چاپ        ارسال به دوست

اولین جلسه هم اندیشی مدیران عامل محترم شرکت های تولیدکننده مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی

اولین جلسه ی “هم اندیشی مدیران عامل محترم شرکت های تولیدکننده مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی

با هدف تصمیم گیری جامع و اتخاذ وحدت رویه مناسب توسط کلیه ی شرکت ها در خصوص

  • تیپ فروش
  • همسان سازی قراردادهای فروش
  •  ضمانت اجراهای عدم پرداخت از سوی مصرف کننده
  •  ضمانت اجراهای تخلف از پیمان فروش توسط فروشنده

آیا در قراردادهای فروش محصولات مشترک، می توان “قراردادهای نمونه” ای را تنظیم نمود تا به اجماع تولیدکنندگان مشترک رسیده و از راهسوء استفاده مصرف کنندگان را گرفت؟

در چه صورتی تولیدکنندگان می توانند به داروسازان امتیازات فروش ارائه کنند در حالی که شرایط فروش سایرین را مختل ننمایند؟

آیا باید امتیازات خرید میان تمام تولیدکنندگان مشترک باشند؟

ضمانت اجرا برای رعایت تعهدات بالا چه می تواند باشد؟

جایگاه رقابت در همسان سازی قراردادهای فروش چه خواهد بود؟

در چه صورتی تولیدکنندگان می توانند به داروسازان امتیازات فروش ارائه کنند در حالی که شرایط فروش سایرین را مختل ننمایند؟

سه شنبه 1394/11/13

اتاق بازرگانی ایران

شرح خبر:

پیش از آغاز جلسه هم اندیشی جلسه هیئت مدیره سندیکا در محل اتاق بازرگانی با حضور اعضای محترم هیئت مدیره، تشکیل گردید.

 

 

 

 

photo_2016-02-03_11-10-25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در ادامه…

اولین جلسه ی “هم اندیشی مدیران عامل محترم شرکت های تولیدکننده مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی” برگزار گردید.

در آغاز جلسه جناب آقای مهندس اختراعی رییس هیئت مدیره سندیکا مواردی را متذکر شدند:

1. افزایش سه برابری نرخ ارز، کاهش سرمایه در گردش شرکت ها، محدود شدن منابع مالی بانک ها و پیگیری آن ها جهت بازگرداندن معوقه های بانکی و افزایش بهره ی وام ها، واسطه گری شرکت های پخش و تاخیر در دریافت مطالبات آن ها از داروخانه ها و بیمارستان ها به دلیل تعویق پرداخت های بیمه ای و … شرایط بحرانی را در صنعت دارو ایجاد نموده است.

2. در این شرایط رقابت های فاسد شرکت های تولیدکننده عموما سبب Damping یا به عبارتی ورشکستگی رقبای آن ها می گردد. البته خسارت چنین اتفاقاتی تنها متوجه تولیدکننده نبوده و اثرات مخرب عمومی را به همراه خواهد داشت. ما به دنبال راهکاری هستیم که شرکت های تولیدکننده مواد اولیه دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی بتوانند در فضایی سالم به رقابت پرداخته و در شرایط اقتصادی مذکور نه تنها زمین نخورند، بلکه چرخه تولید آن ها روز به روز رونق گرفته و به شرایط مناسب مالی دست یابند. با توجه به تجربه و شرایط کنونی، یافتن الگوی مناسبی جهت رقابت و فروش شرکت ها و پیگیری اجرایی شدن آن از طریق این سندیکا راهکاری مناسب جهت برون رفت ازین بحران هاست.

3. شرکت ها به دنبال افزایش تولیدات خود باشند و برای آن برنامه ریزی کنند. شرایطی را برای واردات در نظر گرفته ایم که ازین پس شرکت های داروسازی خیلی به واردات تمایل نخواهند داشت. البته کاهش واردات به دلیل نبود ارز نیز امری طبیعی خواهد بود.

