تحلیل راهبردی روابط چین و امریکا
توسعه شتابان چین و تبدیل آن به یک ابرقدرت اقتصادی و نظامی نوید دهنده تغییراتی در نظم جهانی است. از این رو مطالعه تاریخچه روابط آن با امریکا و بررسی آینده های محتمل برای کشور ما دارای اهمیت است. در این متن تحلیل راهبردی از تاریخچه و آینده روابط امریکا و چین ارایه شده است. توضیح آن که این متن در سال 1389 نوشته شده است.
 شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده(شماره 8): واسط مغز و رایانه
واسط مغز و رایانه (BCI) یک مسیر ارتباط مستقیم بین مغز و یک دستگاه خارجی بر اساس فعالیت عصبی مغز است. این واسط از مجموعه‌ای از حسگرها و اجزای پردازش سیگنال تشکیل می‌شود که فعالیت مغزی فرد را مستقیماً به یک سری سیگنال‌های ارتباطی یا کنترلی تبدیل می‌کند. در این سامانه ابتدا باید امواج مغزی را با استفاده از دستگاه‌های ثبت امواج مغزی ثبت کرد که معمولاً به دلیل دقت زمانی بالا و ارزان بودن و همچنین استفاده آسان، از الکتروانسفالوگرافی برای ثبت امواج مغزی استفاده می‌شود. الکترودهای EEG در سطح پوست سر قرار می‌گیرند و میدان الکتریکی حاصل از فعالیت نورون‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند. در مرحله بعد این امواج بررسی شده و ویژگی‌های موردنظر استخراج می‌شود و از روی این ویژگی‌ها می‌توان حدس زد که کاربر چه فعالیتی را در نظر دارد تا انجام دهد.
 يکشنبه ١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دیدگاه
آینده فناوری باطری
اهمیت باتری بر کسی پوشیده نیست؛ ولی باتری‌ها با محدودیت‌هایی مواجه هستند. هنوز کسی نتوانسته است نوعی باتری تولید کند که انبار بزرگی از انرژی، بادوام، عمر طولانی، کم‌حجم و سبک، بدون تخلیه خودبه‌خود، بدون کاهش تدریجی راندمان، در شرایط سرد و یا گرم به‌خوبی کار کند، با سرعت بتواند شارژ شود و جریان و اختلاف‌پتانسیل دلخواهی را ارائه کند و درعین‌حال ارزان‌قیمت هم باشد. به نظر می‌رسد که انسان‌ها هرگز نتوانند باتری شیمیایی با ویژگی‌های فوق را تولید کنند؛ ولی مسلماً باتری‌هایی با ویژگی‌های مختلف را مطابق با شرایط مختلف انتخاب کرده و به کار خواهند گرفت. در ارتباط با باتری‌ها کشور می‌تواند دو سیاست را در پیش بگیرد:
 يکشنبه ١٧ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده(شماره 7): دورحضوری
دورحضوری به فناوری‌هایی گفته می‌شود که به فرد اجازه می‌دهد حضورش را در مکانی از راه دور احساس کند. دورحضوری غالباً توسط ویدیوکنفرانس‌ها یا تله ربات‌ها پیاده‌سازی می‌شود. فناوری دورحضوری به فرد اجازه می دهد که در محیط دیگری مشاهده، احساس و با آن تعامل کند. تولید کنندگان سیستم های کنفرانس پیشرفته برای ایجاد محیط واقعی تر از راه دور از ترکیب فناوری هایی نظیر تصویربرداری وضوح بالا، صدابرداری باکیفیت بالا، حتی تطبیق مبلمان و رنگ دیوار نیز استفاده می کنند. سیستم های دیگر شامل یک ربات و دوربین متصل به آن است که با فرمان شخص از راه دور به مکان های مورد نظر رفته و با اشخاص تعامل برقرار می کند. ربات‌هایی که روی چرخ راه می‌روند و مجهز به صفحه‌نمایش، دوربین و میکروفن هستند و می‌توانند از طریق ارتباطات دورحضوری یا اصطلاحاً تِله‌پِرِسنس هدایت شوند.
 شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سيدکامران باقری . مشاور مديريت نوآوری
خلاقیت برای سرزمين آينده
«آيا تابه‌حال به اين فکر کرده‌ايد چه می‌شد اگر تمام نوابغ، باهوش‌ترين‌ها و خلاق‌ترين آدم‌های جهان تصميم می‌گرفتند که واقعا جهان را تغيير دهند؟ اما کجا؟ کجا می‌توانستند دست به چنين کاری بزنند؟ آنها برای اين کار به مکانی نياز دارند که دور از سياست‌ورزی و پيچيدگی‌های اداری باشد. جايي که چيزی نتواند تمرکزشان را برهم بزند. جايي خالی از حرص و طمع. مکانی پنهان که در آن بتوانند بسازند هرآنچه در رؤياهای افسارگسيخته‌شان به تصوير ‌کشيده می‌شود».
 چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رصد آینده(شماره 6):برترین فناوریهای نوظهور سال 2017
بر اساس فهرستی که اواسط سال 2017 توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، طیف وسیعی از فناوری های پیشرفته، از جمله "برگ های مصنوعی" که CO2 را به سوخت تبدیل می کنند و تکنیک هایی که از هوا آب استحصال می کنند، به زودی می توانند نقش مهمی در مقابله با چالش های اساسی جهان ایفا کنند. این فناوری ها توسط شبکه کارشناسان مجمع جهانی اقتصاد و شورای آینده جهانی با همکاری مجله Scientific American و هیأت مشاوران آن انتخاب شده اند. هر فناوری بر اساس توان آن در جهت بهبود زندگی، تغییر صنایع و حفاظت از کره زمین انتخاب شده است. در این زمینه کارشناسان به دنبال نشانه هایی مبنی بر بلوغ و امکان پذیری این فناوری ها ظرف 3 تا 5 سال آینده نیز بوده اند. مورانت سونمز، رئیس مرکز انقلاب چهارم صنعتی و عضو هیئت مدیره مجمع جهانی اقتصاد در این مورد می گوید: " فناوری های جدید در حال تعریف مجدد صنایع، نامشخص کردن مرزهای سنتی و ایجاد فرصت های جدید می باشند و این در مقیاسی است که پیش از این هرگز دیده نشده است. موسسه های دولتی و خصوصی باید سیاست های درست، پروتکل ها و همکاری ها را برای ایجاد چنین نوآوری هایی به منظور شکل دهی یک آینده بهتر توسعه دهند، در حالی که از خطرات تغییرات تکنولوژیکی دوری می کنند".
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پیش‌بینی راهبردی گارتنر برای آینده
الگوریتم‌ها رفتار‌ میلیاردها نفر را تغییر می‌دهند
کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا چند سال آینده، تغییرات عمده‌ای در حوزه دیجیتال رخ می‌دهد که بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره را دگرگون خواهد کرد، تغییراتی بسیار گسترده‌تر از آنچه از زمان ظهور فناوری‌های دیجیتال شاهد آنها بوده‌ایم. بر این اساس رئیس تحقیقات شرکت گارتنر، ١٠ پیش‌بینی راهبردی این شرکت را برای سه تا پنج سال آینده در کنفرانس و نمایشگاه فناوری اطلاعات خود در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶ ارائه داد و گفت با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از سال گذشته، این پیش‌بینی‌ها از دقت ۷۸درصدی برخوردارند.
 يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ناسا: ٤٥ کشور جهان د‌ر ٣٠‌سال آیند‌ه د‌ر معرض خشکسالی شد‌ید‌
تهرانی‌ها یک‌ششم آب آشامید‌نی کشور را مصرف می‌کنند ‌ تلفن ١٢٢ برای معرفی مشترکان بد‌مصرف آب راه‌اند‌ازی شد‌ نوذری‌پور، معاون آبفای تهران د‌ر گفت‌وگو با «شهروند‌»: قیمت هر متر مکعب آب د‌ر کشورهای جهان بین٤ تا٢٣هزار تومان و د‌ر ایران تنها ٤٥٠ تومان است شاخص‌های «فالکن مارک»، «سازمان ملل» و «موسسه بین‌المللی مد‌یریت آب» تشد‌ید‌ خشکسالی د‌ر ایران را تأیید‌ می‌کنند‌
 يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سامانه‌ای که هک شدن چاپگر 3بعدی را اعلام می‌کند
محققان موسسه فنی جورجیا و دانشگاه راتگرز آمریکا موفق به طراحی سامانه‌ای شدند که در صورت هک شدن چاپگرهای سه‌بعدی، کاربران را مطلع می‌کند.
 شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تا 20 سال آینده همه‌ی خودروها، برقی و خودران می‌شوند
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس‌اکس در گردهمایی فصلی انجمن فرمانداران آمریکا گفت: بیست سال دیگر راندن خودروهای غیر خودگردان همچون اسب‌سواری به نظر می‌آید.
 شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مگاترند سیمای داغ دنیا در آینده
محصولات و خدمات داغی در دنیای امروز وجود دارند. هرکدام از این محصولات حاصل پیشرفت‌های سال‌های پیشین بوده‌اند که منجر به پیشرفت‌های جدیدی شده‌اند. اما محصولات و پیشرفت‌هایی که در آینده خواهیم داشت، چه‌ چیزهایی می‌توانند باشند؟ در این مقاله می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به محصولات داغ آینده یا همان مگاترند‌ها.
