چاپ        ارسال به دوست

سالانه ۳۶ میلیون تن ضایعات محصولات کشاورزی در کشور وجود دارد

گسترش صنایع تبدیلی از ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی می‌کاهد

شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران در خصوص معضل ضایعات در بخش کشاورزی گفت: ما سالانه حدود ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کنیم که بیش از ۳۰ درصد آن به ضایعات تبدیل می شود، بنابراین نیاز است در بخش صنایع تبدیلی بیشتر کار کنیم و کمبودهایی که در این بخش وجود دارد را باید با حمایت دولت جبران کنیم تا توانایی نگهداری و فرآوری محصولات را افزایش دهیم.

 

به تمام کالاهای که در بخش کشاورزی به هر دلیلی وارد چرخه مصرف نمی شود، ضایعات کشاورزی گفته می شود که در کلیه مراحل مختلف تولید، توزیع و مصرف رخ می دهد و عمدتا ناشی از عدم استفاده بهینه و به موقع از نهاده هایی مثل کود، بذر و نیروی انسانی است.

 

صنایع تبدیلی کشاورزی نیز به صنایعی اطلاق می شود که با کمک آن می توان بخشی از محصولات زراعی و باغی را با کاربرد روش های فیزیکی و شیمیایی تغییر وضعیت داده و بدین وسیله ماندگاری این محصولات را بیشتر و مصرف و عرضه آن را مناسب تر نمود و در مجموع از طریق این نوع صنایع ارزش اقتصادی محصولات را بالا برد.

 

با سرمایه گذاری در این بخش می توانیم از ضایعات فراوان محصولات کشاورزی جلوگیری نمود و از این طریق در بخش های مختلف کشور اشتغال ایجاد کرد.

 

یکی دیگر از فواید صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی این است که اگر به هر دلیلی صادرات میوه و سایر محصولات کشاورزی به مشکل برخورد، می توان با استفاده از این صنایع در بخش کشاورزی که مشتریان متعددی نیز در منطقه دارد، اقدام به انجام صادرات نمود.

 

به گفته شفیع زاده هزینه بالای تولید و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی یکی از اصلی ترین دلایلی است که قیمت اکثر محصولات کشاورزی در کشور گران است و قابل رقابت با بازارهای جهانی نیست.

 

البته قیمت صادراتی اکثر محصولات باغی کشور در مقایسه با سایر کشورها ارزان است؛ در واقع چون فرآوری اندکی روی آنها انجام شده و معمولا به صورت فله ای صادر می شود، این محصولات از قیمت های صادراتی پایینی بررخوردار هستند.

 

گفتنی است که صنایع تبدیلی میوه شامل تهیه کمپوت، کنسرو، کنسانتره، مربا، ترشی، شور و …. می باشد.

 

منبع: Moqavemati


١٤:٤٦ - سه شنبه ٢٠ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٢٥٢٩    /    تعداد نمایش : ٣٠١٤