چاپ        ارسال به دوست

واحد رصد

رصد آینده (شماره 1): نسل پنجم شبکه های تلفن همراه 5G

واحد رصد

 

معرفی فناوری

  5Gنسل بعدی شبکه های  تلفن همراه است که نسبت به نسل چهارم سرعت دانلود 30 تا 50 برابر، امکان ارتباط به صورت رسانه جاری(مثلا تلویزیون های اینترنتی) در ساعات زیاد و نیز مصرف بدون محدودیت داده ها در مقیاس گیگابایت را از طریق تلفن همراه برای افراد فراهم می کند. به عنوان مثال در شبکه نسل پنجم  صفحه‌های اینترنت بلادرنگ باز می‌شوند و کاربران برای دانلود نیز سرعت بسیار بالایی را در اختیار خواهند داشت، در حال حاضر دانلود یک فیلم سینمایی با کیفیت معمولی با در نظر گرفتن بهترین پهنای باند نسل چهارم حدود ۴ دقیقه به طول می‌انجامد؛ اما در شبکه ها نسل پنجمبرای دانلود همان فیلم تنها به چند ثانیه زمان نیاز خواهد بود.

   5Gبا به ارمغان آوردن سرعت بیشتر و عملکرد بهتردر شبکه های  تلفن همراه، فرصت های بزرگی را برای اینترنت اشیا، کیفیت و سرعت بالاتر پخش ویدئو، واقعیت افزوده و مجازی، خانه ها و شهرهای هوشمند، کنترل خودروهای خود ران و موارد متعدد دیگر با هزینه، مصرف باتری و تأخیر کمتر از نسل چهارم میسر می سازد.

چالشهای فناوری

   بهبود آنتن‌دهی در فضای داخلی ساختمان‌ها

   گیرنده‌هایی که در بدنه گوشی‌های هوشمند امروزی جا بگیرند.

 

ویژگی ها و عملکرد فناوری

  •  هنوز برای این فناوری تعریف و استاندارد کاملی ارائه نشده است.
  •   پهنای باند 100 مگابیت بر ثانیه تا 1گیگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت قابل دستیابی 20گیگابیت بر ثانیه برای کاربران عمومی پیش بینی شده است. 
  •  ژاپنی ها یک شبکه نسل پنجم تلفن همراه را با سرعت 48 گیگابیت بر ثانیه آزمایش کرده اند.
  •   طیف فرکانسی نسل پنجمامواج میلی متری است(6 تا 30 گیگا هرتز).
  •  نسل پنجمعلاوه بر گوشی های هوشمند، قابلیت پشتیبانی سایر ابزارها نظیر ساعت‌های مچی هوشمند، گجت‌های تناسب‌اندام و هدست‌های واقعیت مجازی به صورت بیسیم برای بازیهای اینترنتی چند نفره را دارد.

 

.........

 

 

تاریخ های مهم آینده

  •   شرکت ورایزن Verizonمصمم است که این فناوری را در سال 2017 به صورت همگانی عرضه کند
  •   شرکت مخابراتی AT&Tبا همکاری شرکتهای اریکسون،اینتل و کوالکوم قصد دارد در سال 2017 اولین شبکه تلفن همراه مبتنی بر فناوری نسل پنجم تلفن همراه را برای استفاده صاحبان مشاغل در شهرآستین ایالت تگزاس آمریکا راه اندازی کند.
  • مقامات رسمی کره جنوبی اعلام کرده‌اند برنامه‌ریزی گسترده‌ای را به‌منظور ارائه پیش‌نمایشی از شبکه نسل پنجم در المپیک زمستانی 2018 که در شهر پیونگ‌چانگ این کشور برگزار خواهد شد، انجام داده‌اند.
  •  پیش بینی می شود عموم مردم جهان در سال 2020 بتوانند از خدمات نسل پنجم تلفن همراه بهره مند شوند.
  •   5Gتا سال 2025 در سطح گسترده‌ای با ابزارها و گجت‌ها سازگار خواهد شد.

 

دانلود فایل PDF


١٦:٢٩ - يکشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٦    /    عدد : ٢٤٢٥    /    تعداد نمایش : ٣٨٨٥