دکتر جهانگیری: اصرار بر حذف دلار داریم
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور به ۴۷ میلیارد دلار رسیده است گفت:امیدواریم این رقم به ۵۰ میلیارد دلار نیز برسد و ما به سمت صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری غیرنفتی حرکت کنیم.
 شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارشی از وضع زیتون رودبار
امسال نخستین سالی است که زیتون‌های رودبار بعد از ١٤‌سال به دلیل تغییرات آب‌وهوایی آفت ندارند پس از ساخت اتوبان جدید، راسته زیتون‌فروش‌های رستم‌آباد سوت‌وکور شد
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پرداخت ۴۰ هزار ميليارد تومان به عنوان يارانه
رئيس کميته امداد افزود: ۴۰ هزار ميليارد تومان پول را سالانه به عنوان يارانه پرداخت مي‌کنند که اگر نصف آن را هم حذف کنند، ۲۰ هزار ميليارد تومان مي‌شود.
 چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کسری ٤٧ هزار ميليارد تومانی دولت
با گذشت پنج ماه از سال، دولت تمام بودجه خود را صرف كرده كه هيچ، حدود ٤٧هزار ميليارد تومان نيز كسري آورده است؛ كسري‌اي كه از دو سال قبل خود، پيشي گرفته و رشد كسري را به رخ مي‌كشد. اين عملكرد، نشان از عدم همخواني دوباره درآمد- هزينه دارد كه بارها درباره آن هشدار داده شده و راه‌حلي كارآمد براي حل اين مشكل ارائه نشده است. اين در حالي است كه در همين حال، دولت باز هم بر بدهي‌هاي خود مي‌افزايد. بنابراين بيراه نيست که بدهي دولت به بانک‌ مرکزي و بانک‌ها با رشد فزاينده خودنمايي مي‌کند چراکه بخشي از کسري‌ها را دولت با تنخواه‌گردان جبران کرده و بار بدهي را براي خود باقي مي‌گذارد. همچنين اين آمارها حكايت از آن دارد كه با وجود افزايش ٩٧درصدي نفتي، بخش زيرساخت‌ها و عمراني، چندان اقبال نداشته و فقط سهم هفت‌درصدي از بودجه نصيبش شده است.
 يکشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
واردات روغن با وجود کارخانجات نیمه تعطیل روغن‌کشی
دبیر انجمن روغن‌کشی با بیان این که برای تکمیل ظرفیت کارخانه‌های روغن کشی به جای واردات روغن خام، باید دانه‌های روغنی وارد شود، با واردات روغن خام، پول کارگران برزیلی و آرژانتینی را می‌دهیم.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
روز محاکمه خاوری مشخص شد
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: جلسه رسیدگی به پرونده محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی در رابطه با اتهامات نامبرده روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه در دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار خواهد شد.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرصت ارز تک‌نرخی را از دست ندهیم
دکتر بیژن بیدآباد: رابطه برابری پول ملی و ارزهای خارجی از نسبت ارز خارجی و گردش پول داخلی به‌دست می‌آید؛ یعنی هرچه نسبت پول خارجی به داخلی افزایش یابد، نرخ برابری ارز کاهش می‌یابد و بالعکس. اين يك رابطه قوي و بلندمدت در اقتصاد به شمار مي‌آيد و جريان حركت سرمايه خارجي و همچنين ميزان توليد نقدينگي در كشور 2متغير اساسي براي تعيين نرخ ارز هستند.
