طول ماه‌هاي اخير هيچ استراتژي روشني در خصوص روابط با كشورهاي شرق آسيا به خصوص هند كه از جمله مهم‌ترين متحدان امريكا در منطقه به حساب مي‌آيد از سوي دولت جديد امريكا مطرح نشده بود. اما در نهايت ركس تيلرسون، وزيرخارجه امريكا پيش از شروع سفر منطقه‌اي خود به خاورميانه و سپس به شرق آسيا استراتژي امريكا در خصوص هند را ارايه كرد. او در سخنان خود تاكيد كرد كه ايالات متحده يك شريك قابل اعتماد براي هند در مقابل اقدامات تحريك آميز چين است. از سوي ديگر در اين استراتژي جديد تاكيد بسيار زيادي روي روابط تجاري امنيتي شده است كه ركس تيلرسون از جزييات آن پرده‌برداري نكرد. اما آن گونه كه شخص وزير خارجه امريكا گفته، اجازه نخواهند داد كه چين در اقتصاد هند اختلال ايجاد كند. اما اين يك واقعيت است كه چين نقش عمده‌اي را در شرق آسيا براي خود به دست آورده و ديگر نمي‌توان به راحتي اين كشور را ناديده گرفت. هرچند در دوره اوباما اهدف اين بود تا توازن قوا ميان چين و امريكا حفظ شود اما اين يك واقعيت است كه امريكا تلاش زيادي در راستاي مهار چين انجام داده است و اين روند در دوره دونالد ترامپ نيز ادامه پيدا خواهد كرد. براي بررسي ابعاد متفاوت استراتژي جديد امريكا در قبال هند و سفر ركس تيلرسون به اين كشور با محسن شريعتي نيا، استاديار دانشگاه شهيد بهشتي و كارشناس حوزه شرق آسيا گفت‌وگويي داشتيم:
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فساد، مانع اجراي قانون قاچاق كالا و ارز است
برخي از دستگاه‌هاي متولي به تکاليف قانوني خود در حوزه قاچاق کالا و ارز عمل نمي‌کنند و مشکل اصلي در اين حوزه اجرا نشدن صحيح قانون است ومعاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه، شکايت‌هايي را به تفکيک و عليه دستگاه‌هاي مقصر متولي اجراي سامانه‌هاي موضوع قانون، با هماهنگي و همکاري سازمان بازرسي کل کشور و دادستاني کل کشور در دست تهيه دارد که به زودي ارائه و پيگيري خواهد شد.‏
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تنها چهار‌درصد سواحل شمالی کشور آزاد است
تنها چهار‌درصد سواحل شمالی کشور آزاد است. تقریبا نیمی از سواحل ایران در تصرف سازمان‌های مختلف است. ١٧سازمان نیز مسئولیت حفاظت از سواحل را برعهده دارند، اما نتیجه تصرف۸۰درصد خط ساحلی ایران است. بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها ۸۰درصد سواحل کشور تصرف شده است. آمارهای منتشرشده از سوی سازمان‌های مختلف همچون وزارت راه ‌و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان جنگل‌ها و محیط‌زیست نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از تصرف‌های انجام‌‌شده در سواحل شمال کشور، توسط دستگاه‌های عمومی است؛ ١٢‌‌درصد در تملک شهرک‌های ساحلی،۲۴درصد در تملک املاک و ویلاهای شخصی و تنها چهار‌درصد سواحل آزاد است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که ۴۲سال است در مجلس ایران قوانینی برای حفاظت از دریاخواری تصویب و در سه برنامه توسعه‌ای کشور بر آن تاکید شده است، اما در اجرا وضع ناامید‌‌کننده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، نظرات محمدعلی پورمختار، نماینده مجلس درباره وضعیت دریاخواری در کشور است.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فيلشاه بر هوش و استعداد ایرانی تکیه دارد
مدت‌ها بود خبر توليد انيميشن سينمايي «فيلشاه» به عنوان مهم‌ترين رخداد حوزه پويانمايي در كشور مطرح می‌شد، به خصوص آنكه قرار بود اين كار را تيمي انجام دهد كه تجربه موفق توليد «شاهزاده روم» را در كارنامه‌اش داشته است. هادي محمديان، كارگردان انيميشن «شاهزاده روم» كه به تازگي كار توليد «فيلشاه» را به پايان رسانده‌است،
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
650 هزار میلیارد تومان بدهی انباشت‌شده دولت و شرکت‌های دولتی
یکی از واقعیات تلخ اقتصاد ایران آن است که بدهی انباشت‌شده دولت و شرکت‌های دولتی در حد بالایی است یعنی قریب به 650 هزار میلیارد تومان. این رقم در حالی است که دولت در حال حاضر بودجه‌اش حدود 340 هزار میلیارد تومان است که نزدیک به 300 هزار میلیارد تومان آن صرف بودجه جاری می‌شود و به زحمت 40 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی باقی می‌ماند. این در حالی است که حجم پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی بیش از 400 هزار میلیارد تومان است. معنای مشخص این حرف آن است که امیدی نیست تا دولت بتواند این حجم از بدهی را در زمانی کوتاه بازپرداخت کند. بخشی از این بدهی مربوط به بانک‌هاست و طبیعی است که دولت با عدم پرداخت این بدهی سهمی در مشکلات نظام بانکی دارد. بخشی از این بدهی مربوط به موسسات عمومی نظیر سازمان تامین اجتماعی است که طبیعتا دولت سهمی در مشکلات این صندوق دارد. بخش دیگری از این بدهی مربوط به پیمانکاران است و عدم بازپرداخت این بدهی‌ها موجب شده پیمانکاران کشور زمینگیر شوند و نتوانند خدمات خود را به جامعه عرضه کنند. همزمان فشارهای بین‌المللی علیه ایران توسط آمریکا حفظ شده و چشم‌انداز بازار نفت نیز امیدبخش نیست.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>