در ادامه جناب آقای دکتر کریمیان به عنوان مقدمه افزودند:

 لازم است برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی WTO و حضور مثبت و موثر کارخانجات ما، مدیران به طور کامل با قوانین WTO و مواردی از جمله ISIC آشنایی کامل پیداکنند. باید قبل از ورود به این شرایط جدید،خود را آماده کنیم. تنها راه نجات صنعت دارو پیاده سازی سیستم MGS است.  

 

 

آقای مهندس اختراعی: 
سال ها سازمان بهداشت جهانی ایران را به عنوان الگوی پیاده سازی نظام ژنریک به تمام دنیا معرفی می کرد. اما امروز…

 

سپس بحث بین اساتید و مدیران محترم به ترتیب زیر انجام شد:

آقای دکتر کریمیان: 
هولدینگ ها برای ما مشکل ساز شده اند، آن ها می بایست فقط از شرکت های زیرمجموعه خود خرید کنند. 
آقای ریاحی:
خب این مساله حق آن هاست.
آقای مهندس اختراعی:

شاید بتوان در این مورد شرایطی را جهت بهبود این وضعیت ایجاد کرد.

آقای مهندس قیداری:
ما همیشه نقد خرید کرده ولی مجبوریم نسیه بفروشیم. ما همواره مجبوریم، برای سال آینده خرید مواد اولیه را انجام دهیم. بنابراین، منابع مالی ما دچار مشکل می شود. بازپرداخت ها باید عادلانه باشد.

آقای قیداری؛ژلاتین کپسول ماده اولیه خود را از اروپا تهیه می کند، اما عموما مواد اولیه از هند می آیند. مورد ژلاتین کپسول یک مورد خاص است که قابل پیگیری می باشد. به نظر اینجانب، بهتر است به هنگام فروش، 25% نقد و مابقی طی 2-3 قسط پرداخت شود.
آقای دکتر مصباحی: 
به نظر اینجانب، بهتر است به هنگام فروش، 30%نقد و مابقی طی 4-3 قسط پرداخت شود.
 آقای مهندس وزیری زاده: 
شاید تعیین درصد مشخصی صحیح نباشد و شرکت داروسازی توان پرداخت نداشته باشد. بانک ها باید به صنعت دارو نگاه ویژه ای داشته باشد. زیرا صنعت ما فوق استراتژیک است و قطعا با صنایع غذایی تفاوت دارد. منابع مالی باید ازین نحو تامین گردد.

آقای دکتر عبدالله پور: 
از آنجا که همیشه ترس از واردات مواد اولیه وجود داشته، ما مجبور بوده ایم با داروسازها راه بیاییم. اما حقیقت این است که باید ازین پس با جدیت بیش تری به قوانین منطقی که تدوین می شود، عمل نماییم. به عنوان مثال حتی شرکت های خریدار باید متعهد باشند که در صورت تاخیر در پرداخت بدهی خود باید 3% معوقه بپردازند، چرا که در واقعیت ما مجبوریم که این معوقه ها را به بانک پرداخت نماییم.
فروش ما کاملا با فاکتور انجام می شود، در صورتی که باید با چک و سند این کار صورت گیرد. بهانه داروسازی ها در این مورد این است که ما نیز محصولات خود را با فاکتور به شرکت های پخش تحویل می دهیم.

نماینده شرکت داروشیشه:
تنها مشکل شرکت های مشتری ما نیستند، آن ها خود از شرکت های پخش مطالباتی دارند. ما باید با سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز تعامل داشته باشیم.
آقای ریاحی: 
ما خودمان جز شرکت های پخش نیز هستیم. شرکت های پخش نیز واقعا دچار مشکل هستند. وضعیت کاری بیمه ها واقعا مشکل ساز شده است. 
 آقای دکتر مصباحی: در زنجیره تامین منابع مالی باید سرحلقه ها را نیز در نظر بگیریم. متاسفانه ما حلقه آخریم. حتی باید به سرحلقه اولیه یعنی قیمت گذاری دارو نیز بسیار توجه شود.
 آقای دکتر زهرایی: 
بهتر است، در جلسات بعدی آقای دکتر محلاتی، رئیس سندیکای پخش دارو نیز حضور داشته باشند.
آقای مهندس وزیری زاده:
به نظر بنده، کار را شلوغ نکنیم، ما با سندیکای داروسازی تعامل می کنیم، آن ها خودشان با پخش ها به نتیجه برسند.