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آینده اینترنت و شکل جدید دنیای ما
معمولا اینترنت را به عنوان موجودی جوان و فناوری‌ای نوین تصور می‌کنیم. اما حالا اینترنت پا به سن گذاشته است و بیش از ۶۵ سال عمر دارد. هرچند آنچه ما امروزه به نام اینترنت می‌شناسیم با مفهوم آن در روزهای تولد اینترنت بسیار متفاوت است. اینترنت در دنیای امروز جایگاهی ویژه دارد. بسیاری از صنایع و فعالیت‌های امروزی بر پایه اینترنت است و حذف آن به معنای یک بحران خواهد بود. در این ۶۵ سال اینترنت از یک ابزار کوچک، به یکی از بنیادهای زندگی بشری تبدیل شده است. اما پرسش اینجا است که آینده اینترنت چگونه خواهد بود و این نوجوان کهن‌سال چطور ساختار جهان را تغییر خواهد کرد؟
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تحقیقات آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت
هفته گذشته به نشستی علمی با عنوان فوق دعوت شدم. با وجود کاری که در اداره دارایی شرق تهران داشتم و باید مراجعه می‌کردم، درنهایت خوشحال شدم که از خیر دارایی گذشتم و در این جلسه شرکت کردم. شاید گزارش کوتاهی از آن برای شما هم آموزنده باشد. ابتدا یکی از اساتید دانشگاه مطرح کرد؛ برای این‌که بدانیم تحقیقات دنیا به چه سمتی می‌رود، مقالات ١٠٠ دانشمند برتر دنیا را به‌علاوه موضوع R&D یکصد شرکت برتر را مطالعه کردیم. ملاحظه شد که آینده تحقیقات دنیا بیش از ٨٠‌درصد آن مسائل بیوتکنولوژی و بررسی ژن موجودات زنده و چگونگی آرایش این ژن‌ها یا DNA افراد است.
 پنج شنبه ٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده (شماره 5): ویرایش ژن‌ها با سامانه Crispr Cas9
در سال 2012 یک سامانه بسیار پیچیده و انقلابی ویرایش ژنوم ظهور کردکه می تواند هر ناحیه ای از ژنوم هر گونه جاندار را با دقت بالا و بدون آسیب رساندن به سایر ژنها تغییر دهد و به نام CRISPR-Cas9 شناخته می شود. این سامانه که توسط دو بیوشیمیست به نامهای دودنا و کارپنتیر کشف شده است به دانشمندان اجازه دو اقدام را می دهد. اول، این تکنیک می تواند ژن جهش یافته هدف که نیاز به تغییر دارد را شناسائی کند. دوم، این تکنیک می تواند ژن معیوب را برش دهد و آن را با یک نسخه صحیح جایگزین کند. این عمل مشابه عملکرد"جستجو و جایگزینی" در رایانه می باشد. کریسپر(تناوب های کوتاهِ پالیندرومی فاصله دارِ منظمِ خوشه ای) نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف دی‌ان‌ای ویروس و بعد نابودشان می‌کند. بخشی از سیستم کریسپر، پروتئینی به نام کَس۹ (Cas9) است، که قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام استحاله دی‌ان‌ای ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد، تغییراتی در دی‌ان‌ای سلول‌ها ایجاد کنند. سامانه CRISPR-Cas9 به دلیل سادگی، سرعت و دقتی که در ویرایش ژنها دارد، به عنوان یک پیشرفت مهم فناورانه به نحو گسترده‌ای به رسمیت شناخته شده است. این فناوری محققان را قادر می سازد تا در یک زمان، چندین ویرایش ژنی انجام دهند. به دلیل طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه در حوزه مهندسی ژنتیک، این فناوری به صورت یک موضوع قابل توجه برای تحقیقات، تبدیل شده و به موضوعی اصلی برای بحث و گفت و گو در جامعه پزشکی تبدیل گردیده است. در صنعت داروسازی، تولید کنندگان دارو، همکاری خود را با شرکت‌های ویرایش ژنی برای سرعت بخشیدن به استفاده بالینی از این فناوری آغاز کرده اند.
 دوشنبه ٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه ایران در انقلاب صنعتی چهارم
در دهه گذشته شاهد تغییر سریع فناوری هستیم، اگر به گذشته نگاه کنیم فاصله انقلاب‌های اول تا سوم هرکدام نزدیک به صد سال بود؛ اما امروزه تحولات به سرعت انجام می‌شود؛ در نتیجه اگر نخبگان جامعه نتوانند به موقع رصد کنند عقب خواهند ماند.
 شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چشم‌انداز خودروی جهان تا 2040
برخی روندهای صنعت خودرو جهان گوشه‌هایی از آینده زندگی انسان‌ها را شکل می‌دهد و اگر بخواهیم تصویر درستی از آینده بشر ترسیم کنیم، صنعت خودرو می‌تواند در این راستا نشانه‌های زیادی به ما ارائه کند. هم‌اکنون شاهد آن هستیم که پیشرفت‌های تکنولوژیک و الزامات زیست‌محیطی خودروسازان جهان را به سمت تولید خودروهای پاک سوق می‌دهد. این موضوع انقلابی در صنعت خودروی جهان به وجود خواهد آورد و چشم‌انداز این صنعت را دگرگون خواهد کرد. نشریه بلومبرگ در یک گزارش با عنوان «چشم‌انداز خودروهای برقی 2017» به آینده صنعت خودرو جهان تا سال 2040 پرداخته است.
 پنج شنبه ٢٢ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
داستان غبار و خشکسالی در ایران از زبان مدیرملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان محیط‌ زیست
مشکلی که در ٣٠ سال گذشته نه فقط در ایران بلکه در عراق هم شکل گرفته به این زودی حل نمی شود ١٠ میلیون هکتار عرصه های تولید گرد و غبار در عربستان، ٧,٥ میلیون هکتار در عراق و ٣.٥ تا ٤ هکتار در سوریه است اگر روزی فرات صددرصدخشک شود، تمام استان الانبار و شمال بصره و بغداد بیابان خواهد شد. همان بلا سر ما هم خواهد آمد
 پنج شنبه ١٥ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
روایتی از نمایش مستند «روزگاری هامون» و بررسی بحران آب در شورای آتلانتیک
دریاچه‌های رو به خشکی، منابع آب‌های زیرزمینی رو به تقلیل، زمین‌های بایر، آب‌های آلوده، قطع و جیره بندی آب آشامیدنی، عدم دسترسی روستاییان به آب پاک، مهاجرت اجباری، ضرر و زیان کشاورزان، توفان‌های شن و نمک و آسیب های بسیاری که به محیط زیست وارد شده، همه بر بحران آب در ایران گواهی می‌دهند. این بحران تمام کشور را شامل می‌شود و به خطری جدی برای دریاچه هامون، در مرز ایران و افغانستان تبدیل شده است.
 دوشنبه ١٢ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده(شماره4): مخابرات نوری فضای آزاد FSO
مخابرات نوری فضای آزاد که در بعضی مواقع مخابرات بی‌سیم نوری یا OWC Optical Wirless Communicationو همچنین مخابرات نور مرئی یا VLC Visible Light Communication نامیده می‌شود، روشی برای انتقال اطلاعات بین دو نقطه است که از نور مدوله شده مرئی یا نزدیک مرئی استفاده می‌کند. بر خلاف مخابرات رادیویی که امواج قادر به عبور از اشیاء هستند، این نوع از مخابرات نیازمند دید مستقیم بین فرستنده و گیرنده می‌باشد. بنابراین این نوع مخابرات از لحاظ شنود بسیار امن است. برای این فناوری سه طول موج شناخته شده است که علاوه بر رایگان بودن، نسبت به امواج الکترومغناطیس ایمن هستند. بنابراین به دلیل بالا بودن نرخ داده، هزینه کم و همچنین طیف آزاد (بدون نیاز به مجوز) راه حلی جذاب برای کاربر نهایی محسوب می‌شود. همچنین ویژگی¬های منحصر به فرد FSO آن را برای سایر کاربرد ها هم جذاب کرده است. کاربردهایی از قبیل شبکه های شهری، شبکه های محلی و سازمانی، استفاده به عنوان ارتباط اضطراری به هنگام حوادث طبیعی و غیره از این دست هستند.
 سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مستند
گذشته و آینده دلار
در این مستند، به بررسی نحوۀ سلطۀ آمریکا بر جهان از طریق جهانی شدن دلار پس از جنگ جهانی دوم پرداخته و راه های خروج از این وابستگی را تبیین کرده است.
 سه شنبه ٩ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تغییر2: حضور در دنیای دیجیتال
در دنیای به هم متصل امروز، زندگی دیجیتال هر فرد، ناگزیر به زندگی فیزیکی وی مرتبط شده است. در آینده،‌ ایجاد و مدیریت یک حضور دیجیتال، همانند حضور افراد در دنیای واقعی (از طریق کاربرد مد خاص، واژه‌ها و واکنشها) عادی خواهد گردید. در چنین دنیایی که افراد بصورت دیجیتال به یکدیگر متصل هستند، هر فرد قادر خواهد بود اطلاعات را جستجو و منتشر کند، آزادانه ایده‌هایش را مطرح کند،‌ پیدا کند و پیدا شود و روابط مجازی را در هر جای دنیا توسعه دهد و حفظ نماید.
