اصلاح ساختار تعرفه آب
بررسی اجمالی بر روی 6 ماده پرمصرف ایرانیان نشان میدهد که جمعیت 80 میلیونی ایران، بیش از استانداردهای جهانی، شکر، نمک، بنزین، گاز، برق و آب مصرف میکنند. آمارها نشان میدهد که شدّت مصرف انرژی در ایران ۹ برابر ژاپن و نروژ، ۷ برابر کشورهای پیشرفته اروپایی، ۳ برابر عربستان سعودی و ۴ برابر ترکیه و متوسط جهان است. اوضاع در حوزه آب نیز نگران‌کننده و تأسف‌آور است. ایرانیها، بیش از متوسط جهانی، آب مصرف میکنند و بعضاً سرانه مصرف هر ایرانی در روز، به اندازه 250 لیتر میباشد که تقریباً 2 برابر متوسط جهانی میباشد. باید در بهینه‌سازی مصرف آب، یک کار جهادی و ملی صورت بگیرد به گونه‌ای که، مصرف بی‌رویه آب برای مردم به یک ناهنجاری و عمل زشت و ناپسند و غیرقانونی تبدیل شود تا مصرف‌کنندگان نسبت به مصرف آب حساس شوند. البته که برای رسیدن به این مهم لازم است دولت نسبت به برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آبی تغییر نگرش داشته باشد. یکی از مکانیزم‌های مناسب برای بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب استفاده از اهرم‌های اقتصادی است، به گونه‌ای که آب به عنوان یک کالای اقتصادی در جامعه نقش‌آفرینی کند. در این راستا برنامه ششم توسعه نیز، وزارت نیرو را مکلّف به اقتصادی کردن ارزش آب کرده تا در راستای حفاظت منابع آب و تعیین قیمت تمام‌شده آن، ضوابط قیمت گذاری و بهای آب مصرفی متخلّفان را با در نظر گرفتن ارزش اقتصادی آب لحاظ کند.
 دوشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
یک حزب مالزیایی پیشنهاد داد
حذف دلار از معاملات نفتی پاسخ کشورهای مسلمان به اقدامات آمریکا
یک حزب مالزیایی پیشنهاد داده است که کشورهای مسلمان می توانند با استفاده از فروش نفت به ارزهایی غیر از دلار، با اقدام آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مقابله کنند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
خاوری به پرداخت ۳ میلیون دلار جزای نقدی و ۲ حبس ۲۰ و ۱۰ ساله محکوم شده است
محمودرضا خاوری از باب دریافت رشوه به پرداخت ۳ میلیون دلار جزای نقدی محکوم شده است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برای اولین بار در جهان یک ربات چینی در آزمون پزشکی قبول شد
یک ربات اخیراً در تست کتبی آزمون مجوز پزشکی سراسری چین قبول شد که آن را به اولین رباتی در جهان تبدیل می‌کند که در چنین امتحانی قبول شده است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مقاوم سازی سبک سازی کنترل بر کیفیت ساختمان
ملت ژاپن در زلزلة سال 1914 توکیو، صدوچهل هزار کشته داد و پس از آن، نظام ساختمانسازی خود را براساس زلزله طراحی کرد. طی یکصد سال گذشته، در مقایسه با زلزله های فراوان آن کشور، تلفات در حد صفر است (به استثنای سونامی چند سال قبل که به علت هجوم امواج بلند آب در شهرها، ده هزار نفر تلفات دادند). چگونه میتوانیم قبل از تلفات چندصدهزار نفری و احتمالاً میلیونی زلزلة بزرگ تهران، حرکت فراگیر مقاوم سازی، سبکسازی و کنترل قاطعانة کیفیت ساختمان را ایجاد کنیم؟ با این پیش‌فرض می‌توان موارد ذیل را پیشنهاد و بررسی نمود:
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
موسسه RAND را بشناسید
تصمیم‌سازی برای پیشرفت و رصد آینده جهان، چشم انداز موسسه رَند
چشم انداز رند «کمک به پیشرفت سیاستگذاری و تصمیم سازی از طریق تحقیق و تحلیل» است و «کیفیت و بی طرفی» از ارزش های این موسسه است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
«نیتی آیوگ» اتاق فکری برای پیشرفت هند است
موفقیت هند در رفع چالش‌های اقتصادی با کمک «سازمان پیشرفت»