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آئین‌نامه کشت فرا سرزمینی
متن مصوبه این آئین‌نامه به شرح زیر است: آئین‌نامه کشت فراسرزمینی ماده 1- در این آئین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند: الف- کشت فراسرزمینی: بهره برداری از منابع، عوامل، ظرفیت‌ها و امکانات سایر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز در راستای حفظ منابع پایه تولید و ارتقای امنیت غذایی و سایر نیازهای صنعتی کشور. ب- متقاضی: کلیه اشخاص حقیقی ساکن ایران و اشخاص حقوقی ایرانی که در چارچوب ضوابط این آئین نامه داوطلب کشت فراسرزمینی در کشورهای هدف می‌باشند.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی:
لزوم ارزشمند شدن کشاورزی فراسرزمینی در سطح ملی و فرصت طلایی جنوب عراق برای سرمایه‌گذاری
یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه کشاورزی فراسرزمینی: لزوم ارزشمند شدن کشاورزی فراسرزمینی در سطح ملی/ فرصت طلایی جنوب عراق برای سرمایه‌گذاری اگرچه شهر موصل از زمین‌های فراوانی برای کشت و کار برخوردار است، اما به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق، هنوز امنیت در این منطقه برقرار نشده است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش مالی شهرداری؛ اختلاف‌های هزار میلیاردی
زارش مالی منتشره از میزان درآمد و هزینه شهرداری تهران نشان دهنده اختلاف‌هایی با رقم‌های هزار میلیاردی از جمله اختلاف ۳۲ هزار میلیاردی در بدهی‌های شهرداری است. به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس بند ۱۰ ماده ۷۱ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران شهرداری موظف است؛ هر شش ماه گزارشی از میزان درآمد و نحوه هزینه‌کرد خود را به شورای شهر ارائه دهد، مهمی که پیش از این و در شورای چهارم، به آن بی‌توجهی شده بود، از همین رو هفته گذشته شهردار تهران پیرو درخواست شورای پنجم گزارش مالی میزان درآمد و هزینه شهرداری تهران را در شش ماهه اول سال ۹۶ منتشر کرد.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تحولات حوزه فین‌تک و آثار آن بر اقتصاد ایران
با توجه به نقش تکنولوژی و تأثیر آن در عملکرد کسب‌وکارهای مختلف از جمله کسب‌وکارهای حوزه مالی و با توجه به تغییراتی که به علت بحران مالی در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ در سیاست‌ها و قوانین بانکداری‌ ایجاد شد، به تدریج تحولاتی در نظام‌های مالی و بانکی به وجود آمد که سبب ظهور استارت‌آپ‌های مالی یا تکنولوژی‌های ارائه خدمات مالی از دو دهه قبل شده است که به آن Fintech می‌گویند. از مزایای تکنولوژیهای مالی می‌توان به تسریع در انجام امور مالی، سهولت، کم هزینه بودن، امنیت، کیفیت و تنوع در خدمات اشاره کرد. ظهور یک نوآوری اینترنتی با کارکردی مشابه پول دیجیتال که «پول مجازی» نام دارد و یا «بانک‌های بدون شعبه»، که خدمات غیر حضوری در سایر بخش‌های مالی ارائه می‌دهند، از ابداعات صنعت رو به تکامل فین‌تک است که به سرعت در حال گسترش می‌باشد.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وزارت صنعت فهرست طرح‌های جدید در ثلث اول سال را منتشر کرد
۱۱ نقطه فرود سرمایه خارجی
کارنامه جذب سرمایه‌های خارجی در صنایع کشور در چهار ماه منتهی به تیر امسال از فرود سرمایه‌ها در ۱۱ نقطه کشور حکایت دارد. جدیدترین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد متولیان صنعتی برای اجرای ۲۰ طرح با سرمایه‌گذاران خارجی توافق کرده‌اند. بر این اساس افغانستان توانسته با سرمایه‌گذاری در هفت طرح صنعتی، معدنی و تجاری در ایران رتبه اول را در مدت زمان مورد بررسی به خود اختصاص دهد. از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری نیز ایرلند با حجم سرمایه بیش از ۴۶۶ میلیون دلار در رتبه اول قرار گرفته است.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مانیتورینگ تجارت خرده‌فروشی‌ها
وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به وزیر اقتصاد، خواهان تجهیز واحدهای خرده‌فروشی به صندوق مکانیزه فروش در کوتاه‌ترین زمان و در اولویت قرارگرفتن اجرای این تصویب نامه هیات وزیران شد. این درخواست برای اجرای درست بخشنامه حذف برچسب قیمت برخی از کالاها از درب کارخانه است. محمد شریعتمداری به این نکته اشاره کرده است که برای «شفاف‌سازی و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار» یا همان حذف قیمت‌گذاری کالا از مبدا (کارخانه) نیازمند نصب صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی هستیم.
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرایی عدم‌موفقیت در نظارت مطلوب
به‌رغم وجود قوانین و مقررات متعدد نظارتی و همچنین دستگاه‌های پرطمطراق نظارتی، نظارت بر عملکردها چندان مثمرثمر نبوده و به‌طور جد تخطی از قوانین و مقررات در عملکرد دستگاه‌های اجرایی در باب هزینه‌کرد، برنامه‌ها و... وجود دارد و موضوع فساد هر روز روند جدیدی به خود می‌گیرد. از اختلاس سه هزار میلیاردی گرفته تا املاک و حقوق نجومی و...
 شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وزارت اقتصاد در نصب صندوق‌ مکانیزه فروش تسریع کند
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار تجهیز واحدهای خرده‌فروشی به صندوق مکانیزه فروش در زمان‌بندی مناسب شد.