 سه شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سد‌های جدید ترکیه، کشورهای جنوب غربی آسیا را دچار خشکسالی می‌کند
«اگر ساخت سد ایلیسو به اتمام برسد، کار همه ما تمام است و همه نقاط کشور ما درگیر ریزگرد خواهد شد؛ بنابراین ایران هرچه زودتر باید از تکمیل این سد که تا سال 2019 افتتاح خواهد شد، جلوگیری کند.» این جمله محمد درویش، مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست، درباره سدی است که ترکیه به‌زودی مراحل ساخت آن را به پایان می‌رساند و نه‌تنها به ایران بلکه به محیط زیست عراق، سوریه و ترکیه هم آسیب وارد می‌کند اما سد ایلیسو نخستین سدی نیست که ترکیه قرار است احداث کند که تبعاتی برای خاورمیانه دارد. پیش‌ازاین ساخت سد آتاتورک هم تبعاتی را برای خاورمیانه داشت و دارد که به‌تازگی مورد توجه کشورها قرار گرفته است.
 سه شنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
انقلاب صنعتی چهارم / 21 تغییر فناورانه
تغییر1: فناوری های قابل کاشت در بدن
تا سال 2025: 82 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند این نقطه اوج رخ خواهد داد. وابستگی انسانها به دستگاههای مختلف با روند رو به رشدی مواجه است و موضوع اتصال این دستگاهها به بدن افراد نیز در حال توسعه می‌باشد. این دستگاهها نه تنها برای پوشیدن بلکه بصورت کاشته‌شده در بدن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و خدماتی مانند برقراری ارتباطات، موقعیت‌یابی و پایش رفتار و وضعیت سلامت را ارائه می‌دهند....
 يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کتاب « انقلاب صنعتی چهارم » در یک نگاه
هدف از نگارش این کتاب ارائه مقدمه‌ای بر انقلاب چهارم صنعتی است، این که این انقلاب چیست، چه دستاوردهایی به همراه دارد، چه تأثیری بر ما به جا خواهد گذاشت و به منظور بهره‌برداری از آن در جهت منافع عمومی چه کارهایی می‌توان کرد. این کتاب برای تمامی کسانی نوشته شده است که به آینده علاقه‌مندند و متعهد شده‌اند تا از فرصت‌هایی که این تغییر انقلابی فراهم آورده برای تبدیل دنیا به مکانی بهتر استفاده کنند.
 يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد آینده
رصد آینده (شماره 3): استخراج و ذخيره سازي كربن
استخراج و ذخیره کربن CCS، اشاره به دسته ای از تکنولوژی ها دارد که برای کاهش انتشار کربن دی اکسید از منابع بزرگ مانند نیروگاه های زغال سنگ برای کاهش گازهای گلخانه ای طراحی شده اند. تکنولوژی CCSیا جداسازی شامل استخراج و ذخیره سازی CO2در مخزن می باشد و اجازه ورود آن به اتمسفر را نمی دهد که باعث تغییرات زیست محیطی مخرب می شود. جنگل ها و زمین های کشاورزی کربن را در محیط طبیعی خود ذخیره می کنند، و اقیانوس ها مقدار عظیمی از CO2را به صورت فرایندی طبیعی با اتمسفر تبادل می کنند.
 شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده (شماره 2) : شیشه شفاف فتوولتائیک
شیشه شفاف فتوولتائیک یک بخش در حال ظهور صنعت خورشیدی است که به سرعت در حال پیشرفت می باشد و می تواند استفاده گسترده تر از تولید برق فتوولتائیک (PV) را میسر سازد. مواد اصلی فتوولتائیک که پتانسیل شفاف بودن را دارا هستند شامل سلول های خورشیدی آلی، سلول های خورشیدی حساس شده با رنگ (DSSC) و سیستم های مبتنی بر پروسکایت می باشند. این سلول های خورشیدی انرژی را با جمع کردن انتخابی بخش های غیر قابل رویت ونا مرئی طیف خورشید مثل نور فرابنفش و نور نزدیک مادون قرمز به دست می آورندودر عین حال اجازه می دهند درصد بالایی از طول موج های نور قابل رویت عبور کنند (بر خلاف سلول های خورشیدی رایج).
 يکشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واحد رصد
رصد آینده (شماره 1): نسل پنجم شبکه های تلفن همراه 5G
5Gنسل بعدی شبکه های تلفن همراه است که نسبت به نسل چهارم سرعت دانلود 30 تا 50 برابر، امکان ارتباط به صورت رسانه جاری(مثلا تلویزیون های اینترنتی) در ساعات زیاد و نیز مصرف بدون محدودیت داده ها در مقیاس گیگابایت را از طریق تلفن همراه برای افراد فراهم می کند. به عنوان مثال در شبکه نسل پنجم صفحه‌های اینترنت بلادرنگ باز می‌شوند و کاربران برای دانلود نیز سرعت بسیار بالایی را در اختیار خواهند داشت، در حال حاضر دانلود یک فیلم سینمایی با کیفیت معمولی با در نظر گرفتن بهترین پهنای باند نسل چهارم حدود ۴ دقیقه به طول می‌انجامد؛ اما در شبکه ها نسل پنجمبرای دانلود همان فیلم تنها به چند ثانیه زمان نیاز خواهد بود.
 يکشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ايران هاب انرژی خاورميانه مي‌شود
وي با بيان اينکه سال گذشته 11 ميليارد کيلووات ساعت برق از ايران صادرات شده است، تصريح کرد: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، ايران به‌صورت هاب انرژي منطقه تبديل مي‌شود.
 پنج شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
اسناد افشاء می کنند:
گرم شدن زمین حربه سیاسی-اقتصادی آمریکا برای باجگیری و مهار کشورهای در حال توسعه
نماینده کنگره امریکا می گوید که تغییرات تکنولوژِی تولید باعث ایجاد بحران خودساخته گرم شدن زمین است. این موضوع را آقای الگور کاندیدای پیشین ریاست جمهوری امریکا و برخی دیگر از سیاستمداران امریکایی دنبال می کنند تا با ترفند گرم شدن زمین بر اثر استفاده از سوخت فسیلی کشورهای جهان به تکنولوژیهای دیگری که امریکا در اختیار دارد روی بیاورند.
 شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
۷۵ هزار دلار بدهی برای هر شهروند امریکایی تا ده سال آینده
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپاتنیک، مایک انزی رئیس کمیته بودجه سنای آمریکا ضمن انتقاد از بودجه پیشنهادی دولت اوباما، تصریح کرد: طرح بودجه پیشنهادی اوباما باعث خواهد شد تا هر آمریکایی طی ده سال آینده با بدهی ۷۵ هزار دلاری روبرو شود.
 جمعه ٢٠ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
سونامي جمعيت سالمند ایران در اوایل دهه 1420
هرم سني جمعيت كشور به سمت سالخوردگی پيش مي رود. متخصصان علوم جمعيت شناسي بیان می کنند در صورتي كه يافته هاي حاصل از سرشماري نفوس و مسکن به آينده تعميم يابد، قابل پيش بيني است که طي سال هاي 1385 تا 1430 نسبت سنی جمعيت به کمتر از 15 ساله کاهش و نسبت جمعيت 15 الي 59 ساله و جمعيت سالمند افزايش يابد. در حال حاضر نتايج حاصله گوياي آن است که اوايل دهه 1400 هجري شمسي، جمعيت ايران رو به سالمندي خواهد رفت و به اين ترتيب در اوايل دهه 1420 کشور با "سونامي جمعيت سالمند" رو به رو خواهد شد.
 پنج شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
دستکاری ژنتیکی بذرها و عقیم سازی جمعیت تا نسل سوم
روسیه ممنوعیت شدیدی برای محصولات دستکاری ژنتیکی شده وضع کرده است. روسیه هم اکنون حدود 40 درصد از مواد غذایی خود را با شیوه های کشاورزی سنتی تولید می کند. به نوشته نچرال لیوینگ 80 درصد میوه و میوه های دانه ای این کشور، 66 درصد سبزیجات و حدود 50 درصد از شیر این کشور از طریق طرح های نیمه سنتی تولید می شود.
 دوشنبه ١٦ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
ذخایر نفتی ، ۱۰۰ میلیارد بشکه، ذخایر گاز به استثنای پارس جنوبی ، ۱۸۷ میلیارد فوت مکعب
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره با بیان اینکه حجم ذخایر نفت درجای ایران در خلیج فارس به ۱۰۰ میلیارد بشکه رسیده است، گفت: حجم ذخایر گاز هم به استثنای پارس جنوبی حدود ۱۸۷ میلیارد فوت مکعب است.
 يکشنبه ١٥ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
فناوری های برافکن
رصد اخبار فناوری های کلیدی آینده
 شنبه ١٥ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی ایتان
یک ایران ۳۰۰ میلیونی
مصاحبه با مهندس صابر میرزایی معاون پژوهش و توسعه مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری
 يکشنبه ١٥ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
اسماعیل کهرم: 75 سال دیگر ایران جنگلی نخواهد داشت.