«نیتی آیوگ» یک سازمان و اتاق فکر دولتی در هند است که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد. این سازمان در تلاش است که با هماهنگی میان وزارتخانه های دولت هند به بهبود روند تصمیم گیری و اجرای برنامه های توسعه ای کمک کند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
«نیدا» پیشرفت فیلیپین را رصد می کند
۳ ماموریت سازمان پیشرفت فیلیپین برای ایجاد رشد اقتصادی
سازمان نیدا به عنوان سازمان پیشرفت کشور فیلیپین، در شکل گیری سیاست ها و برنامه های توسعه ای این کشور نقش مؤثری دارد. این سازمان با سایر نهادهای دولتی برای اجرای برنامه‌ها و پروژه‌ها همکاری می‌کند. برنامه ریزی، نظارت و بررسی روند پیشرفت کشور از اهداف این سازمان است.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دولت هند تعریف کرد:
۴ ماموریت سازمان پیشرفت «نیتی آیوگ» برای ایجاد تحول در هند
نخست وزیر هند در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که یک نهاد مستقل از دولت به جای کمیسیون برنامه ریزی قرار خواهد گرفت تا با ۴ ماموریت، تحول و پیشرفت در این کشور را پیگیری کند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش مؤثر سازمان پیشرفت در رشد اقتصادی هند
از کمیسیون برنامه ریزی تا سازمان پیشرفت نیتی آیوگ هند
نیتی آیوگ سازمان پیشرفت کشور هند است که از طریق اقداماتی همچون تدوین برنامه توسعه ملی، همکاری با دولت در مقابله با چالش ها، اصلاح برنامه ها در راستای اهداف توسعه ای و همچنین ایجاد شبکه ای از افراد متخصص نقشی قابل توجه در روند رشد اقتصادی کشور هند دارد.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
انستیتوی KDI بررسی می‌شود:
۴ دهه رشد اقتصادی در کره جنوبی با کمک «سازمان پیشرفت»
یکی از اقدامات کره جنوبی برای مواجهه با چالش های خود در مسیر پیشرفت و دستیابی به رشد همه جانبه و متوازن، تأسیس سازمان پیشرفت KDI بوده است. این سازمان، پیشرفت کره جنوبی را رصد و پیشنهادهای سیاستی خود را برای تسریع آن ارائه می کند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دورحضوری
دورحضوری به فناوری‌هایی گفته می‌شود که به فرد اجازه می‌دهد حضورش را در مکانی از راه دور احساس کند. دورحضوری غالباً توسط ویدیوکنفرانس‌ها یا تله ربات‌ها پیاده‌سازی می‌شود. فناوری دورحضوری به فرد اجازه می دهد که در محیط دیگری مشاهده، احساس و با آن تعامل کند. تولید کنندگان سیستم های کنفرانس پیشرفته برای ایجاد محیط واقعی تر از راه دور از ترکیب فناوری هایی نظیر تصویربرداری وضوح بالا، صدابرداری باکیفیت بالا، حتی تطبیق مبلمان و رنگ دیوار نیز استفاده می کنند. سیستم های دیگر شامل یک ربات و دوربین متصل به آن است که با فرمان شخص از راه دور به مکان های مورد نظر رفته و با اشخاص تعامل برقرار می کند. ربات‌هایی که روی چرخ راه می‌روند و مجهز به صفحه‌نمایش، دوربین و میکروفن هستند و می‌توانند از طریق ارتباطات دورحضوری یا اصطلاحاً تِله‌پِرِسنس هدایت شوند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برای اصلاح قانون تجارت می‌توان از اصل ۸۵ بهره گرفت
مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت گفت: قانون تجارت در کد تجاری ناپلئون مصوب ١٨٠٧ میلادی و قانون اداره تصفیه در قانون فدرال سوئیس مصوب ١٨٧٠ میلادی ریشه داشته و با منبع اقتباس خود به ترتیب حدود ١٢٥ و ٧٠ سال فاصله زمانی داشته‌اند.
 چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برآورد میزان جابه‌جایی پوسته زمین در زلزله‌ کرمانشاه
سازمان فضایی ایران با تحلیل تصاویر ماهواره ای رادار Sentinel-1 متعلق به آژانس فضایی اروپا مربوط به قبل و بعد از وقوع زلزله میزان جا به جایی پوسته زمین در مناطق زلزله زده را برآورد کرده است.
 چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حفظ انگیزه و آمادگی‌های همه‌جانبه نباید فراموش شود
رهبر انقلاب اسلامی به نامه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش پاسخ داد.
 چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگزین‌کردن دلار به جای طلا در مبادلات جهانی یک کلاهبرداری بزرگ از سوی آمریکا بود
نماینده کلیمیان ایران در مجلس گفت: ما نباید این را فراموش کنیم که جایگزینی دلار در مبادلات بین‌المللی به جای طلا با کلاهبرداری عظیم آمریکا از تمامی کشورهای دیگر دنیا صورت گرفت و بی‌ثبات ماندن دلار باعث شد یک غارت جهانی به نفع ذخایر طلای آمریکا صورت پذیرد.
 سه شنبه ١٦ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حذف دلار در دستور کار
پیمان دوجانبه پولی که مدت‌هاست در بسیاری از کشور‌ها برای حذف دلار از مبادلات تجاری در دستور کار قرار گرفته و بعضا عملیاتی شده، به دنبال پایان دادن بر سیطره جهانی این ارز به ویژه از سوی کشور‌هایی همچون چین، روسیه و ایران بوده است و با فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بهترین راه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه، تلاش مشترک این دو کشور برای حذف دلار در مبادلات تجاری دو جانبه است، به نظر می‌رسد این موضوع با جدیت بیشتری در کشور دنبال خواهد شد. این در حالی است که در کشور ما از سالیان گذشته به ویژه از زمان اوج‌گیری تحریم‌ها علیه ایران، ضرورت اجرای پیمان دوجانبه پولی احساس می‌شد و اگرچه مطابق اظهار نظر برخی اقتصاددانان اجرایی شدن چنین پیمانی می‌تواند مشکلات تجار و فعالان اقتصادی داخل ایران را برای تامین ارز از طریق مرکز مبادلات و صرافی‌ها حل کند، اما چالش‌های موجود در زمینه مبادلات مالی، مخصوصا مبادلات نفت خام در جهان که عمدتا با دلار انجام می‌شود، می‌تواند از دلایل مقاومت برخی دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی برای اجرای این طرح باشد.
 دوشنبه ١٥ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری کشور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس از بررسی موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری کشور در اولین جلسه این کمیسیون بعد از تعطیلی یک هفته‌ای مجلس خبر داد.
 يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیش از 110 هزار نفر نیروی انسانی شهرداری تهران
دکتر نجفی، شهردار تهران: در زمینه منابع انسانی، هم اکنون در مجموع 68هزار و 136نفر در شهرداری تهران به شکل قراردادی، پیمانی و رسمی خدمت می کنند. علاوه بر این بیش از 50 هزار نفر کارمند و کارگران شرکت های پیمانکاری نیز هستند که فعالیت جاری شهرداری تهران مثل رفت و روب خیابان ها را انجام می دهند. شهردار تهران این تعداد نیروی انسانی را به نسبت نمونه های مشابه بین المللی بسیار زیاد توصیف کرد و گفت: اخیرا سفری به سئول داشتم، شهری با جمعیت حدود 10 میلیون نفر و مساحتی تقریبا برابر با مساحت شهر تهران اما در آنجا، 40 هزار نفر کارمند در شهرداری فعالیت می کنند. شهر شیکاگو با جمعیت و وسعت بیشتر از تهران حدود 38 هزار کارمند و شهر لندن با جمعیتی تقریبا برابر با تهران و خدماتی بیشتر از تهران، حدود 15 هزار نفر کارمند دارد.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ارتش دست از دست سپاه در نمی‌آورد تا عمر رژیم صهیونیستی به پایان برسد
فرمانده کل ارتش گفت: متعهّد می‌شویم که ارتش دست از دست سپاه پاسداران درنیاورد تا پایه‌های رژیم سلطه فرو ریزد و عمر رژیم صهیونیستی هرچه زودتر به پایان رسد.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وقتی همه‌چیز بر محور نفت می‌چرخد اقتصاد ناامن است
رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه امروز یکی از مسائل مهم کشور، اقتصاد و معیشت مردم است، فرمودند: وقتی همه‌چیز بر محور نفت می‌چرخد، اقتصاد ناامن است؛ اقتصاد هم باید امن شود.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
میکروسکوپ های کوانتومی جاسوس واکنش های شیمیایی درون سلول
میکروسکوپ های کوانتومی که از مولکول‌های الماس به‌عنوان سنسور استفاده می‌کنند، به محققان امکان بررسی رازهای مولکول‌های پیچیده در ابعاد نانو را می‌دهند. چگونگی چرخش رشته های DNA در درون سلول، عملکرد داروها و یا متابولیسم فلزات در باکتری‌ها از جمله این راز‌های مهم هستند. این میکروسکوپ‌ها قادرند بدون اینکه تداخلی در فرایند بیوشیمیایی ایجاد کنند، تصویر واضحی از یون‌های منفرد در یک محلول و نوع واکنش شیمیایی در حال وقوع در آن ارائه دهند.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ظريف: لجن پراكني ترامپ خدشه‌اي به استقامت مردم ايران نمي‌زند
وزير خارجه ايران با بيان اين که خواهان تعامل گسترده با جهان هستيم، گفت: مثل کشورهاي حاشيه خليج فارس نيستيم که به محض ديدن يک اخم از سوي آمريکا سراسيمه روانه کمپ ديويد شدند.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هند و ژاپن شريك اصلي امريكا براي توازن‌سازي در برابر چين هستند
با وجود گذشت ١٠ماه از حضور دونالد ترامپ در كاخ سفيد، دولت وي استراتژي جدي و منسجمي را در خصوص سياست خود در قبال شرق آسيا مطرح نكرده و سياست خود را بيشتر معطوف به چالش با كره شمالي كرد. از همين رو در طول ماه‌هاي اخير هيچ استراتژي روشني در خصوص روابط با كشورهاي شرق آسيا به خصوص هند كه از جمله مهم‌ترين متحدان امريكا در منطقه به حساب مي‌آيد از سوي دولت جديد امريكا مطرح نشده بود. اما در نهايت ركس تيلرسون، وزيرخارجه امريكا پيش از شروع سفر منطقه‌اي خود به خاورميانه و سپس به شرق آسيا استراتژي امريكا در خصوص هند را ارايه كرد. او در سخنان خود تاكيد كرد كه ايالات متحده يك شريك قابل اعتماد براي هند در مقابل اقدامات تحريك آميز چين است. از سوي ديگر در اين استراتژي جديد تاكيد بسيار زيادي روي روابط تجاري امنيتي شده است كه ركس تيلرسون از جزييات آن پرده‌برداري نكرد. اما آن گونه كه شخص وزير خارجه امريكا گفته، اجازه نخواهند داد كه چين در اقتصاد هند اختلال ايجاد كند. اما اين يك واقعيت است كه چين نقش عمده‌اي را در شرق آسيا براي خود به دست آورده و ديگر نمي‌توان به راحتي اين كشور را ناديده گرفت. هرچند در دوره اوباما اهدف اين بود تا توازن قوا ميان چين و امريكا حفظ شود اما اين يك واقعيت است كه امريكا تلاش زيادي در راستاي مهار چين انجام داده است و اين روند در دوره دونالد ترامپ نيز ادامه پيدا خواهد كرد. براي بررسي ابعاد متفاوت استراتژي جديد امريكا در قبال هند و سفر ركس تيلرسون به اين كشور با محسن شريعتي نيا، استاديار دانشگاه شهيد بهشتي و كارشناس حوزه شرق آسيا گفت‌وگويي داشتيم:
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فساد، مانع اجراي قانون قاچاق كالا و ارز است
برخي از دستگاه‌هاي متولي به تکاليف قانوني خود در حوزه قاچاق کالا و ارز عمل نمي‌کنند و مشکل اصلي در اين حوزه اجرا نشدن صحيح قانون است ومعاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه، شکايت‌هايي را به تفکيک و عليه دستگاه‌هاي مقصر متولي اجراي سامانه‌هاي موضوع قانون، با هماهنگي و همکاري سازمان بازرسي کل کشور و دادستاني کل کشور در دست تهيه دارد که به زودي ارائه و پيگيري خواهد شد.‏
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تنها چهار‌درصد سواحل شمالی کشور آزاد است
