چاپ        ارسال به دوست

درباره بیماری ابولا

بیماری ابولا(Ebola) يك بیماری ویروسی بوده كه از علائم آن تب و خونریزی است كه در ۵۰ تا ۹۰درصد بیماران علامت‌دار به مرگ منجر خواهد شد. بیماری ویروسي ابولا (EVD) برای اولین‌بار در سال 1976 در 2 مکان به‌طور هم‌زمان یکی در Nzaraسودان و دیگری در Yambukuجمهوری دموکراتیک کنگو ظاهر شد. محل وقوع بیماری در کنگو، در روستایي نزدیک رودخانة ابولا بود که از آن به بعد این بیماری نام این رودخانه را به خود گرفت. بعد از ۲تا ۲۱روز علائم اين بيماري ظاهر می‌شود. تمام موارد ابتلا و مرگ در اثر این بیماری فقط در افریقا مشاهده شده است (البته برخی موارد آلودگی در برخی از آزمایشگاه‌ها مانند یک مورد در انگلستان و دو مورد در روسیه مشاهده شده است). اولین مورد تأییدشده از انتقال این ویروس به امریکا از یک مسافر تشخیص داده شده است كه مربوط به اوایل مهرماه سال جاری است. بیمار با بروز ناگهانی تب، ضعف شدید، درد عضلانی، سردرد و گلودرد به پزشک مراجعه می‌کند. اخیراً کشت سلولی این ویروس نیز مقدور شده است و حتی می‌توان آنتی‌بادی‌های تشکیل‌شده علیه این ویروس را در بدن بیماران تعیین کرد.
 
روش‌هاي انتقال
تصور می‌شود خفاش میوه‌خوار از خانوادة Pteropodidaeمیزبان طبیعی ویروس ابولاست. انتقال ابولا به انسان از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات، اعضا و یا سایر مایعات بدن حیوانات آلوده مانند شامپانزه، گوریل، خفاش میوه‌خوار، میمون، بزکوهی جنگل و خارپشت بیمار یا مرده صورت می‌پذیرد. سپس ابولا در انتقال انسان به انسان از طریق تماس مستقیم (از طریق پوست آسیب‌دیده یا غشای مخاطی) با خون، ترشحات، ارگان و یا سایر مایعات بدن افراد آلوده (شیر مادر و اسپرم) و یا با سطوح و مواد آلوده به این مایعات (براي مثال ملافه و لباس) صورت می‌گیرد. محل‌های ورود ویروس به بدن، شامل بینی، دهان، چشم‌ها، زخم‌ها، بریدگی‌ها و خراش‌هاست.
 
نشانه‌های بیماری ویروسي ابولا
دورة رشد نهفته یعنی فاصلة زمانی از آلودگی به این ویروس تا شروع علائم 2 تا 21 روز است که به‌طور متوسط 8 تا 10 روز است. اولین نشانه‌های این بیماری شروع ناگهانی تب همراه با خستگی (بیش از 6/38 سانتیگراد)، درد عضلانی، سردرد شدید و گلودرد است. علائم ثانویة این بیماری استفراغ، اسهال، جوش، نشانه‌های اختلال در عملکرد کلیه و کبد و در بعضی موارد، خونریزی‌های داخلی و خارجی (براي مثال تراوش از لثه و خون در مدفوع) است. یافته‌های آزمایشگاهی شامل تعداد کم گلبول‌های سفید خون و پلاکت‌ها و افزایش آنزیم‌های کبدی است.
 
پيشگيري و كنترل
برای از بین بردن ویروس ابولا می‌توان از حرارت استفاده کرد (حرارت به مدت 30 تا 60 دقیقه در دمای 60 سانتیگراد یا جوشاندن به مدت 5 دقیقه). درخصوص سطوح، از یکسری حلال‌های چربی مانند برخی محصولات بر پایة الکل، شوینده‌ها، سدیم هایپوکلریت (وایتکس) نیز می‌توان استفاده کرد.
 
روش‌های درمانی در حال بررسي
· گروه تحقیقاتی از تایلند مدعی ساخت داروی ضد ابولا شده است و درحال‌حاضر فرایند انتخاب پنج نمونه از داروهای ساخته‌شده از بین 100 دارو را انجام داده و آن را برای آزمایش به سازمان بهداشت جهانی ارسال کرده‌اند؛
· درمان ابــولا با نانو طلا؛
· درمان ابولا با داروی قلب
سازمان جهانی بهداشت(WHO) برای مقابله با ویروس ابولا هشت روش درمان و دو واکسن را تجویز کرده است:
· واکسن شمارة یک توسط GlaxoSmithKline؛
· دومین واكسن ابولا توسط شركت امريكايي «نیولینک ژنتیک» ارائه شده است.
شايان ذکر است بیماری ابولا تاکنون جان دست‌کم 5657 نفر را گرفته و بیش از 11000 نفر را مبتلا کرده است.


١٥:٠٣ - يکشنبه ١٨ آبان ١٣٩٣    /    عدد : ٤٥٦    /    تعداد نمایش : ٤٨٧٢