کهرم درباره قطع درختان جنگل هیرکانی برای ساخت سد شفارود گفت:« سد شفارود در منطقه ای واقع شده که هزاران اصله درخت را از بین می برد. من موافق بودم که برای تامین آب شرب مردم این کار را بکنند اما آمدند تاج سد را افزایش دادند که دریاچه وسیع تر شود.
 جمعه ١٣ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
پروفسور فرانك فينر و انقراض انسان ها طی صدسال آینده
پروفسور فرانك فينر، دانشمند برجسته استراليايي كه در ريشه‌كن كردن آبله هم نقش داشته، پيش‌بيني مي‌كند كه به دليل ازدياد جمعيت بيش از حد، تخريب محيط زيست و تغييرات آب و هوايي نسل انسان‌ها طي 100 سال آينده منقرض ‌شود.
 جمعه ١٣ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
10 تکنولوژی که تاکنون درباره آنها کمتر شنیده اید.
تا بحال چیزی درباره عکاسی توسط باکتریها شنیده اید؟ یا کامپیوترهای بدون CPU ، Ram وهیچ کدام از قطعات فعلی در کامپیوترها ؟ و چندین تکنولوژی جدید دیگر... اگر علاقمندید بیشتر بدانید ، ادامه مطلب را بخوانید.
 سه شنبه ١٠ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
ری کورزویل: اتصال مغز به اینترنت با کاشت نانوربات‌ها در بدن تا 2030
ری کورزویل، نویسنده و مخترع و مدیر پروژه‌های بلندپروازانه گوگل به تازگی نظریه‌ آینده‌گرایانه‌‌ای مطرح کرده و معتقد است که مغز انسان در آینده با ایمپلنت‌های بسیار ریز رباتیک تقویت خواهد شد. این ایمپلنت‌ها مغز انسان را به شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر فناوری ابری وصل خواهند کرد و به او قابلیت‌های خداگونه خواهند داد.
 يکشنبه ١٩ مهر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر معظم انقلاب اسلامي: بیست‌هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز ضروری کشور است
هرکس روند مطالبات آمریکایی‌ها را در این مدّت مطالعه کند و کیفیّت حرفهای اینها را نگاه کند، به این نتیجه میرسد؛ یکی از دو نکته‌ی اساسی این است: هدف اینها ریشه‌کن کردن و از بین بردن صنعت هسته‌ای در کشور است؛ هدف این است، دنبال این هستند؛ قصدشان این است که ماهیّت هسته‌ای کشور را از بین ببرند؛ ولو حالا یک اسمی، یک تابلوی بی‌محتوایی، یک چیز کاریکاتوری‌ای وجود داشته باشد، امّا اینها قصد دارند که نگذارند این حرکت هسته‌ای کشور، صنعت هسته‌ای یک کشور با اهدافی که نظام جمهوری اسلامی دارد تحقّق پیدا کند. ما اعلام کردیم تا یک سررسید معیّنی بایست بیست‌هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم، این نیاز کشور است؛ بیست‌هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز ضروری کشور است؛ این محاسبه‌شده‌ی دستگاه‌های محاسبه‌کننده‌ی کشور است که البتّه در حاشیه‌ی آن، منافع زیاد و برآوردن نیازهای فراوان دیگر هم وجود دارد؛ اینها میخواهند این اتّفاق نیفتد. البتّه در عین اینکه این صنعت را میخواهند نابود کنند، فشار را هم میخواهند حفظ کنند، قصد برداشتن تحریمها به‌صورت کامل را هم - همین‌طور که ملاحظه میکنید - ندارند، تهدید هم میکنند که تحریمهای بیشتری را تحمیل خواهیم کرد. این یک نکته است.
 پنج شنبه ٤ تير ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی آسانتر در ابعادی کوچکتر
آیا می توانید تصور کنید که بجای داشتن ساختمانی محکم و سخت و ثابت، در بنایی زندگی کنید که از پلیمر ساخته شده باشد و با تغییر دما، تغییر شکل و اندازه دهد؟ این پروژه ای است که هم اکنون پژوهشگران موسسه معماری پیشرفته در شهر بارسلون اسپانیا در حال کار روی آن هستند. آنها سعی دارند ساختمانهایی الهام گرفته از هنر «کاغذ و تا» یا «اریگامی» طراحی کنند. با استفاده از اریگامی می توان ساختمانهایی ساخت که قابل تاشدن و جمع شدن باشند و در صورت لزوم با افزایش دما می توان این لایه های تا شده را باز کرده و آن را بزرگتر کرد. پژوهشگران اکنون به دنبال یافتن ماده ای هستند که قابلیت خم شدن و تا شدن، و همچنین قابلیت برگشت به شکل اولیه را داشته باشد.