تنها چهار‌درصد سواحل شمالی کشور آزاد است. تقریبا نیمی از سواحل ایران در تصرف سازمان‌های مختلف است. ١٧سازمان نیز مسئولیت حفاظت از سواحل را برعهده دارند، اما نتیجه تصرف۸۰درصد خط ساحلی ایران است. بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها ۸۰درصد سواحل کشور تصرف شده است. آمارهای منتشرشده از سوی سازمان‌های مختلف همچون وزارت راه ‌و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان جنگل‌ها و محیط‌زیست نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از تصرف‌های انجام‌‌شده در سواحل شمال کشور، توسط دستگاه‌های عمومی است؛ ١٢‌‌درصد در تملک شهرک‌های ساحلی،۲۴درصد در تملک املاک و ویلاهای شخصی و تنها چهار‌درصد سواحل آزاد است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که ۴۲سال است در مجلس ایران قوانینی برای حفاظت از دریاخواری تصویب و در سه برنامه توسعه‌ای کشور بر آن تاکید شده است، اما در اجرا وضع ناامید‌‌کننده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، نظرات محمدعلی پورمختار، نماینده مجلس درباره وضعیت دریاخواری در کشور است.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فيلشاه بر هوش و استعداد ایرانی تکیه دارد
مدت‌ها بود خبر توليد انيميشن سينمايي «فيلشاه» به عنوان مهم‌ترين رخداد حوزه پويانمايي در كشور مطرح می‌شد، به خصوص آنكه قرار بود اين كار را تيمي انجام دهد كه تجربه موفق توليد «شاهزاده روم» را در كارنامه‌اش داشته است. هادي محمديان، كارگردان انيميشن «شاهزاده روم» كه به تازگي كار توليد «فيلشاه» را به پايان رسانده‌است،
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
650 هزار میلیارد تومان بدهی انباشت‌شده دولت و شرکت‌های دولتی
یکی از واقعیات تلخ اقتصاد ایران آن است که بدهی انباشت‌شده دولت و شرکت‌های دولتی در حد بالایی است یعنی قریب به 650 هزار میلیارد تومان. این رقم در حالی است که دولت در حال حاضر بودجه‌اش حدود 340 هزار میلیارد تومان است که نزدیک به 300 هزار میلیارد تومان آن صرف بودجه جاری می‌شود و به زحمت 40 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی باقی می‌ماند. این در حالی است که حجم پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی بیش از 400 هزار میلیارد تومان است. معنای مشخص این حرف آن است که امیدی نیست تا دولت بتواند این حجم از بدهی را در زمانی کوتاه بازپرداخت کند. بخشی از این بدهی مربوط به بانک‌هاست و طبیعی است که دولت با عدم پرداخت این بدهی سهمی در مشکلات نظام بانکی دارد. بخشی از این بدهی مربوط به موسسات عمومی نظیر سازمان تامین اجتماعی است که طبیعتا دولت سهمی در مشکلات این صندوق دارد. بخش دیگری از این بدهی مربوط به پیمانکاران است و عدم بازپرداخت این بدهی‌ها موجب شده پیمانکاران کشور زمینگیر شوند و نتوانند خدمات خود را به جامعه عرضه کنند. همزمان فشارهای بین‌المللی علیه ایران توسط آمریکا حفظ شده و چشم‌انداز بازار نفت نیز امیدبخش نیست.
 چهارشنبه ٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گفت و گو با محمود حسینی؛ استاد پژوهشگاه زلزله شناسی
قفل شدن گسل، عامل تاخیر در وقوع زلزله
اگر زیر ساختمان یک متر، بتُن باشد وقتی زلزله بیاید به راحتی نمی تواند ساختمان را تخریب کند. می تواند ساختمان را بچرخاند یا آن را کمی کج کند ولی نمی تواند آن را متلاشی کند.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
درآمد نیم میلیارد دلاری تهران از گردشگری
براساس گزارش اخیر مستر کارت، تهران با جذب ۶۴/ ۱ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۶ یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه و قاره آفریقا در زمینه پذیرش گردشگر بوده است و پیش‌بینی می‌شود این شهر تا پایان سال ۲۰۱۷ از ۷۹/ ۱ میلیون گردشگر پذیرایی کند. براساس این گزارش، بانکوک، لندن، پاریس، دبی، سنگاپور، نیویورک، سئول، کوالالامپور، توکیو، استانبول، هنگ‌کنگ، بارسلون، آمستردام، میلان، تایپه، رم، اوزاکا، وین، شانگهای و پراگ به ترتیب ۲۰شهر برتری هستند که بیشترین گردشگران ورودی با اقامت شبانه را داشته‌اند.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
