چاپ        ارسال به دوست

سونامي جمعيت سالمند ایران در اوایل دهه 1420

معرفی نقشه تصویری پیامد های سالخوردگی جمعیت در ایران 1430 
تهیه و تنظیم : رصد خانه علم وفناوری پژوهشگاه شاخص پژوه

هرم سني جمعيت كشور به سمت سالخوردگی پيش مي رود. متخصصان علوم جمعيت شناسي بیان می کنند در صورتي كه يافته هاي حاصل از سرشماري نفوس و مسکن به آينده تعميم يابد، قابل پيش بيني است که طي سال هاي 1385 تا 1430 نسبت سنی جمعيت به کمتر از 15 ساله کاهش و نسبت جمعيت 15 الي 59 ساله و جمعيت سالمند افزايش يابد. در حال حاضر نتايج حاصله گوياي آن است که اوايل دهه 1400 هجري شمسي، جمعيت ايران رو به سالمندي خواهد رفت و به اين ترتيب در اوايل دهه 1420 کشور با "سونامي جمعيت سالمند" رو به رو خواهد شد. 
نتايج یک تحقیق، نشان مي دهد جمعيت کشور از حدود 70 ميليون و 500 هزار نفر در سال 85 به حدود 90 ميليون نفر در سال 1430 خواهد رسيد. به عبارت ديگر رنج سنی جمعيت ايران در اين دوره 45 ساله، نزديک به 30 درصد رشد خواهد داشت. در حالي که رشد جمعيت سالمند 400 درصد خواهد بود. اکنون مي توان با قاطعيت اظهار داشت با توجه به واقعيت هاي موجود در جامعه، در صورتي که پيش بيني مسئولان و برنامه ريزان براي سال هاي آينده ، از هم اکنون کليد نخورد، در چند دهه ديگر، ايرانيان با هموطناني سالخورده، بيمار و فقير روبرو خواهند بود که مشکلات آن ها، به مراتب از اکنون که جوانند بيش تر است، زيرا جواني مي رود و دردهاي پيري بر جا خواهد ماند. ازاين رو به نظر مي رسد تصميم ها بايد متناسب با نياز زمان باشد. تصميم به رها سازي كنترل جمعيت امروزه ضروري است، همان گونه كه در زماني تصميم به كنترل جمعيت ضروري به نظر مي رسيد.
نقشه تصویریِ پیامد های سالخوردگی جمعیت در ایران 1430 که توسط پژوهشگران رصدخانه علم و فناوری پژوهشگاه شاخص پژوه تهیه و طراحی گردیده، پیامدهای سالخوردگی در ایران 1430 را به نمایش در آورده است ،که این پیامد ها در سه محور اقتصادی-اجتماعی ، سلامت و فناوری بررسی و تحلیل شده است.در طراحی این نقشه تصویری، که در آن از نمودار هرم سنی جمعیت 1390 (شکل شماره 1) و 1430(شکل شماره 2) به عنوان نماد جمعیت استفاده گردیده است، وضعیت جمعیت کنونی ایران و ایران آینده در سال 1430 نمایش داده شده است که هشداری در خصوص بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و تغییر نگران کننده هرم سنی جمعیت را به بیننده نمایش می دهد. بدین منظور در طراحی این نقشه سعی بر این شد که هرم سنی جمعیت در ایران 1390 و 1430 به طور هم زمان نمایش داده شود تا بیننده این نقشه، به وضوح متوجه وارونه شدن هرم سنی جمعیت (با این پیش فرض که نرخ رشد جمعیت به صورت فعلی ادامه یابد و بدون در نظرگرفتن سیاست های افزایش جمعیت) در سال 1430 که نمایانگر جمعیت زیاد در رده سنی بالای شصت سال، نسبت به سال 1390 می باشد و همان جمعیت سالمند کشور نامیده می شود ، به گونه ای مقایسه ای مشاهده گردد.

 

واضح است که جمعیت سالمند در 1430، همان جمعیت جوانی است که در شرایط فعلی مشکلات اشتغال، مسکن و ازدواج آنها برای دولت چالش هایی را ایجاد نموده است، و در واقع یکی از اهداف تهیه این نقشه کمک به برنامه ریزان و سیاست گذاران در حوزه های مختلف است که با در نظر گرفتن کلان روند سالخوردگی در کشور به دنبال برنامه ریزی هایی در راستای پیشگیری از چالش های آتی پیش رو در راستای بالا رفتن میانگین سنی جمعیت در سال های آتی باشد.

 

در این نمودار مفاهیمی چون چالش دنیای مجازی، آینده وسالمندی، چالش های اقتصادی چون کاهش تولید ناخالص داخلی،کاهش نیروی کار بومی و افزایش مهاجران و پیامد های گوناگون آن، چالش زندگی گروهی در مهدهای سالمندی، روبات های هوشمند پرستار، وزارت ورزش و سالمندان و ...جهت توصیف ایران 1430 پیش بینی گردیده است،که هریک از این عوامل به طور کامل تفسیر های علمی مربوط به خود را دارا می باشند. به طور مثال بحث دنیای مجازی و سالمندی، یکی از چالش هایی است که در آینده و چه بسا اکنون با آن مواجه هستیم. با روند رو به رشد تکنولوژی و حرکت به سمت ایجاد دولت الکترونیک، شهروند الکترونیک ، بانکداری الکترونیک، پزشکی از راه دور و... که بخش اجتناب ناپذیر زندگی ما خواهند بود، آموزش های لازم در راستای پیامدهای ناشی از مجازی شدن امور را می توان پیش بینی کرد.
و یا به طور مثال در خصوص تکنولوژی هایی که در راستای تسهیل مشکلات سالمندی طراحی واختراع خواهد شد، به گونه ای که با وجود تکنولوژی هایی چون لباس ها وابزار هایی که به طور خودکار و مرتب مسائلی چون فشارخون، قند، چربی و...یک سالمند را کنترل و در صورت وجود تغییرات نگران کننده آن را از طریق ایمیل و یا یک پیامک به پزشک مخصوص سالمند اطلاع خواهند داد. فناوری هایی که معرفی آنها در این نقشه ، این پیام را با خود به همراه دارد که با توجه به نیاز کشور به این قبیل تکنولوژی ها باید بخشی از برنامه های بلند مدت ما، در سیاستگذاری های علم وفناوری به سمت تولید داروهای ضد آلزایمر و یا فناوری هایی در راستای تسهیل سالمندی باشد.
شایان ذکر است این نمودار با هدف آگاهی از پیامد های سالخوردگی جمعیت، ترسیم وضعیت اقتصادی وفرهنگی ناشی از افزایش جمعیت، معرفی مشاغل خوش آتیه در ایران 1430، و نهایتا کمک به تصمیم گیری و سیاست گذاری های کلان آینده پژوهانه برای ایران 1430 توسط پژوهشگران رصدخانه علم وفناوری شاخص پژوه تهیه و تنظیم گردیده است.


٢٣:٥٩ - پنج شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٥    /    عدد : ١٢٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٥٥