 آقای مهندس اختراعی:
بنده نیز با حضور پخش در جلسات موافق نیستم ولی این مورد حتما در کمیته بررسی شود. باید در این مورد تعامل داشته باشیم تا به داروسازها لطمه وارد نشود.

آقای دانشفر: 
بهتر است در کشورهای موفق در حوزه دارو، بررسی انجام شود. تا اگر الگوهای موفقی در این زمینه وجود دارد، شناسایی و از آن ها استفاده شود.
آقای مهندس اختراعی: 
در هند، سندیکاها خیلی قوی بوده و نظارت بسیار جدی دارند. در برخی مواقع برای حمایت از تولیدکننده شرکت های داروسازی خود را مجبور می کنند تا از منابع خاصی خرید خود را انجام دهند.
-دوستان الگوها را مطالعه و بهترین ها را به کمیته ارائه دهند.
آقای دکتر کریمیان:
مدل های مالی با شرایط اقتصادی هر کشوری تعیین می شود و مختص آن کشور خواهد بود.

 آقای دکتر ثقفی نیا: 
– یافتن یک الگوی مناسب، بسیار سخت بوده و نیازمند بررسی های زیاد و تشکیل چندین جلسه هم اندیشی می باشد.
– ما اباید تمام ابعاد مساله را در نظر بگیریم:
1. بازار دارو بسیار به هم ریخته و مشتری های ما دچار آشفتگی هستند. مشتریان ما قدرت خرید خود را از دست داده اند.
2. برخی از شرکت های خودمان قوانین را زیر پا می گذارند. روش قیمت گذاری صحیح و خاصی نداشته و گاها قیمت ها را به سقف می چسبانند. این کار اعتماد بین ما و داروسازی ها را از بین می برد.

 

photo_2016-02-03_11-10-36
 

 

 

 

 

 

 

 

 

آقای مقدم: 

در رابطه با تولید کنندگان مواد اولیه گاها” دیده می شود که قیمت گذاری های صحیحی صورت نمی پذیرد.
3. باید شناسایی شود که رقبای ما چه کسانی بوده و با شرایطی با ما به رقابت می پردازند.
4. شرایط سازمان غذا و دارو بسیار نابسامان بوده و دائما شاهد تغییرات هستیم. ما واقعا در سازمان غذا و دارو حامی نداریم. بودجه ی 95 قابل بررسی است. آیا واقعا بودجه های پیش بینی شده به این صنعت تزریق می گردد؟
آقای مهندس اختراعی:
الان در دوران بحرانی تحریم نیستیم، اما تغییر و تحولاتی در حوزه سلامت دائما انجام می شود. ما باید مکانیزم و مقرراتی را داشته باشیم تا در این وضعیت ضربه نخوریم.
بودجه سال 95 نیز امیدوارکننده نیست، سازمان تامین اجتماعی حتی در پرداخت حقوق بازنشستگانش دچار مشکل شده است.
5. سندیکا از ما حمایت می کند، اما به دلیل عدم انجام Bench Mark از قبل پیش بینی های لازم انجام نشده و اقدامات به هنگام مواجهه با مشکلات صورت می پذیرد.

آقای مهندس ستارپور:
صنعت ما( سیناشیشه) بسیار مهم بوده و ما با تلاش در شرایط تحریم به این جایگاه رسیده ایم. سندیکا، باید از سیناشیشه حمایت کند.

