چاپ        ارسال به دوست

اسماعیل کهرم: 75 سال دیگر ایران جنگلی نخواهد داشت.

ه گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران, به نقل از سلامت نیوز، اسماعیل کهرم  درباره روند نابودی جنگل ها در کشور، با اشاره به برگزاری کنفرانسی در شهر پوتسدام آلمان از سوی ناسا گفت:«در این کنفرانس ناسا اعلام کرد مطالعات ما نشان می دهد که در ایران سالی بین یک تا 1.5 درصد از جنگل ها از دست می رود. اگر سالیانه یک درصد از جنگل های ایران از بین برود تا 100 سال دیگر جنگلی نخواهد داشت و اگر این رقم به 1.5 درصد برسد 75 سال دیگر ایران جنگلی نخواهد داشت. بنابراین این اتفاق حتمی است.»

وی در واکنش به اظهارات اخیر یکی از مسئولین سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، درباره پیر و فرسوده بودن جنگل های هیرکانی در توجیه تخریب این جنگل ها برای ساختن سد شفارود؛گفت:«این صحبت ها علمی نیست. درخت پیر باید رعد و برق بزند و یا در اثر حوادث طبیعی از بین برود تا مواد تشکیل دهنده آن جذب خاک شود تا گیاهان دیگر رشد کنند. اینکه ما این درختان را قطع کنیم برای استفاده در صنعت چوب جنگل دائما فقیر می شود.»
کهرم با طرح این سئوال که قرار است جای این درختان چه نوع درختی بکارید؛خاطرنشان کرد:« اهمیت جنگل های هیرکانی به این است که از 3 میلیون سال پیش تا به حال نه به دست انسان که به دست طبیعت کاشته شده؛ شما به جای این جنگل ها می روید اکالیپتوس می کارید که یک گونه غریبه است. ما نمی توانیم جای طبیعت را بگیریم و نمی توانیم درختانی را بکاریم تا جایگزین جنگلی شود که 3 میلیون سال پیش در دوران سوم زمین شناسی بوجود آمده است. تنها راه این است که ما این جنگل های با ارزش هیرکانی را بگذاریم باقی بماند.»
وی با بیان اینکه در تمام اروپا نظیر این درختان دیگر وجود ندارد؛گفت:« این جنگل ها منحصر به فرد است این آقایون به جای اینکه بروند به قول خودشان مدیریت کنند؛ جنگل را به حال خودش بگذارند.»
کهرم درباره تاثیرات قطع درختان و از بین بردن جنگل ها در بروز تغییرات آب و هوایی و بروز سیل و ریزگردها گفت:« یک هکتار جنگل در سال 7.5 تن ریزگرد را می بلعد اگر جنگل دور تهران داشتیم ریزگرد به تهران نمی آمد، در ایلام و خوزستان هم همینطور. از نظر فرسایش خاک ما در جهان رتبه اول یا دوم را داریم. علت اصلی فرسایش خاک و بیابان زایی در ایران جنگل زدایی است اگر همه اینها از بین برود تمام ایران می شود بیابانی که نه در آن آب و آبادانی است و نه کشاورزی.»
وی افزود:«جنگل ها همچنین از وقوع سیل جلوگیری می کنند. از طرفی زیر هر جنگلی آب انبار است اما ما تمام نعمات را داریم از دست می دهیم به خاطر تامین چوب برای صنعت، در حالی که راه حل ما واردات چوب است نه اینکه درختان جنگل ها را از بین ببریم.»
کهرم درباره قطع درختان جنگل هیرکانی برای ساخت سد شفارود گفت:« سد شفارود در منطقه ای واقع شده که هزاران اصله درخت را از بین می برد. من موافق بودم که برای تامین آب شرب مردم این کار را بکنند اما آمدند تاج سد را افزایش دادند که دریاچه وسیع تر شود و گفتند حالا که داریم سد را برای تامین آب شرب می سازیم برای کشاورزی و صنعت هم فکری بکنیم که من موافق این قضیه نیستم.»
وی ادامه داد:« مسئله ساخت سد شفارود برای تامین آب شرب مردم چیز دیگری است ما الان از کرج آب به تهران می آوریم از اصفهان به کاشان و یزد هم برای تامین آب شرب مردم آب منتقل می کنیم؛ همه جای دنیا این کار را می کنند ولی اینکه به صنعت و کشاورزی هم برسیم یعنی سد اینقدر بزرگ می شود که زمین های شیب دار در منطقه هیرکانی که اینقدر ارزش دارد متاسفانه دچار فرسایش می شود و ریشه درختان در آب می پوسد و از بین می رود.»
وی در پایان به ساخت سد کرخه اشاره کرد و گفت:«در ساخت سد کرخه به طور متوسط صدها دره به زیر آب دریاچه رفت. ارتفاع تاج سد 770 متر بود در آنجا هر دره به طور متوسط یازده هزار اصله درخت کهن داشت که همه به زیر آب رفت و پوسید. ما آنزمان گفتیم این درختان را منتقل کنید که آمار دادند برای کندن و انتقال و کاشت این هر کدم از این درختان 2 میلیون تومان باید هزینه کرد چه کسی پولش را می دهد آیا شما می دهید؟ در مورد سد شفارودهم همینطور ما مخالف ساخت سد شفارود برای کشاورزی و صنعت هستیم.»


١٦:٥٥ - جمعه ١٣ فروردين ١٣٩٥    /    عدد : ١٢٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٧٩٢