 پنج شنبه ١٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برترین فناوریهای نوظهور سال 2017
بر اساس فهرستی که اواسط سال 2017 توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، طیف وسیعی از فناوری های پیشرفته، از جمله "برگ های مصنوعی" که CO2 را به سوخت تبدیل می کنند و تکنیک هایی که از هوا آب استحصال می کنند، به زودی می توانند نقش مهمی در مقابله با چالش های اساسی جهان ایفا کنند. این فناوری ها توسط شبکه کارشناسان مجمع جهانی اقتصاد و شورای آینده جهانی با همکاری مجله Scientific American و هیأت مشاوران آن انتخاب شده اند. هر فناوری بر اساس توان آن در جهت بهبود زندگی، تغییر صنایع و حفاظت از کره زمین انتخاب شده است. در این زمینه کارشناسان به دنبال نشانه هایی مبنی بر بلوغ و امکان پذیری این فناوری ها ظرف 3 تا 5 سال آینده نیز بوده اند. مورانت سونمز، رئیس مرکز انقلاب چهارم صنعتی و عضو هیئت مدیره مجمع جهانی اقتصاد در این مورد می گوید: " فناوری های جدید در حال تعریف مجدد صنایع، نامشخص کردن مرزهای سنتی و ایجاد فرصت های جدید می باشند و این در مقیاسی است که پیش از این هرگز دیده نشده است. موسسه های دولتی و خصوصی باید سیاست های درست، پروتکل ها و همکاری ها را برای ایجاد چنین نوآوری هایی به منظور شکل دهی یک آینده بهتر توسعه دهند، در حالی که از خطرات تغییرات تکنولوژیکی دوری می کنند".
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
بهبود 7 پله‌ای جایگاه ایران در شاخص رقابت‌پذیری اقتصاد
ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران در شاخص رقابت‌پذیری در سال 2017 تا 2018 از رتبه 76 در سال گذشته به رتبه 69 از میان 137 کشور مورد بررسی ارتقاء یافته و از میان 13 کشور حوزه خاورمیانه و شمال افریقا در جایگاه 8 قرار گرفته‌است.
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
13 آفت جذب پول
آسیب‌شناسی مشکلات تولید و سرمایه‌گذاری در ایران حاکی از آن است که معضلات اقتصادی اعم از تعمیق فساد و گسترش اقتصاد پنهان و رواج واسطه‌گری و تضعیف بنیه تولید در کنار رونق بخش‌های نامولد اقتصاد، ریشه در مشکلات عمیق‌تری دارد که بنیادی‌ترین آنها به ساختار نهادی ضدتولیدی اقتصاد ایران باز می‌گردد. ساختار نهادی ایران، به واسطه وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی، به‌گونه‌ای شکل‌گرفته است که به جای حمایت از بخش‌های مولد، مشوق فعالیت‌های نامولد شده است.
 پنج شنبه ٦ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر نوبخت: ٤ دستگاه بیشترین بودجه را می گیرند
هزینه‌های جاری دولت امکان کاهش ندارد. دست‌کم چهار دستگاه هستند که بیشترین سهم از بودجه به آنها اختصاص دارد و در‌عین‌حال نمی‌توان به بودجه آنها دست زد. وزارت دفاع، وزارت بهداشت، وزارت آموزش‌وپرورش و صندوق‌ بازنشستگی چهار نهادی هستند که بالاترین سهم‌بری از درآمدهای کشور را دارند. كارشناسان اقتصادي نگران روند رو به افزايش هزينه‌هاي جاري دولت هستند اما محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه، مي‌گويد: اعتبارات بخش جاري صرف انسان‌سازي شده است. او معتقد است كه چهار نهاد صندوق بازنشستگي، آموزش و پرورش، وزارتخانه‌هاي دفاع و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي حجم زيادي از بودجه جاري دولت را به خود اختصاص مي‌دهند و قوه مجريه نمي‌تواند اعتبارات مورد نياز اين بخش‌ها را كاهش دهد. نوبخت بارها در سخنان خود تأكيد كرد كه دولت يازدهم در راستاي دستيابي به اهداف اقتصاد مقاومتي، تلاش كرده كه وابستگي كشور به بودجه نفت را كاهش دهد.
 چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
غربالگری استانی یارانه‌بگیران نقدی
رئیس سازمان برنامه و بودجه از یک طرح جدید در حوزه هدفمند کردن یارانه‌ها پرده برداشت. محمد باقرنوبخت دیروز در یک نشست خبری از طرح استانی کردن شناسایی ثروتمندان سخن گفت. ایده‌ای که طرح آن تهیه شده و منتظر سنجش از سوی دولت است. در طرح جدید، شناسایی به مسوولان و مدیران محلی سپرده می‌شود. استاندار، بخشدار، فرماندار و دهیار مجریان طرح جدید خواهند بود. طرح جدید قصد دارد تا با کوچک کردن جامعه هدف خود، شناسایی را به شیوه مناسب‌تر انجام دهد.
 چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
غیبت فرماندهی در تجارت خارجی
دغدغه‌های ورود به بازارهای منطقه ناشی از نبود فرماندهی واحد در تجارت خارجی کشور است؛ محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات و خدمات سازمان توسعه تجارت بر این باور است که یک نهاد باید در کشور برای تجارت خارجی برنامه‌ریزی کند. درحالی‌که هم اکنون این وظیفه در سطح تمام وزارتخانه‌ها پخش شده است. در نتیجه سازمان توسعه تجارت نمی‌تواند به تنهایی در مورد معضلات تجاری تصمیم بگیرد. معضلاتی که بخشی از آن به رویکردهای نامناسب صادراتی برمی‌گردد. از سوی دیگر سازمان توسعه تجارت، رویکرد ورود به بازارهای جهانی را تغییر داده و الحاق به پیمان‌های منطقه‌ای را نسبت به الحاق به WTO در اولویت قرار داده است.
 چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر نیلی: مشکلات اقتصادی بدون اصلاح ساختار حل نمی‌شود
دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور تأکید کرد: ساختار فعلی اقتصاد ما نمی‌تواند سوخت لازم را برای یک اقتصاد خوب فراهم کند؛ بنابراین اگر می‌خواهیم به رشد قابل‌قبول در شرایط اقتصادی کشور برسیم باید ساختار اقتصاد را اصلاح کنیم.
 سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر ستاری: در ساختار دولتی اقتصاد مبتنی بر نوآوری شکل نمی‌گیرد
رییس ستاد توسعه فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ، با بیان اینکه هجمه ناشی از اقتصاد نفتی در مقابل جریان اقتصاد مبتنی بر خلاقیت و نوآوری ایستادگی می‌کند، مهمترین علت این چالش را ضعف ساختار آموزش کشور دانست و گفت :مهمترین ضعف در شکل گرفتن فرهنگ کارآفرینی نوآوری، آموزش که ایجاد ساختار کارآمد برای بروز نوآوری راهکار حل چنین چالش مهمی است. ستاری مهم ترین خلأ ساختار فعلی آموزش را اتکای صرف به دولت ارزیابی کرد و افزود: در ساختار دولتی نه تنها آموزش‌ و پرورش کارآمدی لازم را در تربیت نیروی انسانی خلاق و نوآور نخواهد داشت بلکه اقتصاد مبتنی بر نوآوری شکل نمی‌گیرد به همین ترتیب دانشگاهی که با پول دولت اداره شود نتیجه و سرنوشتی مشابه با صنعت دولتی دارد که در فضای رقابتی سالم فعالیت نمی‌کنند و برای ادامه حیات خود همواره متکی به رانت دولت است.
 سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
صعود سرمایه‌گذاری
٢٦‌میلیارد دلار فاینانس با بانک‌های خارجی منعقد شد اسحاق جهانگیری: برای جذب ٦٠‌ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری با بانک‌های خارجی مذاکره کرده‌ایم
 سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تجهیزات رایانه‌ای ولوازم بهداشتی بیشترین پرونده‌های قاچاق کشور
رئیس پلیس آگاهی ناجا ‌با تشریح اقدامات مرکز مبارزه با قاچاق سازمان یافته پلیس آگاهی گفت: بعد از تجهیزات رایانه‌ای،‌ لوازم بهداشتی بیشترین پرونده‌های قاچاق کشور را تشکیل می‌دهد.
 سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر نجفی: شهرداری تهران ٣٠‌ هزار‌ میلیارد تومان بدهی قطعی دارد
در شش ماه نخست سال‌جاری از کل بودجه مصوب ٧٢ درصد تأمین شده است که شامل ٨٠ درصد بودجه نقدی و ٦٠ درصد بودجه غیرنقد است. به‌عبارتی تنها شش‌هزارو ٧٠٠‌ میلیارد تومان از بودجه تأمین شده است. درحالی‌که باید حدود ٩‌ هزار میلیارد تومان درآمد می‌داشتیم. در کنار این ارقام اگر موضوع بدهی‌های شهرداری را نیز در نظر بگیریم، بالغ بر ١٦‌ هزار ‌میلیارد تومان به بانک‌ها (عمدتا بانک شهر) ٩‌ هزار‌ میلیارد تومان به پیمانکاران و پنج هزار‌ میلیارد تومان نیز برای پروژه‌های باز بدهکاری داریم. به‌عبارتی دیگر شهرداری تهران ٣٠‌ هزار‌ میلیارد تومان بدهی قطعی دارد. این یعنی حدود ١,٧ برابر کل بودجه سال‌جاری، بدهی قطعی وجود دارد.
 سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تشريح 6 ابرچالش اقتصاد ايران
اقتصاد ایران در سالهای اخیر یکی از عمیق ترین دوران رکودی خود را طی می کند که تبعات منفی فراوانی روی نرخ تولید ناخالص داخلی، تورم، بیکاری و سرمایه گذاری داشته است. برخی معتقدند کوتاه ترین مسیر برای برون رفت از این چالش بزرگ، بهبود فضای کسب و کار و میدان دادن هرچه بیشتر به فعالان اقتصادی بخش خصوصی است. از نظر این گروه کمک به تولید هرچه بیشتر، زمینه های رشد اشتغال، صادرات، سرمایه گذاری و بهبود تولید ناخالص داخلی را فراهم خواهد کرد؛ اما گروهی هم معتقدند که با توجه به شرایط موجود برای برون رفت از این بحران فراگیر باید الگوهای اقتصادی را تغییر داد.
 دوشنبه ٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماده 19 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی
ماده 19ـ هیأت واگذاری مجاز است حسب شرایط متناسب با مفاد این ماده از کلیه روشهای ممکن برای واگذاری بنگاهها و مالکیت (اجاره به شرط تملیک، فروش تمام یا بخشی از سهام، واگذاری اموال) و واگذاری مدیریت (اجاره، پیمانکاری عمومی ‌و پیمان مدیریت)، تجزیه، واگذاری، انحلال و ادغام شرکتها حسب مورد به شرح ذیل استفاده نماید:
 شنبه ١ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
موانع دیپلماسی اقتصادی در دولت دوازدهم
دوره دوم دولت حسن روحانی قرار است استراتژی و چهره متفاوتی داشته باشد؛ ازجمله این تغییرها قرار است در وزارت خارجه این دولت و کارکرد آن اتفاق بیفتد. براساس شعارهای انتخاباتی روحانی، وزارت خارجه او در دوره اول، هدف اصلی خود را رفع تحریم‌های هسته‌ای قرار داد که در پایان صد روز نخست نیز توانست توافق ابتدایی هسته‌ای را با قدرت‌های جهانی به سرانجام رساند. اکنون محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دو استراتژی بلندمدت وزارتخانه تحت امر خود در دولت جدید را «بهبود روابط با همسایگان» و «دیپلماسی اقتصادی» اعلام کرده است که هر یک به تنهایی می‌تواند گره‌گشای مشکلات کلان جمهوری اسلامی باشد. در این میان، مشکلات بسیاری نیز پیش روی دستگاه دیپلماسی ایران و سکانداران آن قرار دارد که بررسی آنها خالی از لطف نیست.
 شنبه ١ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
راه جدید دور زدن اداره مالیات!
برخی پزشکان دستگاه‌های «پوز» را به نام منشی‌هایشان کرده‌اند تراکنش‌های عجیب با رقم‌های چند‌ میلیون تومان در روز سازمان امور مالیاتی را به منشی‌ها مشکوک کرد
 شنبه ١ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان و فهرست کالاها و خدمات مرتبط
تولید کالاهای دانش بنیان، یکی از معیارهایی است که در فرایند ارزیابی و شناسایی شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه قرار می گیرد و لذا برای این منظور فهرستی از مصادیق کالاها و خدمات دانش‌بنیان تهیه و مبنای عمل قرار گرفته است. شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید: سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا بوده به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی: 1-به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد. 2-نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد. 3-منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.
 يکشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ابلاغ بسته حمایت از صادرکنندگان توسط جهانگیری
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی «بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی» را به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی که به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه مورخ ٩/٥/١٣٩٦ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است، از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری برای اجرا به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد
 چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نایلون‌های خرید سالانه حدود ٩٤٥‌میلیارد تومان هزینه به اقتصاد ملی تحمیل می‌کنند
در کرواسی هر شهروندی که کیسه پلاستیکی در طبیعت پیدا کند، می‌تواند آن را بفروشد فیلیپینی‌ها برای خرید از ساک‌های پارچه‌ای و پاکت‌های کاغذی استفاده می‌کنند کمپانی بنز از پلاستیک‌های بازیافتی در سپر خود استفاده می‌کند
 پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری از خصوصی‌سازی ناموفق در مخابرات
مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری به مشکلات حوزه مأموریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخته و در حوزه مقررات و سیاست‌گذاری به ضعف در بازتعریف جایگاه وزارتخانه در زمینه مأموریت‌های سیاست‌گذاری، تنظیم‌گری و فعالیت توسعه‌ای پس از خصوصی‌سازی شرکت مخابرات ایران و تشکیل شورای عالی فضای مجازی، خصوصی‌سازی‌های ناموفق شرکت مخابرات ایران و بخش‌های تابعه، تخریب فضای رقابتی و استفاده نامناسب از ظرفیت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، ضعف در نظارت و ناتوانی در ایجاد رقابت اشاره کرده است.
 پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
در گفت‌وگو با رئیس گروه مشاوران کمیسیون گردشگری در اتاق بازرگانی تهران مطرح شد
درآمدزایی هر گردشگر خارجی معادل ۴۰ بشکه نفت
یکی از معضلات گردشگری که همچنان با وجود چانه‌زنی‌های بسیار به نتیجه مورد نظر دست نیافته؛ ساماندهی تعطیلات رسمی و نظام بخشیدن به تعطیلات آخر هفته است. به گفته کارشناسان و فعالان گردشگری، توسعه گردشگری در کشور در صورتی محقق می‌شود که گردشگران زمان کافی برای سفر داشته باشند و این امر نیازمند ساماندهی تعطیلات در کشور است.
 پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
زيان ٩٠ هزار ميلياردتومانی ٢ دولت
دولت همه اعتباري را که امسال براي پرداخت يارانه نقدي از محل بودجه عمومي کشور پيش‌بيني شده بود، در پنج‌ماهه نخست امسال استفاده کرده و ديگر اجازه برداشت بيشتر ندارد. اين موضوع، اصل حرف نمايندگان منتقد دولت است که اعتقاد دارند دولت در موضوع هدفمندي و پرداخت يارانه‌ها شفاف عمل نمي‌کند. هادي قوامي، عضو کميسيون برنامه‌وبودجه مجلس هم ديروز گفت که دولت ١١ هزار ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني‌شده سال ٩٦ براي پرداخت يارانه نقدي را در پنج‌ماهه نخست سال پيش‌خور کرده و احتمال دارد تا پايان سال، ١١ هزار ميليارد تومان ديگر را نيز از منابع بودجه عمومي براي اين موضوع اختصاص دهد.
 چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت:
درآمد پایدار شهری
شهرها به‌عنوان بستری برای فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگیِ شهروندان عموما هزینه‌هایی را نظیر نگهداری فضاهای عمومی، خرید تجهیزات مناسب جهت حمل‌ونقل و مدیریت پسماندها دارند و علاوه بر آن، حقوق و دستمزد پرسنل شهرداری را نیز باید به آن اضافه کرد. تاکنون بیشترین درآمد شهر از محل ساخت‌وساز تأمین می‌شد. امروزه همه کارشناسان این شیوه تأمین مالی شهر را مسبب نابودی محیط‌زیست و اضافه‌شدن بی‌رویه جمعیت و پاسخگونبودن کلیه خدمات شهری مطرح می‌‌کنند.
 سه شنبه ١٤ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معاون اقتصادی رئيس جمهور: اولويت دولت، رونق غيرتورمی اقتصاد است
بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی با موضوع نقش نظام اعتباری بانک ها در حمایت از تولید و اشتغال با سخنان معاون اقتصادی رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد و رئیس كل بانك مركزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد. معاون اقتصادی رئیس جمهوری در این همایش اولویت اول دولت را رونق غیرتورمی در کشور بیان کرد و گفت: رسیدن به این کار نیازمند یک هماهنگی فرابخشی در حوزه های اقتصادی و یک نگاه کل نگرانه است.
 چهارشنبه ٨ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاد باید اولویت همه اعضا و بخش‌های دولت باشد
رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با تأکید بر لزوم کار جهادی و تلاش بی‌وقفه برای حل مشکل معیشت مردم فرمودند: اقتصاد باید اولویت همه اعضا و بخش‌های دولت باشد.