آقای دکتر زهرایی:
نقش بانک ها بسیار موثر است. یکی از مشکلات این است که بانک مرکزی LC بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان را قبول ندارد، چون سرمنشا فساد است.
 آقای دکتر عبدالله پور:
بانک ها ما را با مواد غذایی یکسان در نظر می گیرند.
 آقای مهندس اختراعی: 
قبلا تعاملات خوبی داشتیم، امروزه فضای توافق با بانک ها بسیار بهتر شده است. بانک ها باید ما را مشمول پرداخت ها مدت دار نمایند.
– شرکت های داروساز به تعهدات خود پایبند نیستند و حتی به میزان تناژ متعهد شده در نهایت خرید خود را انجام نمیدهند. ما علاوه بر تنظیم قراردادها و گرفتن تعهدها بین خودمان باید از داروسازها نیز تعهد بگیریم. 
 آقای مهندس اختراعی: 
بله این مورد نیز باید در قراردادها لحاظ شود، اما داروسازها هم چاره ای ندارند،زیرا خرید آن ها به وضعیت بازار بستگی دارد.

آقای مهندس موسوی:
– ما واقعا به مشکل برخوردیم که این جلسه برپا شده است. در اوایل کار ما از مشتریان خود پیش پرداخت دریافت کرده و بعد ماده مورد نظر را به آن ها تحویل می دادیم. اما امروز به جایی رسیده ایم که داروسازها ما را تهدید می کنند که اگر ما را به صورت نسیه تامین نکنید، وارد خواهیم کرد!
این مساله واقعا باید ریشه یابی شود. این شرایط به وجود آمده کم کم به سمت از بین رفتن مشروعیت داروی ایرانی پیش می رود. دیگر کسی نه مردم و نه پزشکان اعتقادی به داروی ایرانی ندارند. این اوضاع، اثر مستقیمی بر کار ما گذاشته است. اگر این مسائل فرهنگی ریشه یابی و حل نشود، حتی با تعریف و اجرای بهترین الگوی فروش چند سال بعد زمین خواهیم خورد. باید با دانشکده های داروسازی و علوم پزشکی وارد تعامل شویم.
آقای دکتر کریمیان: 
دارو با سه خط کش سنجش می شود. معیارها کامل مشخص است. در هیچ جای دنیا، هیچ فردی اجازه ایراد اتهام به داروهای ژنریک ندارد و این مساله پیگرد قانونی داشته و بدون ارائه آمار در دادگاه فرد مدعی متهم خواهد شد.

 آقای مهندس طهماسبی:
صداقت در رفتار باید اولویت اول در عمل به تعهدات قرار گیرد.

آقای مقدم: 
حقیقت این است که زمان تحمیل گذشته است و اکنون زمان تعامل می باشد.باید واقعا دید که آیا شرکت های داروسازی توان پرداخت دارند یا خیر؟ نمی توان به این مساله تک بعدی نگاه کرد و لازم است تا دو سندیکا حتما در مقابل هم مذاکره کنند. اکنون دچار بحران هستیم و با نداشتن برنامه ی صحیح قطعا به مرگ تولید داخلی خواهیم رسید.

در نهایت از اساتید بزرگوار دعوت به عمل آمد تا در غالب کمیته ای به موضوعات مطرح شده رسیدگی کنند.
و در نهایت جناب آقای مهندس اختراعی اعلام نمودند: 
– شرکت هایی که در هر یک از محصولات خود رقیبی دارند به دبیرخانه سندیکا اعلام کنند.
– شرکت ها کلیه نقطه نظرات، پیشنهادات و طرح های خود را در اختیار کارگروه قرار دهند.

منبع: سنديکای توليدکنندگان مواد دارويی، شيميايی و بسته بندی دارویی


١٥:٤٣ - سه شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٥    /    عدد : ١٣٧٠    /    تعداد نمایش : ٣٤٤٨