لزوم مدیریت شبکه‌های اجتماعی از سوی حاکمیت
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: باید شبکه‌های اجتماعی تحت مدیریت حاکمیت کشور ما باشند و مدیریت آن نباید در خارج از کشور باشد.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاکتورهای زائد در بودجه پایتخت
دو عضو سابق و کنونی مدیریت شهری پایتخت، در نشست «بررسی عملکرد گذشته شهرداری تهران و چشم‌انداز پیش‌رو»، از وجود فاکتورهای زائد در بودجه پایتخت خبر دادند. تورم ۱۰۰ درصدی جمعیت حقوق‌بگیر در شهرداری تهران نسبت به حد متعارف پرسنل شهرداری و همچنین وجود حباب هزینه‌ای در قراردادهای مربوط به پروژه‌های نگهداشت شهر دو چالش مالی شهردار در این دوره است که در کنار وارونگی درآمدهای وصولی، اداره پایتخت طی ۴ سال آتی را دشوار نشان می‌دهد. آدرس خروج از این بیراهه مالی اعلام شده است.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
۲۶ نقطه ضعف تجارت با جهان
۲۶ شاخصی که موجب شده ایران در حوزه رقابت‌پذیری عقب بماند، شناسایی شدند. عقب‌ماندگی در این ۲۶ شاخص موجب شده ایران در تجارت با جهان نیز ضعیف ظاهر شود. پرداختن به این ضعف‌ها که طیف متنوعی از مسائل نهادی و زیرساختی تا مالی، فناوری و نوآوری را در برمی‌گیرد، می‌تواند به کاهش چالش‌های کسب‌وکار کمک کند. ایران در متغیرهای تعرفه‌های تجاری (براساس درصد از عوارض گمرکی)، مشارکت زنان در نیروی کار، نسبت واردات به تولید ناخالص داخلی، رواج مالکیت خارجی و تمایل به تفویض اختیارات مدیریتی بدترین رتبه را کسب کرده است.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
راه‌اندازی خط تولید پنل‌های خورشیدی
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت زنشاین (Znshine) چین برای تولید خط اتوماتیک پنل‌های خورشیدی موردنیاز نیروگاه‌های خورشیدی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آلودگی هوا ١٢ هزار و ٧٩٨ ایرانی را کشته است
سرپرست گروه سلامت هوای وزارت بهداشت: میزان غلظت ذرات زیر٥/٢ میکرون در کشور ۳ برابر استاندارد است تنها ٤٨١٠ تهرانی سال گذشته بر اثر آلودگی هوا کشته شده اند طبق آمار سازمان بهداشت جهانی مربوط به ‌سال ۲۰۱۵ در ایران سالانه ۳۳‌هزار و ۵۰۰ مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جاسوسی تروجان‌های جدید گوگل از تمامی جنبه‌های زندگی
گوگل بعد از سال‌ها تمرکز روی طراحی نرم‌افزارهای مختلف، تولید سخت افزار را جدی گرفته و به دنبال طراحی محصولاتی برای نظارت و جاسوسی از تمامی جنبه‌های زندگی انسان است. گوگل قصد ندارد به سامسونگ یا اپل دیگری مبدل شود و به جای این کار بخش سخت‌افزاری گوگل به دنبال استفاده از فناوری هوش مصنوعی به منظور کنترل جزئی‌ترین بخش‌های حیات بشری است. گوگل برای افزایش توانمندی خود در حوزه سخت‌افزار به دنبال خرید واحد تولید گوشی‌های هوشمند شرکت اچ تی سی نیز بوده و به این منظور قصد دارد یک میلیارد دلار هزینه کند.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پوست بدن حافظه دارد
محققان به تازگی دریافته‌اند سلول‌های بنیادین بدن از توانایی به خاطر سپردن زخم‌ها و آسیب‌های پوستی منجر به التهاب برخوردارند، و این خاطرات می‌توانند به ترمیم سریعتر بدن کمک کنند.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
متن کامل هفتمین گزارش وزارت خارجه در اجرای برجام
وزارت خارجه هفتمین گزارش سه ماهه خود در اجرای برجام را در سه بخش به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. به گزارش ایسنا، هفتمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه در خصوص اجرای برجام در سه بخش شامل موانع و چالش‌ها در اجرای برجام، آخرین تحولات در حوزه رفع تحریم‌ها و آخرین تحولات در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای است.
 سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هواشناسی فرود سرمایه نفتی
در آخرین سفری که بنیان‌گذار موسسه بین‌المللی فکت گلوبال انرژی به تهران داشت «دنیای اقتصاد» درباره آخرین تحولات صنعت نفت ایران زیر سایه تهدیدهای آمریکا و بازار جهانی نفت با او به گفت‌وگو نشست. از نگاه فشارکی، بزرگترین هدف تهدیدهای اخیر آمریکا علیه ایران محدود کردن ورود سرمایه‌گذاران به کشور است. او عقیده دارد افزایش صادرات نفت خام آمریکا دلیل سیاسی ندارد و برای مقابله با ایران نیست بلکه ریشه‌ای اقتصادی دارد و به گران شدن محصولات اوپک در پی کاهش تولید بازمی‌گردد. فشارکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌گوید «اولویت اول ایران در بخش بالادست افزایش تولید نفت خام است، اما در بخش پایین‌دست نیز کارهای فراوانی می‌توان کرد.» منابع عظیم گازی ایران از نگاه این کارشناس بین‌المللی در حوزه نفت و گاز، برگ برنده‌ای است که با اندکی تغییر در نحوه مصرف و قیمت‌گذاری، می‌توان آن را به توسعه صنعت پتروشیمی کشور اختصاص داد.
 دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دل‌نگرانی بخش‌خصوصی از بودجه ۹۷
همزمان با فصل بودجه‌نویسی سال ۹۷ پارلمان بخش‌خصوصی نیز دل‌نگرانی‌های خود را در این باره مطرح کرد. رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست روز گذشته هیات نمایندگان این پارلمان درخصوص تدوین بودجه سال آینده به چند نکته اشاره و علاوه بر آن، انتقادهایی را نیز از روند تدوین بودجه مطرح کرد.
 دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیش از یک‌میلیون ملک دولتی در اختیار دستگاه‌های اجرایی کشور است
در تمام این سال‌ها با اموال دولت مثل بچه پولدارها نگاه کردیم ساختمان و خودرو مدیران اجرایی تبدیل به ناموس آنها شده است
 دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نخستین قربانیان نهنگ آبی در ایران
عضو هیأت علمی دانشگاه: افسردگی یکی از عوامل اصلی و زمینه ساز خودکشی است
 دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسئولان از تدوين لايحه مدیریت دارایی‌های دولت در خزانه‌داری کل خبر دادند
ماجرای اموال و دارایی‌های دولت همیشه محل توجه بود و بارها هم از انتقال‌ندادن این دارایی‌ها از سوی برخی مقامات گذشته، خبر به بیرون درز می‌کرد؛ اما همواره مدیریت و مولدسازی آنها محل پرسش بود. آن‌قدر حجم این اموال و دارایی‌ها بالاست که وزیر اقتصاد با کنایه همیشگی از آن به‌عنوان «یک، جلویش خیلی صفر» نام می‌برد. او می‌گوید با این حجم بالا، «نگاهمان به اموال دولت مثل بچه‌پولدارها به‌عنوان پول‌ خرد است». رئیس سازمان اداری و استخدامی هم می‌گوید: «ساختمان و خودرو ناموس مدیران دولتی شده است و آنها از واگذاری فضاهای بلااستفاده با تفکر تعرض مدیریتی امتناع می‌کنند». اعداد و ارقام این حوزه هم که در مقابل کلان‌ارقام نفتی، «پول‌خرد» به‌ نظر می‌رسد، چندان کوچک نیست. آن‌گونه که خزانه‌دار کل کشور می‌گوید: «ارزش دارایی‌ دولت به پنج‌هزارو ٦٨٣ تریلیون تومان رسیده است»؛ بااین‌حال، هنوز به‌ دلیل اعلام‌نشدن دقیق مازاد دارایی‌ها، مدیریت آنها دچار چالش است. به همین خاطر به گفته کرباسیان «لایحه جامع مدیریت دارایی‌های دولت در خزانه‌داری کل کشور، در دست تدوین است تا برای گذراندن مراحل قانونی به هیئت وزیران ارسال شود». بااین‌حال، سخن دیگری هم از زبان وزیر اقتصاد شنیده می‌شود که کمی جای تعجب دارد. خبرنگاران از او درباره آخرین رقم بدهی دولت می‌پرسند و او می‌‌گوید: «خوشبختانه دولت دارایی‌های بسیار زیادی دارد؛ اما اکنون آخرین رقم بدهی‌ها را ندارم». این در حالی است که علی طیب‌نیا اتاقی با نام بدهی تشکیل داد تا پس از سال‌ها ابهام و سردرگمی، میزان بدهی‌های دولت مشخص شود. رقمی هم که اعلام شده، ٧٥٠ هزار میلیارد تومان بدهی بود که در این یک‌سال‌و‌اندی که از اعلام این عدد می‌گذرد، باید تغییر اندکی داشته باشد.
 دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گران‌قیمت‌ترین پهپادهای جهان
پهپادها حالا همه جا هستند و بسیار فراگیر شده‌اند و دیگر دیدن پهپادهایی که مردم سوار آن هستند تعجبی ندارد. امروزه حتی پهپادهایی داریم که مردم سوار آن می‌شوند، پهپادهایی داریم که ارتش‌ها از آنها بهره می‌گیرند و پهپادهایی هم داریم که فیلمسازان از آن استفاده می‌کنند. مردم امروزه پول زیادی خرج پهپاد می‌کنند به همین دلیل نوشتن لیستی از پهپادهای گران‌قیمت که مردم قادر به خرید آن هستند خیلی هم تعجبی ندارد.
 دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جزییاتی از رایانه کوانتومی ناسا و گوگل
جعبه سیاهی که در قلب بخش سوپررایانه‌های پیشرفته ناسا در سیلیکون ولی قرار گرفته، در ابعادی کوچک‌تر از سوپررایانه‌های معمولی خودنمایی می‌کند. جعبه‌ای که قرار است در آینده، محاسبات رایانه‌ای را دگرگون سازد و ساختاری جدید در این زمینه ایجاد کند. این جعبه یک رایانه کوانتومی به نام D-Wave 2X است که یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌ها در میان رایانه‌های تولیدی برپایه ماشین‌های کوانتومی به شمار می‌آید. رایانه کوانتومی که می‌تواند مسائل و سوالات پیچیده را در عرض چند ثانیه حل کند حال آنکه این زمان برای رایانه‌های معمولی ممکن است سال‌ها به‌طول بینجامد.
 يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارشی از ریشه های تجاوز جنسی و اما و اگرهای آن
تجاوز به عنف نوعی رفتار خشن و تحقیرآمیز است که از طریق اعمال جنسی و برای ابراز قدرت، خشم و همچنین رفع نیازها که گاهی ریشه در مشکلات روانی متجاوزگران دارد صورت می‌گیرد و زنان و کودکان، افرادی هستند که بیشتر مورد تجاوز قرار می گیرند. شناسایی زمینه‎ها، انگیزه‎ها و علل تجاوزجنسی، می‎تواند در خصوص ارائه راهکارهای پیشگیرانه، مقابله‎ای و بازتوانی بزه‎دیده‎ها مؤثر واقع شود. اما در خصوص قتل آتنا اصلانی، دختربچه پارس آبادی که توسط یک مرد ۴۲ ساله مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت و سپس به قتل رسید و همچنین تبعات تجاوزات جنسی به کودکان و نحوه آموزش های لازم در این خصوص با روانشناسان گفت وگو شده است که در پی می آید
 يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
8 ميليارد دلار فاينانس کره‌اي‌ها براي تهران
چند روز گذشته را محمدعلي نجفي، شهردار تهران در سئول پايتخت کره جنوبي حاضر بود. شرکت در مراسم افتتاحيه اجلاس شهرداران پيرامون تغييرات اقليمي‌۲۰۱۷ با حضور شهرداران و مقامات کشورهاي عضو گروه رهبري آب و هواي کلانشهرها (C۴۰) يکي از برنامه‌هاي نجفي در سفر به سئول بود. با اين همه شهردار تهران پيش از ترک سئول با حضور در يک نشست خبري به سوالات خبرنگاران کره‌اي پاسخ داد.
 يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام تشکیل شد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام تشکیل شد.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : نفوذ و حضور آمریکا در منطقه به سر آمده
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اکثریت مردم کرد عراق خواهان یکپارچگی کشور خود هستند، گفت: حضور آمریکا در منطقه به سر آمده و ترامپ هم بی‌جهت دست و پا می‌زند.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر جهانگیری: اصرار بر حذف دلار داریم
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور به ۴۷ میلیارد دلار رسیده است گفت:امیدواریم این رقم به ۵۰ میلیارد دلار نیز برسد و ما به سمت صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری غیرنفتی حرکت کنیم.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>