 پنج شنبه ٦ آذر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه زنده تلویزیونی شب آفتابی
گفتگو با دکتر آقامحمدی، رئیس کمیسیون علمی - راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام
در این گفتگو اشارت مهمی در حوزه علم به ویژه اقتصاد مقاومتی شده است.
 پنج شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
مشرق
جستجوی گوگل در ده سال آینده چگونه خواهد بود؟
نگاهی به مسیری که گوگل طی کرده، نکات جالبی را در مورد این موتور جستجوی موفق مشخص می‌کند. همچنین به ما کمک می نماید تا بتوانیم حدس بزنیم که ۱۰ سال آینده Google Search یا جستجو در گوگل چگونه خواهد بود و چه شکلی در خواهد آمد.
 چهارشنبه ١٦ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
مشرق
پیش‌بینی موسسه اریکسون از آینده اینترنت
بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، فیلم‌ و کلیپ‌های ویدئویی ظرف پنج سال آینده بخش اعظمی از ترافیک داده‌های تلفن‌های همراه را تشکیل خواهند داد.
 چهارشنبه ١٦ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پایگاه اطلاع رسانی دارپا(DARPA)
خلق فناوری های غافلگیرکننده
این متن از سوی گروهی از مخاطبان علاقه مند به مباحث نوآوری های فناورانه ترجمه و ارسال شده است که امید است گامی مؤثر در راستای اثربخشی بیشتر فعالیت های شما مخاطب ارجمند را فراهم آورد.
 يکشنبه ١٦ شهريور ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی MIT
نوآوریی هایی که می تواند جهان را تغییر دهد
این متن از سوی گروهی از مخاطبان علاقه مند به مباحث نوآوری های فناورانه ترجمه و ارسال شده است که امید است گامی مؤثر در راستای اثربخشی بیشتر فعالیت های شما مخاطب راجمند را فراهم آورد.
 پنج شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
یک ایران ۳۰۰ میلیونی
اقتصاد دانش بنیان مستقیما به انسان مربوط می شود، افراد یک جامعه دارای استعداد های متنوعی هستند و اگر بخواهیم هر استعدادی رشد پیدا کند و به شکوفایی برسد، باید زمینه های متنوع و وسیعی برایش ایجاد شود. ما باید بتوانیم تقاضای بزرگی برای آن ها ایجاد کنیم. و همه این ها خود به خود اقتضا می کند که ما حجم جمعیتی قابل توجهی داشته باشیم.
 دوشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
اولین نشست مشورتی آینده نگاری ملی علم و فناوری برگزار شد
تهران- ایرنا-اولین نشست مشورتی آینده نگاری ملی علم و فناوری با حضور متخصصان و صاحب نظران حوزه آینده پژوهی، با هدف بحث در مورد دو گام نخست شامل «تحلیل شرایط» و «تعیین قلمرو» در معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد.
 چهارشنبه ١١ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
فناوری جدید برای تمیز کردن دستگاه تهویه خودروها
مهندسان بیوشیمی در یک شرکت لهستانی، نمونه اولیه ای از یک دستگاه ساخته اند که می تواند به کمک صنعت فتو شیمی و اکسید تیتانیوم، آلودگی های داخل دستگاه تهویه مطبوع خودروها را بزداید. سیستم دستگاه های تهویه به گونه ای است که ازطریق تغلیظ آب، انواع قارچ، باکتری و دیگر میکرو ارگانیسم ها تولید و به نوبه خود موجب واکنش حساسیت راننده و مسافران می شود.
 چهارشنبه ١٧ دی ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
کنترل گوشی های هوشمند با حرکات دست
در آزمایشگاه دانشگاه واشنگتن، گوشی هوشمندی طراحی شده که برای کنترل آن نیازی به دیدن گوشی یا لمس آن نیست و فقط کافیست که از حرکت دست استفاده کرد. به گفته «شن زائو» و «ماتیو رینولد» دو پژوهشگر این مرکز، در آینده ای نه چندان دور، تنها با یک حرکت ساده می توانیم آهنگی را که می شنویم تغییر دهیم و یا گوشی را که در جیب یا کیفمان است، خاموش کنیم. حسگرهای این گوشی که «سایدزوایپ» نامیده می شوند، از سیگنالهای رادیویی استفاده می کنند و مکانیزم کارشان مانند استفاده از رادار در هواپیماهاست.
 پنج شنبه ٦ آذر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>