چاپ        ارسال به دوست

طرح کلان ملی تخم مرغ SPF افتتاح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این مراسم دکتر محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر اسکندر زند معاون وزير و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي به همراه دکتر پیمان صالحی رییس مرکز طرح های کلان ملی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر حمید کهرام رییس کل موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از فرایند این طرح بازدید کردند.
زین‌الدین در مراسم افتتاح طرح کلان ملی تخم مرغ SPF عنوان کرد: هدف معاونت علمی کمک به گلوگاه های دانش و فناوری است تخم مرغ SPF نیز یکی از مواردی بود که گرچه در مورد آن دچار تحریم نبودیم اما به فناوری آن نیز تا کنون دست نیافته بودیم، که با حمایت و پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری موسسه رازی توانستیم به این دانش فنی دست پیدا کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت تولید پنج هزار تخم مرغ SPF در هفته بیان کرد: در حال حاضر این مرکز با تولید روزی 100 تخم مرغ فعالیت خود را آغاز کرده است و به نظر میرسد بتواند بخش عمده ایی از نیاز کشور را رفع کند. در مقوله تولید انجام شده در کشور به صادرات این محصول نیز می‌اندیشیم و باید بدانیم که صادرات تنها راه برای کسب در آمد نیست بلکه اقدامی برای توانمندسازی بیشتر است.
در ادامه دکتر حمید کهرام رییس کل موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بیان کرد: نزدیک به 30 سال است که هر هفته ما وارد کننده تخم مرغ های SPF هستیم. و امروز خوشحالیم که با تلاش متخصصین موسسه رازی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این فناوری پیچیده دست یافته‌ایم.
وی در ادامه تصریح کرد: در دنیا تنها 10 کشور دارای این فناوری هستند که امروز ایران نیز به آنها پیوسته است.
کهرام با اشاره به ارزبری ورود تخم مرغ های SPF گفت: هر تخم مرغ SPF که از کشورهای دیگر خریداری می¬شود برای ما در حدود 3 دلار هزینه دارد که برآورد ما از میزان تولیدی تخم مرغ های SPF ایرانی کمتر از 1 دلار است.
در ادامه این مراسم، از ساختمان در حال احداث پروژه خط تولید سرم های ضد مار گزیدگی و عقرب گزیدگی با حضور زین‌الدین و صالحی بازدید به عمل آمد.


 


١٢:٠٧ - دوشنبه ١ تير ١٣٩٤    /    عدد : ٦٦٩    /    تعداد نمایش : ٥٨٥٧