 يکشنبه ٥ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عضو شورای پول و اعتبار خبر داد
عوامل مهم رشد پایه پولی
عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه پرداخت تسهیلات مسکن مهر از طریق خط اعتباری بانک مرکزی یکی از عوامل رشد پایه پولی بوده است، گفت: عامل دیگر رشد نقدینگی، نیاز شدید بنگاه‌ها به نقدینگی در پی رشد نرخ ارز بوده است. پایه پولی به نسبت میان اسکناس عرضه‌شده توسط بانک مرکزی و مجموع دارایی‌های این بانک که به عنوان پشتوانه اسکناس، قابل‌قبول باشد گفته می‌شود. هرچه این نسبت بزرگ‌تر باشد، میزان نقدینگی و به‌ تبع آن تورم بیشتر است. به عبارت دیگر بزرگ بودن این نسبت نشانگر پایین بودن ارزش پول است.
 پنج شنبه ٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معاون اول رئیس جمهور: نظام اداری به مانعی برای توسعه كشور تبديل شده است
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به وظایف و مأموریت های متعدد وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: این وزارتخانه همانند سایر دستگاه‌های اجرایی نیست، بلكه كانون و مركزی است كه اگر موتور آن به خوبی حركت كند، اقتصاد ایران هم عملكرد خوبی خواهد داشت و حتی اگر كندی و ضعف در بخش‌های دیگر باشد، وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند اقتصاد ایران را به حركت درآورد.
 پنج شنبه ٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
درآمد مالیاتی حتی نیمی از هزینه‌های دولت را نیز تامین نمی‌کند.
بخش قابل توجهی از دارایی‌ بانک‌ها امروز یا استمهال شده یا مشکوک‌الوصول است. در هر حال، این دارایی برای بانک پول نقد تولید نمی‌کند. اگر بدین خاطر سود سپرده‌گذاران را نپردازیم، آیا این کنشگران اقتصادی می‌توانند خود را تطبیق دهند؟ چون نمی‌توانند، از محل سپرده‌های جدید پول سپرده‌گذاران قبلی را می‌دهیم. بدین نحو، امور ما فعلا می‌گذرد. باشد تا هر گاه مسوول بعد خواست پول سپرده‌گذاران امروز را تامین کند، کاسه چه‌کنم به دست گیرد. بودجه عمومی سال ۹۶ «398 هزار میلیارد تومان» است. کل درآمد غیرنفتی «174هزار میلیارد تومان» پیش‌بینی شده است. یعنی درآمد مالیاتی حتی نیمی از هزینه‌های دولت را نیز تامین نمی‌کند. بخشی از کسری درآمد با فروش نفت که منبع تجدیدناپذیر و فرانسلی است، تامین می‌شود. اصلاح ساختار بودجه مستلزم نوشتن بودجه بدون نفت است. کنشگران اقتصادی با افزایش مالیات تطبیق می‌یابند یا با اخراج نیمی از کارمندان دولت؟ فعلا ما نفت را می‌خوریم، باشد تا نسل بعدی کاسه چه کنم به دست گیرد.
 پنج شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
توقعات جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از 50 میلیارد دلاری نفت، باز تنظیم کنیم.
ما اینک با این واقعیت مواجهیم که درآمدهای بالاتر از 100 میلیارد دلار سال‌های نیمه دوم دهه 80، فعلاً تا چند سال دیگر، در دسترس نخواهد بود. پس اولین نکته مهم آن است که فضای جامعه و همچنین توقعات جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از 50 میلیارد دلاری نفت، باز تنظیم کنیم.
 چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصاددانان مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی کشور را تشریح کردند
حسین راغفر، اقتصاددان: سرانه هر تهرانی از سود بانکی ٥/١٠ میلیون تومان است فرشاد مومنی، اقتصاددان: مافیای سدسازی می‌خواهد تقصیر خشکسالی را به گردن قشر بی دفاع کشاورز بیندازد محسن ایزدخواه، کارشناس بازار کار: صندوق های بازنشستگی با کتمان کاری اداره می شوند
 سه شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
کارکرد و هوشمندی فناوری تابلوی الکترونیکی آنلاین US Debt Clock در زمینه تنظیم سودبانکی
ایالات متحده آمریکا روز به روز بیشتر در باتلاق بدهی فرو می رود. شمار زیادی از تحلیل گران اقتصادی در درون خود آمریکا هشدار می دهند که پیکره اقتصاد آمریکا با همه بزرگی و اندازه آن، زیر بار سنگین بدهی دولتی نحیف شده است. تحلیل گران بدبین تر حتی صحبت از فروپاشی آمریکا در آینده نه چندان دور می کنند. چه این گمانه ها را بدبینانه یا بزرگنمایی شده بدانیم، چه قرین با حقیقت، واقع مطلب آن است که بدهی دولتی(یا بدهی ملی) آمریکا (Public Debt)به مرز 20.000.000.000.000 دلار، یا در یک کلام، 20 «تریلیون» دلار نزدیک می شود. هوشمندی فناوری تابلوی الکترونیکی آنلاین US Debt Clock به مدیران دولتی و مردم به صورت آنلاین آخرین وضعیت کشور را قرار می دهدتا برای مثال براساس میزان اشتغال، سود بانکی را تنظیم نمود. این روش در تالار بورس امریکا به شدت پی گیری می شود.
 دوشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
عدم امکان فعالیت در شبکه بانکی بین‌المللی با قانون پولی بانکی‌ چهل سال پیش
می‌خواهیم با دنیای قرن بیست و یکمی تعامل کنیم، اما با قانون تجارتی که 85 سال پیش در مجلس مشروطه تصویب شده! می‌خواهیم در شبکه بانکی بین‌المللی فعال باشیم، اما با قانون پولی بانکی‌ای که چهل‌سال پیش نوشته شده. ضعف حکمرانی از اینجا شروع می‌شود.
 چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سه اولویت اقتصاد ایران
موقعیت اقتصادی ایران درحال حاضر از گذرگاه سختی عبور می‌کند. در قالب اقتصاد کلان و باتوجه ویژه به اقتصاد سیاسی بسیاری از نکات از جانب اقتصاددانان مطرح شده و مورد موشکافی قرار گرفته و راه‌حل‌هایی هم ارائه شده است. لیکن به لحاظ فزونی مشکلات و بعضا بن‌بست‌ها پیوسته توجه دست‌اندرکاران از موضوعی به موضوع دیگر معطوف می‌شود. اگرچه تمامی مسائل و مشکلات مطروحه از اهمیت بالا و حیاتی برخوردارند، مع‌الوصف ارائه اولویت ضرورت بیشتری پیدا می‌کند و با وجود رویارویی همزمان با یکایک موانع تمرکز را باید بر اولویت‌ها قرار داد. به‌نظر می‌رسد با بررسی شرایط اقتصادی ایران و نیاز مبرم به راه‌اندازی و رشد تولید و در نتیجه اشتغال‌زایی، سه مورد زیر در صدر اولویت‌ها قرار می‌گیرند.
 يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ساز و کار ایجاد هماهنگی و نظارت بر اقتصاد
در آستانه شروع فعالیت دولت دوازدهم، از مباحث مهم دانشگاهیان، کارشناسان و علاقه‌مندان و دلسوزان پیشرفت اقتصادی کشور، بحث انتخاب تیم اقتصادی است. عملکرد گذشته اقتصاد، انباشت مشکلات و نابسامانی‌های موجود و اصلاحات ضروری آینده، درخواست چیدمان منطقی مسوولان را با مشخصه‌های دانایی و توانمندی و همچنین مسوولیت‌پذیری و تعهد، به یک مطالبه عمومی از دولت جدید تبدیل کرده است.
 چهارشنبه ٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
علت‌العلل مشکلات اقتصادی
بدون شناسایی ریشه‌های مشکل نمی‌توان چاره کارآمدی برای آن اندیشید. این حکم روشن عقل سلیم اغلب در تحلیل مسائل اقتصاد ایران نادیده گرفته می‌شود. علت بروز این معضل در پیچیدگی پدیدارهای اقتصادی و تشخیص درست روابط علت و معلولی در میان آنها است و این خود به فقدان تئوری علمی منسجم برای توضیح مساله باز می‌گردد.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نشانی تیم اقتصادی کارآمد کابینه از سوی 71 اقتصاددان
71 اقتصاددان کشور در نامه‌ای به حسن روحانی دوره چهارساله پیش رو را یک فرصت تاریخی برای عبور از چالش‌های اقتصادی عنوان کردند. به اعتقاد امضاکنندگان این نامه یکی از الزامات عبور از چالش‌ها داشتن تیم اقتصادی کارآمد و هماهنگ است. اقتصاددانان امضاکننده نامه اعتقاد دارند «تخصص در امور اقتصادی»، «سیاست‌گذاری مناسب برای چالش‌های کنونی»، «دیپلماسی و اطلاع‌رسانی صحیح»، «مقبولیت در میان اقتصاددانان و مردم»و... از جمله ویژگی‌های مسوولان اقتصادی دولت دوازدهم است. آنان از روحانی خواسته‌اند در انتخاب تیم اقتصادی به این نکات توجه کند.
 سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعدی >>